Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

środa, 1 sierpnia 2018

Przystań smaku i kultury

„Jedzenie jest jak miłość: smakuje, kiedy się dzielimy.
Przygotowanie posiłku z uważnością i starannością jest hołdem składanym sobie i innym.
Nie godzien chleba, kto nań robić nie chce…”


W dniu 29 lipca 2018 r. po raz kolejny Gmina Ludwin przygotowała wiele niespodzianek. Tradycyjne IV Święto Chleba i Makaronu tym razem zobaczyliśmy w nowej odsłonie jako „Przystań Smaku i Kultury” - Rodzinny Festyn.

Wydarzenie zorganizowane zostało na targowisku przy Urzędzie Gminy Ludwin i skupiło wielu wystawców.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej – Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy współpracujące z Gminnym Centrum Kultury i Sportu przyjęło zaproszenie Pani Anny Czarneckiej dyrektor GCKiS i na swoim stoisku zaprezentowało prace uczestników warsztatu oraz loterię fantową. Loteria cieszyła się dużym powodzeniem nie tylko u dzieci, ale i dorosłych.


Organizatorzy przygotowali dla uczestników imprezy konkursy z nagrodami, liczne atrakcje dla dzieci, występy kabaretu i zespołów muzycznych, a dodatkowo warsztaty, gry i zawody.

Powitania gości dokonał Wójt Gminy pan Andrzej Chabros. Gośćmi imprezy byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, media, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz goście z Ukrainy.

IV święto rozpoczęło się kilka dni wcześniej poprzez zawody wędkarskie, warsztaty kulinarne w tym pieczenia chleba, turniej szachowy.


Wręczenie nagród za udział w warsztatach i zawodach dokonali: panowie Wojciech Skiba Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, Grzegorz Polak Prezes Pol-Mak, Andrzej Chabros Wójt Gminy.


Przybyli na imprezę mieszkańcy i wczasowicze mogli degustować i kupić pyszne pieczywo, makarony, zajadać się pieczoną wieprzowiną, zupkami, ciastem …

W Ludwinie nie zabrakło lokalnych producentów żywności. Z makaronami wystawiła się firma Pol-Mak, GS „Samopomoc Chłopska” zaprezentowała swoje pieczywo, były też stoiska z lokalnymi wędlinami, winami domowymi czy ciastami.


Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs w którym co godzinę były losowani zwycięscy – należało dokończyć zdanie „Przystań oznacza dla mnie ...” Konkurs był rozgrywany w 4 etapach podczas atrakcji na scenie.

Na scenie zaprezentowali się:

- Wokalistka Wiktoria Sawicka swoim śpiewem a capella porwała wszystkich do śpiewania dawnych melodii.
- Zespół działający przy GCKiS "FIDELIS" wprowadził wszystkich w zadumę.
- Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Zezulinie w programie „Retro” to powrót do piosenek z lat 60-70.
- Zespół wokalny GCK w Ziółkowie - laureat "Magii Talentów".
- Kabaret Widelec z Białegostoku nawiązał do różnych sytuacji i zdarzeń z Ludwina, Lublina, Łęcznej.
- Zespół "Cookies band".
- Przy dźwiękach Zespołu "Lwy z przedmieścia"  odbyła się potańcówka.

Organizatorzy święta, jak przystało na gospodarzy, wszystkich ugościli na „bogato”. Czego tam nie było...

„Człowiek, zgodnie ze swoją wewnętrzną naturą, jest stworzeniem, które nie tylko pracuje i myśli, ale także śpiewa, tańczy, modli się, opowiada historie i świętuje.”
Harvey Cox

Świętowanie sprawia, że odrywamy się chodź na kilka godzin od zabieganego życia, nie myślimy o przeszłości czy przyszłości, żyjemy tu i teraz. Cieszymy się chwilą, która trwa. Poświęcamy czas na sprawy, których na co dzień nie robimy często dlatego, że nie mamy na to czasu. Świętowanie to odłożenie na bok swojego codziennego rytmu życia, uwolnienie się od zegarka i telefonu, uwolnienie się od pewnej nadmiernej samokontroli. Święto pomaga cieszyć się życiem. W świętowaniu chodzi o to by po prostu się spotkać i radować się wspólną obecnością.

Bycie w Ludwinie i to wspólne świętowanie dało nam, wielu osobom możliwość odpoczynku, spotkania znajomych, przyjaciół, oderwania się od codzienności i zagłębienia się w tajniki szeroko rozumianej kultury.

Dziękujemy za zaproszenie.

Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz