Zaproszenie Zarządu Koła otrzymał też Zespół „Bębnoludy”, solista z Koła Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Łęcznej. W Werbkowicach Koło z Łęcznej reprezentowało 14 uczestników WTZ i 2 opiekunów.
Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością rozpoczęła msza święta sprawowana przez księdza ks. kan. Stanisława Kupczaka w intencji osób niepełnosprawnych, opiekunów, terapeutów.
Pani Marta Piotrowska – Lackowska wiceprzewodnicząca Zarządu Koła przed rozpoczęciem liturgii nawiązała do historii święta mówiąc: ”… Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone w całej Europie od lat 90. XX wieku. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z niepełnosprawnością Intelektualną na terenie całego kraju również uroczyście obchodzi ten wyjątkowy dzień. Jest to szczególny czas dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin, opiekunów oraz terapeutów z nimi pracujących. Doskonała okazja do poznania środowiska osób z niepełnosprawnością, zrozumienia ich problemów i potrzeb. Dzień ten staje się okazją do integracji ze środowiskiem lokalnym oraz włączenia tych osób do większego udziału w życiu społecznym. W ten jeden dzień w roku osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą poczuć się bohaterami wydarzeń...”
W czasie kazania ksiądz celebrans odniósł się między innymi do godności człowieka, odpowiedzialności za jego życie … .
Uczestnicy placówek Koła PSONI w Werbkowicach przygotowali oprawę muzyczną sprawowanej liturgii mszy świętej, była też uroczysta procesja z darami, z pięknym komentarzem.
Po zakończonej liturgii wszyscy zgromadzeni przeszli ulicami Werbkowic w barwnym korowodzie wyrażając tym samym poparcie dla protestujących w Sejmie.
Po przemarszu wszyscy zgromadzili się w GOK gdzie pani Pani Marta Piotrowska – Lackowska wiceprzewodnicząca Zarządu Koła przywitała wszystkich przybyłych z imienia i nazwiska oraz reprezentowanej instytucji.
Wśród gości byli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli, nie zabrakło też przedstawicieli PFRON, szkół, darczyńców, posłów i radnych.
Pani Halina Szpuga przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Werbkowicach odniosła się do całego wydarzenia.
Sala widowiskowa GOK była wypełniona po brzegi.
Obecni goście oprócz zabierania głosu przekazywali na ręce uczestników placówek okazjonalne upominki, mówili o dobrze wykonywanej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych, dziękowali za wkładany trud.
Kolejnym punktem programu były prezentacje artystyczne uczniów szkół oraz zespołów z placówek PSONI.
Zespół Meteor Zamość
Łukasz Lisek
Zespół „Bębnoludy”
Najpierw solista Łukasz porwał całą widownie swoim śpiewem, a zespół „Bębnoludy” był dopełnieniem. Z zespołem w wędrówkę muzyczną po świecie "wybrało się" kilku gości obecnych na uroczystości min. ksiądz proboszcz.
W repertuarze artystycznym usłyszeć można było piosenki o ojczyźnie, matce i inne. Bardzo poruszający był utwór „Bóg się mamo nie pomylił” wykonany przez duet z PSONI Zamość.
Ja, który nigdy nie powiem mama,
ja, który nigdy nie zawołam tata,
ja, który pozostanę dzieckiem
tylko wzrokiem powiem wam dziękuję.
W twoich ramionach mamo, czuję się bezpiecznie,
a jeśli jestem zbyt ciężki, to połóż mnie na ziemi.
Bóg się mamo nie pomylił - narodziłem się z miłości.
Bóg się mamo nie pomylił - narodziłem się z miłości.
Po zakończeniu występów uczestnicy spotkania zaproszeni zostali na poczęstunek.
Wracając z Werbkowic grupa nasza wstąpiła do Hrubieszowa, wolą uczestników wyjazdu było wejście do restauracji aby jedni mogli coś zjeść inni wypić specjalną kawkę, podziwiać wystrój i zastawy stołów.
Konsumpcja i pobyt w restauracji odbył się w ramach treningu ekonomicznego i treningu umiejętności społecznych.
Maria Lisek-Zięba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz