Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

poniedziałek, 21 maja 2018

Zesłanie Ducha świętego i Kilometry Dobra

W niedzielę 20 maja w ramach Kampanii Społecznej Kilometry Dobra zespoły artystyczne działające w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej gościły w Parafii Rzymsko Katolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach.


Prezentacja pantomimy i prowadzenie zbiórki stało się możliwe dzięki otwartości księdza proboszcza Mirosława Krupskiego. Proboszcz rozpoczynając liturgię mszy świętej poinformował parafian o wizycie grupy i poprosił parafian o wsparcie. Solista Łukasz Lisek na wprowadzenie zaśpiewał pieśń „Tłumy serc” a następnie z racji niedzieli Zesłania Ducha Świętego wszyscy śpiewali pieśń do Ducha Świętego.


Dzień zesłania Ducha Świętego zwany Pięćdziesiątnicą (Pentecoste), potocznie Zielonymi Świątkami, jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Duch Święty w Kościele powoduje, że jest on rzeczywistością żywą, w której mieszka cała Trójca Święta i w którym każdy człowiek ma swoje miejsce. Gdyby Duch Święty nie przyszedł, Kościół niczym nie różniłby się od innych ruchów, czy zgromadzeń, lub instytucji. To właśnie uświęcająca obecność Ducha Świętego sprawia, że Kościół jest żywy, jest w nim prawdziwie obecny Bóg, każdy człowiek może w nim odnajdywać siebie, przemieniać i uświęcać, uroczystość ta powinna być przeżywana przede wszystkim jako wydarzenie, które dotyczy bezpośrednio każdego indywidualnie.

W miejsce kazania wszyscy obecni na liturgii Parafianie obejrzeli pantomimę. Przed prezentacją  Maria Lisek-Zięba w telegraficznym skrócie przedstawiła historię legendy oraz cel prowadzonej Kampanii Kilometry Dobra.



Podczas dwu mszy był prezentowany spektakl „Bezdenna sadzawka” czyli legenda łęczyńska.


Po pierwszej mszy świętej ksiądz proboszcz zaprosił nas na słodki poczęstunek.


Drugą liturgię mszy świętej nasz solista Łukasz ubogacił swoim śpiewem. Śpiewał pieśni według własnej aranżacji.

Podczas ogłoszeń parafialnych na prośbę księdza proboszcza p. Maria powiedziała czym się zajmują uczestnicy warsztatu, co robią, na czym polega całą Kampania, klejenie złotówek, bicie rekordu Guinnessa, ile zostało zebranych środków. Podziękowała też Bogu, że postawił na jej drodze ludzi, którzy sprawili, że mogło dojść do spotkania w Sławatyczach. „Nieustannie wierzę, że jest nad nami opieka Boga a Duch Święty sprawił, że zostaliśmy ubogaceni nie tylko finansowo, ale przede wszystkim duchowo. Bóg zapłać za całe dobro”.

Po obu mszach uczestnicy WTZ prowadzili zbiórkę do puszek, rozdawali ulotki mówiące o kampanii i jej celu, rozmawiali z parafianami.



Jesteśmy bardzo wzruszeni otwartością i gościnnością księdza proboszcza. Po zakończeniu zbiórki i spakowaniu rekwizytów zostaliśmy zaproszeni na obiad, a po obiedzie dzięki podpowiedzi księdza mogliśmy podziwiać piękno Bugu. Obiad przepyszny, porcje olbrzymie a deser … :) Dziękujemy. Bóg zapłać.


Na pamiątkę spotkania ksiądz proboszcz otrzymał od warsztatowiczów wykonane przez nich podpałki ekologiczne K-Lumet.

Sławatyczanie do puszek przekazali 2239,00 zł co stanowi prawie 51 metrów DOBRA.

*

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej

Kościół nieznanej fundacji, w 1556 r. zajęty został przez protestantów. W 1761 r. uposażenie kościoła odnowił Michał Kazimierz Radziwiłł, wojewoda wileński. Rząd rosyjski w 1887 r. kościół zamknął, parafię skasował; dopiero w 1905 r. kościół został otwarty i parafia przywrócona. Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany w latach 1913-1919, staraniem ks. Józefa Mazurkiewicza. Styl pseudoromański, z cechami eklektyzmu, w wystroju wnętrza wcześniejsze elementy baroku. Patronką Parafii Sławatycze jest Matka Boża Różańcowa, w poprzednich wiekach parafia była pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Uroczystości odpustowe parafia przeżywa 7 października we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej i 14 lutego we wspomnienie św. Walentego. Od wieków w parafii żywy jest kult św. Walentego, jako patrona ludzi chorych.
*

Kampania Kilometry Dobra prowadzona jest pod patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka a ambasadorami jej są: Pan Andrzej Kita i Pan Adam Partyka.

Na dzień 20 maja zebraliśmy 39 864,40 zł czyli 906,01 metrów Dobra!


Dziękujemy wszystkim darczyńcom za dar serca.

Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz