Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

środa, 12 września 2018

Plon, niesiemy plon…

Rok przeminął jaby tydzień i dożynek nadszedł dzień.
W darze niesiem nasze zboże, zboże nasze, to nasz czyn.
Nasze żytko już dojrzałe do koszenia zapraszało:
skoście, skoście nowe plony będzie sąsiek napełniony.


Kolejne wydarzenie w jakim placówka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej – Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy wzięła udział to powiatowe dożynki. Udział w dziękowaniu za rolniczy trud zawdzięczamy władzom Gminy Ludwin, a w szczególności pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Ludwinie, Ani Czarneckiej.


Tegoroczne Dożynki Powiatu Łęczyńskiego rolnicy z władzami samorządowymi świętowali 9 września 2018 roku na Targowisku Gminnym w Ludwinie. Święto Plonów zorganizowali wspólnie Powiat Łęczyński i Gmina Ludwin. Władze samorządowe podziękowały rolnikom za całoroczny trud. Dziękujemy im wszystkim i każdemu z osobna, że na nasze stoły trafia zdrowa, polska żywność.


Początek uroczystości to tradycyjnie barwny korowód z wieńcami wykonanymi z tegorocznych płodów rolnych. Na jego czele szli starostowie dożynek pani Karolina Kurlak z Kobyłek i pan Grzegorz Szurek z Kociej Góry.


Po dotarciu na plac dożynkowy nastąpiło oficjalne otwarcie i przywitanie przybyłych gości.


Wśród dożynkowych gości byli m.in. europoseł Krzysztof Hetman, Ambasador Republiki Mołdawii w Polsce Iurie Bodrug, Konsul Honorowy Republiki Mołdawii Andrzej Kita, wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk, doradca Wojewody Lubelskiego Konrad Sawicki, radni Województwa Lubelskiego: Krzysztof Bojarski i Piotr Winiarski, Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Marian Starownik.

W czasie okolicznościowych przemówień Starosta Łęczyński Roman Cholewa, Wójt Gminy Ludwin Andrzej Chabros i inni, podkreślali liczne problemy z którymi w tym roku przyszło zmierzyć się rolnikom: suszą, bardzo niskimi cenami w skupach oraz z wirusem ASF. Starosta Roman Cholewa apelował o szybką pomoc państwa i innych instytucji, które w zakresie swoich kompetencji mogą takiej pomocy udzielić. Powiat takich kompetencji nie posiada, ale Starosta wskazał na liczne działania samorządu powiatowego na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców naszych wsi i miasteczek, m.in. scalenia gruntów w gminach Cyców i Ludwin, modernizację dróg, znaczną poprawę stanu infrastruktury sportowej i edukacyjnej oraz bezpłatne kursy i szkolenia dla uczniów i nauczycieli w powiatowych szkołach średnich.Kolejnym punktem dożynek była Msza Święta w intencji rolników, którą zakończył obrzęd dzielenia się chlebem.


Po Mszy Świętej nastąpiła ceremonia wręczenia odznaki honorowej "Zasłużony dla rolnictwa" pracownikowi Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łęcznej Grzegorzowi Janocińskiemu, a także wręczenia dyplomów "Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego" Wójtowi Gminy Ludwin, GS "Samopomoc Chłopska" w Ludwinie oraz Wytwórni Makaronu Domowego "POL-MAK" w Ludwinie.


Po wstępie rozpoczął się cały blok artystyczny, głównie o charakterze folklorystycznym, który rozpoczęła kapela podwórkowa Alternatywy 5. Po niej wystąpił zespół "Mostenitori" z mołdawskiego Rejonu Riscani oraz najlepsi wykonawcy reprezentujący gminy powiatu łęczyńskiego m.in "Świerszczowianki" z Cycowa, Klub Seniora "Uśmiech Jesieni", Wiktoria Sawicka z Ludwina, "Zapłocianie" z Milejowa, grupa wokalna "WnieboGłosy" z Puchaczowa oraz "4 Roses" ze Spiczyna.

Dożynki nie mogły się odbyć bez konkursu wieńców dożynkowych. W kategorii "Wieniec Tradycyjny" I miejsce zdobył wieniec wykonany przez Stowarzyszenie Kobiet Gminy Puchaczów, zaś w kategorii "Wieniec Współczesny" I miejsce dla wieńca wykonanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrówku. W trakcie imprezy mogliśmy również usłyszeć najbardziej znane i lubiane polskie przeboje w profesjonalnym wykonaniu muzyków z lubelskiego zespołu Standard Brass Band. Wieczorem 6 pięknych i odważnych mieszkanek powiatu zaprezentowała się na dożynkowej scenie. Dziewczyny wspaniale wyglądały w lubelskich strojach ludowych oraz w strojach wieczorowych. Miss Powiatu Łęczyńskiego 2018 i Miss Publiczności Martyna Buczek, I Wicemiss Diana Morawska, II Wicemiss Agnieszka Zielińska. Mieliśmy także okazję obejrzeć krótkie pokazy: tekwondo w wykonaniu Akademii Sztuk Walki Go-Fight oraz grupy tanecznej Grzegorza Demuchy działającej przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu.


Na zakończenie wystąpiła gwiazda wieczoru "Lanberry", a po niej zabawa do północy z zespołem Antre.

Podczas dożynek można było podziwiać i zakupić prace artystów ludowych i rzemieślników, a także spróbować lokalnych przysmaków. W budynku Gimnazjum Publicznego w Ludwinie odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa „Ratujmy życie” z nagrodami dla uczestników.


Dla dzieci przez cały czas trwania imprezy przygotowane były liczne atrakcje w tym malowanie twarzy, konkurs plastyczny "Gryf w oczach dzieci" z atrakcyjnymi nagrodami, dmuchane zjeżdżalnie i place zabaw.

Dziękujemy serdecznie pani Ani Czarneckiej za zaproszenie na to wydarzenie, udostępnienie stoiska, na którym uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy mogli zaprezentować swoje wyroby i przeprowadzić loterię fantową. Spotkaliśmy wielu przyjaciół oraz nawiązaliśmy nowe znajomości. Dużo osób zainteresowanych było wyrobami wykonanymi w WTZ oraz pytało o funkcjonowanie placówki, plany na przyszłość itp. Warsztat miał udział w Święcie Plonów, Dożynkach Powiatowych – kotyliony, dekorujące gości dożynkowych wykonane zostały przez uczestników WTZ. Prezentowane prace cieszyły się dużym zainteresowaniem. Loteria fantowa przyciągała uwagę zarówno dzieci jak i dorosłych, nie pomijając gości przybyłych na święto z zagranicy (Mołdawia, Ukraina).

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie, dokonane zakupy a szczególnie dziękujemy władzom Gminy Ludwin za włączenie nas w to piękne dziękczynienie rolnikom za ich trud i możliwość prezentacji twórczości rękodzielniczej osób niepełnosprawnych. Liczymy na dalszą współpracę.

Nie sposób opisać wyglądu całej różnorodności okazów święta dożynkowego.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W tym roku plony nie są rekordowe na skutek suszy, ale rolnicy tak samo dziękują przy obfitości jak i przy jej braku. Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika, zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest podstawą naszej egzystencji i nic tego nie zmieni i nie przekreśli.

Jakże wymowny i aktualny jest cytat:

„W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swą siłę państwo. On najwięcej daje, najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa”.

Paweł Maj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz