Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

czwartek, 17 maja 2018

Trzy w jednym

Trzy w jednym to połączenie ważnych wydarzeń dla środowiska lokalnego. 12 maja 2018 r. Polski Związek, Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Cycowie był organizatorem Światowego Dnia Inwalidy. Spotkanie to było okazją do świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja wraz uczniami Zespołu Szkół w Cycowie w programie patriotycznym oraz wspólnego odmierzania dobra w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Kilometry Dobra z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do hali sportowej Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie na poczęstunek i część artystyczną.

Gospodarz obiektu dyrektor szkoły Zbigniew Rutkowski i przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Cycowie Stanisław Jamiński powitali wszystkich przybyłych na wspólne świętowanie. Był poczet sztandarowy, hymn, przypomnienie historii tamtych dni, życzenia, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, odznaczenia i podziękowania, klejenie złotówek tworząc Metry Dobra. Uczniowie w swoim montażu słowno muzycznym w telegraficznym skrócie przedstawili historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


Młodzież z Zespołu Szkół przedstawiła wydarzenia z 1791 roku: uchwalenie pierwszej w Europie, drugiej na świecie, nowoczesnej konstytucji oraz konfederację targowicką, czyli zdradą polskich magnatów sprzeciwiających się zmianie ustroju,która doprowadziła do trzeciego rozbioru Polski. Według Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja Konstytucja Trzeciego Maja, była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie. Pytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju.

W dalszej części wystąpili zaproszeni na uroczystość uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy – placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej.


Przewodnicząca Zarząd Koła przed występem zespołu „Figiel” i solisty, w swojej wypowiedzi, nawiązała do Kampanii Społecznej w jakiej uczestniczy Koło w Łęcznej. Między innymi powiedziała: „Kilometry Dobra to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, jedyna, w której co roku mogą wziąć udział organizacje z całego świata. Jej pomysłodawcą jest Robert Kawałko prezes Polskiego Instytutu Filantropii. Celem całej trzymiesięcznej kampanii trwającej od 1 marca do 3 czerwca 2018 r. do której przystąpiło Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest zebranie środków finansowych na rozbudowę Ośrodka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy o „Całodobowy Dom Rodzinny”. Obecny budynek zostanie rozbudowany o „Całodobowy Dom Rodzinny” dla osób pozostających w trudnych sytuacjach życiowych, śmierci lub niewydolności rodziców/opiekunów. W chwili obecnej na terenie Powiatu Łęczyńskiego nie ma tego typu placówki. Całodobowy dom ma spełniać rolę domu rodzinnego zapewniającego opiekę 12 osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu łęczyńskiego, będących w potrzebie.

Szacowany wstępnie koszt rozbudowy budynku wynosi 3.500.000 PLN.


Kampania prowadzona jest pod patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka a ambasadorem Kampanii jest Pan Andrzej Kita honorowy konsul Republiki Mołdawii w Lublinie i Adam Partyka Zastępca Prezesa Zarządu ds. Pracowniczych i Społecznych Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.


Zespół „Figiel”

Po tym wprowadzeniu zespół „Figiel” zaprezentował spektakl „Bezdenna sadzawka” w formie pantomimy. Spektakl idealnie wpisuje się w Kampanię Kilometrów Dobra i nie tylko…

Legenda mówi, że zachłanność i egoizm doprowadzają do zguby każdego kto widzi tylko siebie. Przedstawia dawne wydarzenia, ale i dziś możemy spotkać ludzi podobne do głównej bohaterki Magdy „Niegodziwki”. Legenda o Bezdennej Sadzawce, to historia przeplatana okresami wojen i pokoju, szczęścia i udręki, nędzy i dobrobytu. Historia o której mówi legenda rozegrała się niedaleko Łęcznej, pomiędzy Sufczynem a Ciechankami.

"Miarą człowieka nie jest majątek, mądrość i to co mówi.
Naprawdę liczą się tylko czyny - dobre i złe."


Następnie Zespół „Bębnoludy” wykonał kilka utworów - melodii świata. Tradycyjnie zespół zaprosił publiczność do wspólnego muzykowania.


Solista Łukasz Lisek rozbawiał publiczność piosenkami: „Wolność”; „Pod mostem na moście” ; była też specjalna dedykacja dla wszystkich mam i piosenka „Mamo nasza mamo” to z okazji zbliżającego się Dnia Matki.



W uroczystości wzięli udział m.in.:
Wiesław Pikuła – Wójt Gminy Cyców;
Kazimierz Radko – Sekretarz Starostwa Powiatowego w Łęcznej;
Zbigniew Rutkowski – Dyrektor Zespołu Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie;
Ks. Dawid Nowicki – wikary parafii pw. św. Józefa w Cycowie;
Elżbieta Sadowska – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Cycowie;
Marzenna Karpowicz – Dyrektor Domu Kultury w Cycowie;
Elżbieta Blicharska – Katolickie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów im. Jana Pawła II.

Sobotnie spotkanie, to wielokierunkowa edukacja, pamiętanie o naszej historii, integrowanie międzypokoleniowe, wspólne biesiadowanie.

„ ... Niedaleko Łęcznej, pomiędzy Sufczynem a Ciechankami, znajduje się sadzawka. Malownicza, otoczona bujną roślinnością. Mówią o niej bezdenna. Starzy ludzie opowiadają, że woda sadzawki pochłonęła wielu. Bezpowrotnie. Ciała utopionych nigdy nie zostały odnalezione… W miejscu, gdzie dziś zachwyca Bezdenna Sadzawka, dawno, dawno temu wznosił się niewielki kościółek. W jego pobliżu pyszniła się dostatkiem chata najzamożniejszej w okolicy kobiety – Magdy. Majątek Magdy, nazywanej przez sąsiadów Niegodziwką, był prawie tak wielki, jak jej podłość i bezwzględność.
Kobieta mieszkała sama. Z dala od ludzi, wyrzekła się bowiem rodziny, przyjaciół i znajomych. Nawet zwierząt nie hodowała. Wszelkie boskie stworzenie obce jej było i wrogie. Nie znała żadnych dobrych uczuć, a jedyną jej miłość stanowiło złoto. Gromadziła je w glinianym dzbanie, z którym nie rozstawała się na najmniejszą chwilę. Jej chciwość i skąpstwo były ogólnie znane, a ją samą potępiano zdecydowanie. Nikt nie podchodził do jej domostwa, o nic jej nie proszono i ostatecznie – unikano.”

Podczas uroczystości goście uczestniczyli w klejeniu złotówek i mierzeniu Dobra. Do puszek zebrano kwotę 427,00 zł. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Były też pytania o to, czy Kampania prowadzona jest zgodnie z literą prawa. Oczywiście, że zgodnie.

Wójt Gminy Cyców


Kierowniczka OPS i dyrektorka GOK


Przewodniczący Związku Emerytów


Ksiądz Dawid Przewodniczący Związku Emerytów Chełm


Złotówki w metrach dobra

Prosząc o wsparcie Kampanii Kilometry Dobra, uczestnicy Warsztatu powiedzieli: 

„ ... Chcemy zebrać pieniądze na rozbudowę naszego Warsztatu o mieszkania. Jest to dla nas ważne, gdyż wiemy, że pewnego dnia możemy zostać sami. Wybudowanie tego domu da nam możliwość samodzielnego mieszkania. Prosimy każdego z Was o wsparcie w tej akcji liczy się każda złotówka”.

Kiedy czegoś gorąco pragniesz, cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu. Nic nie dzieje się bez powodu. I tego się trzymajmy.



Oczywiście nie zabrakło słodkiego „co nieco”, owoców, napojów, a także wspaniałej atmosfery.

O Bogu myślcie z wiarą, o bliźnim z miłością, o sobie z pokorą.
O Bogu mówcie z uwielbieniem, o bliźnim tak, jakbyście chcieli, aby o was mówiono.


Zgodnie z cytowanym aforyzmem - jesteście nam bardzo bliscy, dziękujemy Wam za zrozumienie i serdeczność.

Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz