Zespół Bębnoludy i solista Łukasz Lisek po raz kolejny byli gośćmi Ogólnopolskiego Podkarpackiego „XIII Pożegnania Lata” w Iwoniczu. W spotkaniu uczestniczyły osoby niepełnosprawne z woj. małopolskiego, lubelskiego, śląskiego i podkarpackiego. Występy Zespołu Bębnoludy i solisty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Grupa z placówki PSONI Łęczna z WTZ w Janowicy na zaproszenie dyrektora Domu Pomocy Społecznej Braci Bonifratrów p. Tomasza Półchłopka zaprezentowała 35 minutowy program artystyczny. Uroczystości rozpoczęła liturgia Mszy Świętej w kaplicy DPS a sprawowana była w intencji wszystkich uczestników, opiekunów, przybyłych gości w tym pensjonariuszy DPS. Oprawa Liturgii przygotowana była przez pracowników i pensjonariuszy a ubogacona została śpiewem Łukasza Liska, pieśniami „Tłumy serc” (akompaniament gitarowy – Tomasz Półchłopek) i „Trzeba choć jeden raz” – śpiew i muzyka Łukasz Lisek. Bardzo miło było nam wysłuchać pięknego komentarza głównego celebransa liturgii do tej pieśni (Trzeba chodź jeden raz).
Po liturgii wszyscy zaproszeni zostali przez organizatorów na poczęstunek i obiad.
Na imprezie bawili się ze wszystkimi obecnymi goście z zaprzyjaźnionego bonifraterskiego ośrodka z Bawarii. Obecnością swoją XIII Pożegnanie Lata w Iwoniczu zaszczycił wice generał Zakonu Bonifratrów Rudolf Knop, przyjechał na tą imprezę specjalnie z Rzymu. Kolejnym gościem był prowincjał prowincji polskiej brat Łukasz Dmowski. Na Spotkaniu nie zabrakło też przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych i innych instytucji z terenu Podkarpacia. Impreza miała charakter otwarty integrujący przybyłych uczestników spotkania ze społecznością lokalną a wzięło w niej udział 800 osób.
Zgromadzonym organizatorzy zapewnili moc atrakcji – konkursy (m.in. chodzenie z kijami nordic walking i zbieranie kilometrów, wyłonienie laureata z największą ilością pokonanych kilometrów – laureat pokonał 16 km), pokazy strażackie, prelekcje i pokazy policji oraz służby zdrowia, jazda konna, zjeżdżalnie, występy zespołów artystycznych z DPS-ów i WTZ-ów z Podkarpacia oraz kiermasze prac wykonanych przez uczestników wymienionych placówek, uczniowie szkoły muzycznej Marka Wiatra. Gwiazdą wieczoru był występ Ino Ros z Limanowej.
Uczestnicy zespołu i nie tylko wyjeżdżając z Janowicy na 4 dni na Podkarpacie zaplanowali sobie wycieczki do: Muzeum –Zamek w Łańcucie, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Świat czekolady - Pijalnia w Korczynie, ruiny zamku w Kamieńcu. Grupa nasza przez czas pobytu na Podkarpaciu korzystała z gościnności w zaprzyjaźnionym Kole PSONI w Haczowie. Uczestnicy sami przygotowywali sobie śniadania, kolacje z własnych produktów, dokonywali drobnych prań odzieży. Oczywiście był też czas na integrowanie się z uczestnikami WTZ i Dziennego Centrum Aktywności w Haczowie poprzez rozmowy w pracowniach czy wspólne wypicie kawy. Kierownik WTZ p. Tomasz Bok chętnie opowiadał o tym co robią uczestnicy w WTZ, o planie budowy, o tym gdzie byli na wycieczkach i co planują...
Jadąc pierwszego dnia do PSONI w Haczowie na nocleg grupa nasza dzięki uprzejmości p. Wita Karola Wójtowicza – Dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie zwiedziła muzeum, stajnie i wozownie, storczykarnię.
Przepyszny obiad skonsumowaliśmy w placówce PSONI w Rymanowie Zdroju w Zakładzie Aktywności Zawodowej – dziękujemy panu Salvatore di Pasquale oraz pracownikom ZAZ za zrozumienie i pomoc.
Drugi dzień to integrowanie się ze społecznością przybyłą na XIII „Pożegnanie lata „ oglądanie występów reprezentantów organizacji biorących udział w spotkaniu, zabawa, biesiadowanie.
Trzeci dzień to kolejne zwiedzanie Ziemi Podkarpackiej: Muzeum w Kamieńcu, pobyt w Pijalni Czekolady w Korczynie oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Muzeum w Kamieńcu Zamek kojarzony ze słynną komedią Fredry "Zemsta". Dwa rody Skotnickich i Firlejów skłócone ze sobą stały się kanwą komedii Aleksandra Fredry.
Z muzeum udaliśmy się do „Świata czekolady”. Grupa obejrzała cały proces produkcji, spotkała się z Mistrzem Polskich Cukierników p. Mirosławem Pelczarem. Właściciel Pijalni Czekolady M.Pelczar Chocolatier to twórca wielu wspaniałych receptur. Czekolada to jego Pasja! Fabryka Czekolady oferuje też atrakcje, np. kino 3D, pokój zabaw dla dzieci z czekoladowym sufitem, pokój z interaktywnym dywanem, pokój z małpim gajem, pokój urodzinowy z karaoke itp. Nie zabrakło różnych degustacji, pycha.
Po tych pysznościach grupa pojechała do Krosna. Zanim rozpoczęliśmy zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie podziwialiśmy krośnieński Rynek gdzie są wspaniałe, renesansowe podcienia arkadowe nadające miastu charakter włoskich città.
W Centrum Dziedzictwa Szkła spędziliśmy sporo czasu. Atrakcją dla naszej grupy był udział w procesie wytopu i tworzenia pięknych szklanych wyrobów. To niesamowite wrażenie wykonać pod okiem fachowca szklany wyrób (medal Krosna).
Po powrocie na miejsce spoczynku dokonane zostały zabiegi higieniczne i pod okiem opiekunów przygotowana została kolacja a następnego dnia śniadanie, uczestnicy sami przygotowali pyszne kanapki. Wracając do domu wstąpiliśmy do Pijalni czekolady aby dokonać zakupów, prezencików, rozkoszować się czekoladą i lodami.
Nad Domem i Konwentem Braci Bonifratrów w Iwoniczu czuwa patronka – św. Elżbieta, zwana Węgierską – córka króla Węgier, Andrzeja II i Gertrudy von Andechs-Meran, siostry św. Jadwigi Śląskiej. Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów opiera się na wartościach chrześcijańskich i charyzmacie szpitalnictwa zapoczątkowanym przez św. Jana Bożego. Dom świadczy usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości psychofizyczne swoich Podopiecznych. Zapewnia warunki do bezpiecznego i godnego życia, intymności, wolności oraz umożliwia rozwój osobowości.
„Kwiat może być piękny, nawet jeżeli nie pachnie, lecz kwiat piękny i pachnący jest o wiele ładniejszy. Człowiek szorstki może być dobry, ale człowiek dobry i uprzejmy jest najlepszy”. P. Mantegazza
Dziękujemy za dobroć i uprzejmość Zarządowi Koła PSONI w Haczowie za możliwość nocowania w placówce, p. Tomkowi Bok za spędzony wspólnie czas. Dziękujemy wszystkim osobom, którzy pomogli nam mile spędzić czas na Podkarpaciu. Dziękujemy dyrektorowi DPS p. Tomkowi za kolejne zaproszenie a rodzicom za zgodę na wyjazd i wsparcie finansowe.
Maria Lisek Zięba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz