Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

sobota, 12 stycznia 2013

Spotkanie w Hrubieszowie

W dniu 9 stycznia w Warsztatach Terapii Zajęciowej placówce PSOUU Koło w Hrubieszowie odbyło się spotkanie przewodniczących kół z województwa lubelskiego.
Przedmiotem spotkania było: wymiana doświadczeń w prowadzonych działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych – dobre praktyki, rady, doświadczenia w prowadzonych placówkach oraz obchody 50-lecia ruchu rodziców.
W województwie lubelskim działają Koła PSOUU w: Lublinie, Milejowie, Łęcznej, Świdniku, Włodawie, Białej Podlaskiej, Zamościu, Tomaszowie LUB, Hrubieszowie, Werbkowicach/Turkowice, Rykach, Włodawie.
„Ruchu rodziców, który dał początek Stowarzyszeniu, u jego zarania stało „naturalne pragnienie rodziców, by zapewnić swoim dzieciom dobre i szczęśliwe życie”.
50 lat temu, gdy wolna aktywność obywatelska nie była jeszcze dobrze widziana, rodzice zorganizowali się oddolnie i krok po kroku zaczęli tworzyć system warunków i wsparć, które miały zapewnić respektowanie praw człowieka, dawać szanse rozwoju, uczestnictwa osób z niepełnosprawnością intelektualną w życiu społecznym, normalnym życiu” - Krystyna Mrugalska (honorowy Prezes PSOUU) – laureatka nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica, Wyróżnienie to przyznawane jest „jako wyraz uznania Rzecznika Praw Obywatelskich dla występowania w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu i poglądom większości". Jak zaznaczyła podczas uroczystości Prof. Irena Lipowicz, osoby honorowane nagrodą im. Pawła Włodkowica to ludzie, którzy „wiele lat z wielką wytrwałością pracowali na rzecz spraw dla nas najważniejszych - poprzez wieloletnią cierpliwą, wielką pracę i działalność”.

Zarząd Koła PSOUU w Łęcznej, pracownicy, podopieczni placówek, rodzice - gratulują laureatce nagrody i dziękują za wielkie zaangażowanie w niesieniu pomocy „innym”.

Na spotkaniu mówiono też o planowych działaniach związanych z obchodami 50-lecia ruchu rodziców i zastanawiano się nad nowymi rozwiązaniami -  różnego rodzaju zabezpieczenia w przypadku braku rodziców – mieszkalnictwo.
Gospodynią spotkania była kierownik WTZ i wice przewodnicząca Koła w jednej osobie - p. Małgorzata Kudrel.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie jest placówką dla 45 osób z pracowniami - dziewiarska, gospodarstwa domowego, krawiecko - tkacka, ogrodnicza, plastyczna, poligraficzna , stolarska, umiejętności społecznych. Przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie  działa SEKCJA OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA od 1997 roku. I pod nazwą „Kusy” nawiązując do nazwiska słynnego Polskiego biegacza olimpijczyka Janusza Kusocińskiego, zamordowanego przez hitlerowców 21 czerwca 1940 w Palmirach k/ Warszawy. Wiodące dyscypliny sportowe w sekcji to: lekka atletyka podnoszenie ciężarów, tenis stołowy. Kilku zawodników reprezentowało Polskę na mityngach europejskich z bardzo dobrymi wynikami. Życzymy zawodnikom wielu sukcesów a pracownikom i wszystkim ”warsztatowiczom” zadowolenia z tego co robią i dalszego rozwoju.

Widzisz coś i dziwisz się Dlaczego
A ja marzę o czymś, czego nigdy nie było
I twierdzę „Dlaczego nie”.

Marzą mi się kolejne placówki dla naszych podopiecznych – „Dom Rodzinny, mieszkania treningowe,  własny lokal dla Dziennego Centrum Aktywności. Marzenia się spełniają, trzeba marzyć. Jeśli ktoś powie, że marzenia to tak jak nadzieja – „Matka głupich” ale pamiętajmy - każda matka swoje dziecko kocha.
Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz