Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

sobota, 30 czerwca 2018

Cudze chwalicie, swego nie znacie ...

W dniu 20 czerwca 2018 r. grupa Uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, wybrała się na wycieczkę do pobliskiego Poleskiego Parku Narodowego. 

Park ten położony jest na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, kilkadziesiąt kilometrów od warsztatu. Jego powierzchnia jest płaska z dużą ilością jezior krasowych, stawów, bagien i torfowisk oraz naturalnych kompleksów leśnych z bogatą florą i fauną. Inicjatorem utworzenia parku w miejscu, w którym znajduje się obecnie był profesor Dominik Fijałkowski. W podziękowaniu za trud jaki włożył w powstanie Poleskiego Parku Narodowego jego imieniem został nazwany najstarszy dąb tego parku, a jedna ze ścieżek dydaktycznych nosi nazwę „Dąb Dominik”. Symbolem parku jest żuraw.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego. Nasz przewodnik Pan Andrzej opowiedział nam na czym polega ochrona żółwi, obserwacja żółwic na lęgowiskach. Wyjaśnił nam co oznacza, że żółwie są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda żółw i czym się różnią żółwie w różnym wieku, dowiedzieliśmy się także w jakim środowisku żyją te zwierzęta i czym się żywią.


Po wyjściu z Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego udaliśmy się na spacer po parku ścieżką „Dąb Dominik”. Przewodnik opowiadał nam o gatunkach drzew, roślin i zwierząt, które możemy zobaczyć w parku.

Podczas naszej wędrówki zobaczyliśmy zaskrońca (niestety martwego). 

Następnie zobaczyliśmy coś dziwnego na drzewie, przewodnik wyjaśnił nam, że jest to dom dla pszczół leśnych, tak zwana barć.


Po chwili odpoczynku udaliśmy się na wędrówkę przez bagna podczas której przewodnik opowiadał nam o roślinach i ptakach żyjących na torfowiskach.

Pan Andrzej pokazuje nam piękno przyrody 

Następnym miejscem gdzie poszliśmy był drewniany pomost położony na jeziorze krasowym, spędziliśmy tam dłuższą chwilą odpoczywając, podziwiając piękno otaczającej nas przyrody, obserwując ryby i ptaki.


Serdecznie dziękujemy naszemu przewodnikowi Panu Andrzejowi za tak piękne i szczegółowe opowieści o parku i jego mieszkańcach.


Beata Sawicka 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz