Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

środa, 11 września 2019

Dożynki w Cycowie

„Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” Jan Paweł II

8 września 2019 r. , w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, potocznie zwaną Matką Bożą  Siewną, odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne w Cycowie.


Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Św. Józefa w Cycowie, następnie korowód dożynkowy złożony z pocztów sztandarowych, wieńców dożynkowych i przedstawicieli poszczególnych sołectw, udał się na plac, gdzie odbyły się dalsze uroczystości dożynkowe.

Dożynki, jako uroczystość o wieloletniej tradycji, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań, Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Po przybyciu już na miejsce, odbyło się oficjalne przywitanie przybyłych na tą uroczystość gości, a sołectwa zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe. Tradycyjnie odbył się także obrzęd dzielenia się chlebem. Rozstrzygnięte zostały konkursy na potrawy, ciasta, napoje.

Z wypowiedzi pana wójta "(…) Praca rolnika jest ciężka, ale jednocześnie piękna, bo pozwala się cieszyć rzeczywistymi efektami w postaci zbiorów, które trafiają na stoły setek ludzi.(...)".

Organizatorzy zadbali aby wszyscy prezentujący się - Koła Gospodyń Wiejskich, Sołectwa zostali uhonorowani koszami słodyczami i nie tylko. Natomiast wszyscy występujący na scenie obdarowani zostali materiałami promocyjnymi wydanymi przez Gminę Cyców w tym bardzo ciekawą książeczką z przepisami kulinarnymi.


Na zaproszenie władz Gminy i dyrektor GDK w uroczystości wzięli udział uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy z placówki PSONI Koło w Łęcznej.

Dziękujemy Panu wójtowi, jego zastępcy za umożliwienie udziału w tym pięknym obrzędzie.

Zespół Bębnoludy oraz solista Łukasz Lisek z Warsztatu Terapii Zajęciowej placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej mięli możliwość zaprezentowania swojego programu artystycznego. Łukasz zaśpiewał następujące utwory: „Czarny Ali Baba”, „Jak się masz kochanie” oraz ludową piosenkę „Oj nie, nie, nie”, porywając publiczność do wspólnego śpiewu i zabawy.

Dziękujemy członkom Komisji Rewizyjnej Koła PSONI w Łęcznej za uczestniczenie w tej pięknej uroczystości i pomoc. To spotkanie to wielka integracja, możliwość prowadzenia rozmów z przedstawicielami władzy i nie tylko, spotkanie znajomych.


Zespół Bębnoludy zaprezentował swój najnowszy repertuar: „Mrazula”, Kankan oraz polka „Kijem capa”.

Społeczność Gminy Cyców, oprócz występów artystycznych, mogła wziąć udział w loterii fantowej i kiermaszu prac wykonanych w WTZ w Janowicy.


Przybyli na Dożynki mogli spróbować specjałów robionych przez Koła Gospodyń Wiejskich: chleby wytwarzane metodą tradycyjną posmarowane smalcem, ogórki kiszone, pierogi, grochówkę i inne lokalne produkty kulinarne.


„Rolnik to człek twardy, sam wszystko buduje, pożyczek nie bierze, dzień i noc haruje. Dożynki, dożynki, wieńce dożynkowe, zebraliśmy plony będą chlebki nowe”

Wszyscy przybyli świetnie się bawili do późnych godzin wieczornych.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Eliza Cyfra, Maria Lisek-Zięba 

1 komentarz: