Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

sobota, 29 września 2018

„Kromka chleba od serca”

„ Dobro, im więcej go dajesz tym więcej dostajesz”.

27 września 2018 roku Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, zespół Bębnoludy i solista Łukasz Lisek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, na zaproszenie prezes Fundacji Bank Żywności w Lublinie Marzeny Pieńkosz-Sapiehy wzięli udział w III Konferencji pt. „Kromka chleba od serca”.


Konferencja została podzielona na 3 części. Cześć oficjalna Konferencji odbyła się w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (PO PŻ) 2014-2020 finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Konferencję otworzył Pan Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski. Tematem przewodnim było poszukiwanie skutecznych metod pomocy osobom najuboższym. Następnie odbył się wspólny obiad w restauracji „Lawendowy Dworek”.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się wizyta studyjna w „Centrum Integracji Społecznej 2020” przy Banku Żywności w Lublinie na ul. Młyńskiej 18 (wizualizacja możliwej integracji usług społecznych w rzeczywistości roku 2020). Zaproszenie skierowane zostało do szerokiego grona przedstawicieli samorządów, instytucji i organizacji, które realizują Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020.


W województwie lubelskim pomoc żywnościową z PO PŻ otrzymało 76 368 osób potrzebujących zagrożonych ubóstwem. Wśród otrzymujących pomoc jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej. Supermarket TESCO Polska w Łęcznej przekazuje nam pieczywo i inne artykuły spożywcze, które wykorzystujemy w placówce PSONI Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy, a nadwyżkę dystrybuujemy pomiędzy członków Stowarzyszenia.

W ramach PO PŻ 2017 Banki Żywności przekazywały organizacjom społecznym różnorodne produkty spożywcze. Osoby najbardziej potrzebujące mogły skorzystać ze wsparcia w formie paczki żywnościowej lub gotowego posiłku. Forma pomocy uzależniona była od rodzaju działalności, jaką prowadzi organizacja.

Założenia Konferencji „Kromka chleba od serca”:

Integracja środowiska realizującego PO PŻ.
Wymiana doświadczeń przed rozpoczęciem Podprogramu 2018.
Upowszechnianie dobrych praktyk, popularyzacja wiedzy o komplementarności PO PŻ z innymi programami i funduszami.
Wypracowywanie rekomendacji dotyczących efektywności PO PŻ.


Podczas konferencji miało miejsce wiele wydarzeń – zdjęcia i filmy robione wszystkim przy wykorzystaniu nowej technologii – drona, pomoc medyczna, popisy kulinarne, degustacja ciast i przekąsek, wywiady. W ramach realizowanego programu wszyscy uczestnicy programu otrzymali okolicznościowe ciepłe bluzy polarowe.


Część kulinarną przygotowali uczniowie szkoły „LIDER”, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Niewidomych im. Modesta Sękowskiego w Lublinie oraz Restauracja „Lawendowy Dworek”.

Bank Żywności w Lublinie realizuje misję przeciwdziałania ubóstwu i walki z marnowaniem żywności. Każdego roku przeprowadza kilka zbiórek żywności, które angażują i edukują rzeszę wolontariuszy, są źródłem pełnowartościowej żywności, którą przekazuje osobom najuboższym. Ponadto Fundacja Bank Żywności w Lublinie organizuje akcje promocyjne, m.in. z okazji Światowego Dnia Żywności, warsztaty kulinarne, koncerty, wystawy, „Wigilię pod gwiazdami”, które integrują środowisko beneficjentów, wolontariuszy i darczyńców.


Zespół Bębnoludy i solista Łukasz Lisek z WTZ w Janowicy zadbali o artystyczną oprawę konferencji. Łukasz zaśpiewał następujące piosenki z ludowego repertuaru: „Oj nie, nie, nie”, „Zaświeć księżycu”, „Pod mostem na moście”, „Nie pójdę do domu” i „Zielona traweczka”. Następnie swój program zaprezentowały „Bębnoludy”. Przygotowali oni również ludowe utwory, z kraju i zagranicy, do których przygrywają na bębnach i perkusjonaliach, tj. tamburyna, marakasy i inne.


Jedną z tradycji zespołu jest zapraszanie publiczność do wspólnego grania. Tak było i tym razem. Do wspólnej zabawy dołączyła prezes Banku Żywności p. Marzena.

„Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków,aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.” - o. Fabian Kaltbach

Bank Żywności w Lublinie powstał w 2000 roku jako związek stowarzyszeń. Była to pierwsza organizacja tego typu na tzw. ścianie wschodniej. W 2004 roku Bank Żywności w Lublinie dołączył do Federacji Polskich Banków Żywności.

Marzenko serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Twoja praca jest nie do przecenienia a Twoja skromność wielka. Życzymy samych radosnych dni i jeszcze większej satysfakcji z tego co robisz.

Program Konferencji:
  1. Otworzenie konferencji, wystąpienie Wojewody Lubelskiego – Przemysława Czarnka.
  2. Wystąpienie dr hab. Mieczysława Ryby – profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
  3. Wystąpienie Ewy Pachowskiej-Kurzępy – koordynadota ds. programowania w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie pt. „Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 w liczbach”.
  4. Wystąpienie dr. Jacka Sobaczaka – dr prawa konstytucyjnego, adiunkta UMCS w Lublinie, samorządowca, społecznika, członka Rady Fundacji Bank Żywności w Lublinie pt. „Efekty PO PZ w podprogramach 2014-2020”.
  5. Panel dyskusyjny pt. „Czy empatia zwiększa efektywność i komplementarność pomocy społecznej? Nieszablonowe przykłady oddziaływania FEAD na społeczność lokalną.

Moderator panelu – Marzena Pieńkosz-Sapieha, Prezes Fundacji Bank Żywności w Lublinie. Udział w panelu wzięli:

Sławomir Skwarek – Wójt Gminy Adamów
Jolanta Kozak – Prezes Stowarzyszenia Opieki Ojca PIO BONUM
Krzysztof Sikora - Stowarzyszenia Opieki Ojca PIO BONUM
Marcin Pastuszak – Prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych W Niedrzwicy Dużej
Tomasz Ciężki – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzywdzie
Urszula Pietrzak – Wolontariat Dobre Serce w Grójcu
Anna Głogowska – Związek Stowarzyszeń Radomski Bank Żywności
dr Jacek Sobczak – Członek Rady Fundacji Bank Żywności w Lublinie
Irena Kasperska-Dwórnik – Prezes Zarządu Lubelskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

Wystąpienie Marzeny Pieńkosz-Sapiehy – Prezesa Fundacji Bank Żywności w Lublinie pt. „Integracja usług społecznych – przykład Secours Poplaire.

6. Podsumowanie i zamknięcie oficjalnej części konferencji.
7. Wspólny obiad – Restauracja „Lawendowy Dworek” ul. Krochmalna 13c.
8. Wizyta studyjna w „Centrum Solidarności Społecznej 2022” przy Banku Żywności w Lublinie ul. Młyńska 18 – wizualizacja możliwej integracji usług społecznych w rzeczywistości roku 2022.

M.Lisek-Zięba, Eliza Cyfra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz