Dożynki gminno - powiatowe to wyjątkowo ważna dla naszej społeczności uroczystość, pozwalająca na wspólne kultywowanie dawnych tradycji naszych przodków, prezentację kultury ludowej, a także integrację wszystkich mieszkańców. W tym roku impreza odbyła się 15 września w miejscowości Łęczna na obiektach sportowych klubu GKS Górnik Łęczna. Już od godziny 10 na ulicy Granicznej zbierały się delegacje wraz z wieńcami dożynkowymi oraz wszyscy goście zaproszeni na tą uroczystość. Po zakończonej zbiórce nastąpił przemarsz barwnego korowodu będącego stałym elementem obchodów Święta Plonów.
Oficjalne otwarcie dożynek rozpoczęło się o godzinie 11. Były przemówienia zaproszonych gości w tym m.in. Burmistrza Łęcznej p. Leszka Włodarskiego oraz Starosty Łęczyńskiego p. Krzysztofa Niewiadomskiego.
p. Krzysztof Niewiadomski – Starosta Powiatu Łęczyńskiego
O godzinie 12 rozpoczęła się Msza Św., której przewodniczył ks. Janusz Rzeźnik proboszcz parafii p.w. Św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Dożynki są podziękowaniem Bogu za zebrane plony oraz zakończenie prac polowych. Następnie odbył się obrzęd dzielenia się chlebem. Całości akompaniowała Orkiestra Górnicza.
Od godziny 14 rozpoczęła się część artystyczna. Była to świetna okazja zaprezentowania się artystów z całego powiatu łęczyńskiego, nie tylko na scenie, ale i poza nią. Na scenie podziwialiśmy artystów w różnym wieku.
Natomiast od godziny 10 dookoła placu rozstawione były liczne stoiska gmin i instytucji które prezentowały swoje wyroby.
Wśród różnorodnych stoisk znaleźć było można wyroby rękodzielnicze, rzeźby, figury z drewna, wyroby ceramiczne, wiklinowe oraz stoiska z lokalnymi potrawami, ciastami. Można było otrzymać wiele porad od ekspertów.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, również miała swoje stanowisko. Prezentowaliśmy wyroby wykonane przez uczestników placówki, można było wziąć udział w kiermaszu oraz loterii fantowej.
W tym roku po raz pierwszy powstała "Strefa Dzieci". Wspólna inicjatywa Starostwa Powiatowego w Łęcznej, jednostek powiatowych oraz łęczyńskich przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Tak właśnie wspólnymi siłami powstała bezpłatna strefa zapewniająca rodzicom z dziećmi moc atrakcji, wyzwań i uśmiechu na twarzy.
Na dożynkach nie mogło zabraknąć rozstrzygnięcia konkursów dożynkowych oraz akcji honorowego krwiodawstwa zorganizowanego przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Do wygrania był rower, sprzęt AGD, wyroby ze szkła, vouchery do restauracji oraz gadżety LW Bogdanka.
Dożynki to również okazja do wręczenia "Złotych Gryfów" Powiatu Łęczyńskiego z okazji przypadającego w tym roku 20-lecia Powiatu. Nagrody przyznawane były w 4 kategoriach. Jesteśmy dumni, że nasze Stowarzyszenie w tym roku otrzymało to szczególne wyróżnienie w kategorii działalność społeczna, przyznawane niezwykle rzadko.
Kategoria Działalność Społeczna:
- Ochotnicza Straż Pożarna w Spiczynie
- prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej
Kategoria Działalność Gospodarcza:
- Wytwórnia Makaronu Domowego POL-MAK S.A.
- PRG Linter S.A.
- Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej
Kategoria Działalność Sportowa:
- GKS „Górnik” Łęczna
- Ludowy Klub Sportowy „Iskra” Spiczyn
- Fundacja Akademia Sportu Górnika Łęczna
Kategoria Działalność Kulturalna:
- Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej
- Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego -Miączyńskiego herbu Suchekomnaty
- Towarzystwo Przyjaciół Milejowa
Odbiór "Złotego Gryfa" przez delegatkę Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej.
Koncert gwiazdy wieczoru zespołu Defis.
Paweł Maj
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz