Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

piątek, 27 września 2019

POLESKI PARK NARODOWY

„Puszcza ma pozostać na wieki, jako twór nietykalny, wielki oddech Ziemi i żywa pieśń wieczności, Puszcza jest niczyja - ani moja, ani twoja, ani nasza - Jeno Boża, święta.” Zbigniew Mirek

Dnia 23 września 2019 r. uczestnicy Warsztatu Terapii zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, odwiedzili Poleski Park Narodowy. Park został utworzony w celu ochrony ekosystemów wodno - torfowiskowych 1 maja 1990 r. Całość Parku podlega ochronie. Ruch turystyczny na terenie Parku dozwolony jest wyłącznie po wytyczonych szlakach.


Zwiedzanie rozpoczęło się od projekcji filmu o Poleskim Parku Narodowym - przedstawiającym walory przyrodnicze, prezentującym je poprzez pryzmat czterech pór roku. Przyrodę pokazano w kolejnych porach roku rozpoczynając i kończąc wiosną co symbolizuje cykliczność zjawisk występującą w przyrodzie.


W budynku PPN, gdzie odbyła się projekcja filmu, znajduje się Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego. Od połowy września do końca maja przebywają tam małe żółwie błotne. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali krótkiego wykładu o ochronie populacji żółwia błotnego.


Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny PPN w Starym Załuczu.

Ekspozycja muzealna składa się z kilku działów. Są to w kolejności dział geograficzny, akwarystyczny, historyczny, etnograficzny i przyrodniczy. W wiacie muzealnej można było zobaczyć narzędzia rolnicze, warsztaty rzemieślnicze, wiejskie wozy, bryczki, które były wykorzystywane dawniej przez rolników.


Atrakcją jest również ścieżka przyrodnicza „Żółwik” znajdująca się za budynkiem muzealnym. Na trasie ścieżki znajduje się oczko wodne z roślinnością torfowiskową. Przy ścieżce jest woliera dla ptaków i wybieg dla ssaków, które służą do czasowego przetrzymywania, rehabilitacji chorych oraz rannych zwierząt.


Przedostatnim elementem oferty dotyczącej zwiedzania Parku było ognisko. W odpowiednio przygotowanym miejscu można było rozpalić ognisko i oddać się pieczeniu kiełbasek. Była to niezwykła, niecodzienna atrakcja dla znacznej części uczestników WTZ.


Każdy we własnym zakresie lub/ i z pomocą instruktorów piekł kiełbaski, chleb, a następnie ze smakiem to zjadł.



Zwiedzanie ścieżek przyrodniczych.

Ostatnią atrakcją oferty dotyczącej zwiedzania Parku było krótkie (nie cały szlak) przejście po trasie jednej ze ścieżek - „Spławy” prezentującej ekosystemy torfowiskowe Parku.


Martyna Bernecka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz