Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

sobota, 12 stycznia 2013

Kolędować Małemu


W dniach 03 i 09 stycznia 2013r podopieczni placówki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy zaprezentowali autorski program Bożonarodzeniowy – Jasełka w Szkole Podstawowej im Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu. WTZ od lat współpracują ze szkołą, dobre relacje i kontakty możliwe są ze względu na otwartość z obu stron pani dyrektor szkoły Marii Paryła oraz kierownik WTZ Marii Lisek-Zięba.

Prezentację Jasełek w obu szkołach rozpoczął Łukasz Lisek piękną piosenką religijna „Jak Ci dziękować, żeś mi dał tak wiele ...” piosenka posłużyła jako wprowadzenie, podziękowanie za spotkanie i życzenia dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkół na 2013 rok.

 03 styczeń Uczniowie, nauczyciele, p.dyrektor - Nadrybie

„Jak Ci dziękować, żeś mi dał tak wiele Iż jestem w życiu jak ów gość przygodny Co zaproszony został na wesele Niespodziewanie i nie odszedł głodny...”

Ka­wałek nieba jest w każdym uśmiechu,
W każdym życzli­wym słowie,
I przy­jaz­nym geście,
W każdym po­moc­nym czynie.
Ka­wałek ra­ju jest w każdym sercu,
Które sta­nowi zba­wien­ny port dla nieszczęśliwego.
W każdym do­mu z chle­bem, wi­nem i ser­decznym ciepłem.
Bóg włożył swoją miłość w two­je ręce,
Jak klucz do raju.


„Jak Ci dziękować, żeś mi dał tak wiele ....”
Nie ma zbyt wiele czasu, by być szczęśliwym.
Dni przemijają szybko. Życie jest krótkie. W księdze naszej przyszłości wpisujemy marzenia, a jakaś niewidzialna ręka nam je przekreśla. Nie mamy wtedy żadnego wyboru. Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwi dziś, jak potrafimy być nimi jutro? Wykorzystaj ten dzień dzisiejszy. Obejmijcie go obiema rękoma. Przyjmijcie ochoczo, co niesie ze sobą: światło, powietrze i życie, jego uśmiech, płacz, i cały cud tego dnia. Wyjdźcie mu naprzeciw.
„Jak Ci dziękować, żeś mi dał tak wiele ....”
Bo­gac­twem człowieka są: uśmiech, przy­jaz­ny gest, po­god­ne słowo. Dobry człowiek jest jak małe światełko. Wędruje poprzez mroki naszego świata i na swojej drodze zapala zgaszone gwiazdy. Nigdy nie jest za późno, aby się pojednać, nigdy nie jest za późno, na to, aby pokochać, nigdy także nie jest za późno, aby być szczęśliwym.Skoro spotkaliśmy się u Was wierzę ze jesteście tolerancyjni, że potraficie zrozumieć osoby niepełnosprawne.
 „Jak Ci dziękować, żeś mi dał tak wiele ....”
Dziękuję Wam uczniowie za to spotkanie, dyrekcji szkoły za umożliwienie prezentacji. No­wy Rok ma 365 dni, 365no­wych nadziei, ty­siąc wyz­wań, mi­lion marzeń, jed­ną miłość.
Boże Dziecię niech Wam ścieli dro­gi bez smut­ku, a wszel­ki mrok zaw­sze rozjaśnia dobrą ra­dością życia. Te­go życzę Wam i Waszym Bliskim w Nowym 2013 Roku

Łukasz w Nadrybiu

Nadrybie

Po prezentacji Jasełkowej zebrani uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy włączyli się do wspólnego śpiewu różnych kolęd i pastorałek. Pani Dyrektor Szkoły Maria Paryła dziękując za występ obdarowała występujących słodyczami. Prezentacja w szkole wNadrybiu miała miejsce się 03 stycznia 2013
Nadrybie to duża wieś, podzielona na trzy części, których nazwy pochodzą jeszcze z czasów Jana i Kazimierza Bogdanowiczów – Nadrybie Dwór, Nadrybie Wieś i Nadrybie Ukaz. W końcu XVIII wieku była jednym z kluczowych majątków wchodzących w skład dóbr Puchaczów, należących do Opactwa Benedyktynów w Sieciechowie.
Szkoła z warsztatami często się spotyka, współpraca ze szkołą jest dla nas wielką przyjemnością.

Nie można uciec życiu na milę
Ni wycofać się z niego na chwilę
W życiu należy uczestniczyć
Nie wystarczy tylko przy nim być.

Idąc za słowami powyższego aforyzmu staramy się aby nasza młodzież uczestniczyła w życiu swoim i życiu społeczności lokalnej.

Na zaproszenie dyrektora Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie pana Zbigniewa Rutkowskiego 10 stycznia 2013 roku Kolędowaliśmy Małemu - wspólnie z uczniami, nauczycielami.
W szkole funkcjonują klasy integracyjne. Powołanie takich klas było podyktowane potrzebami środowiska lokalnego. Szkoła liczy 31 oddziałów, w których uczy się około 680 uczniów. Zatrudnionych jest 64 nauczycieli oraz 23 pracowników administracji i obsługi.
W prezentację Jasełkową zaangażowanych było 15 uczestników WTZ. Odtwarzane role wykonywane były z wielką starannością i oddaniem. Występy w obu szkołach to duże emocje dla wykonawców i nie tylko....

Po prezentacji Jasełkowej miał miejsce koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Łukasza.

Owacja na stojąco była najwspanialszym podziękowaniem uczniów za wspólne Kolędowanie Małemu.

Owacja na stojąco – Cyców z przodu pan dyrektor szkoły

Brawom ni bisom nie było końca, Łukasz zachęcając do wspólnego śpiewu uczył też krótkich tekstów.
W wykonaniu Łukasza wykonane zostały kolędy i pastorałki: „Gwałtu pastuszkowie”, „Szła kolęda”, „Złota Jerozolima”, „Lulaj go matko”, „Przychodzimy do stajenki”, „Bóg w stajni”.

Piosenki jego mkną przez świat
pod niebo dźwiękiem lecą
w piosence jego szumi wiatr
i złote słońce świeci
wesoła jest, szczęśliwa jest
bo radość w sobie nosi, wyśpiewuje
stworzenia cud i chwałę stwórcy głosi
Piosenka jego mknie przez świat
Pod niebo dźwiękiem leci
W piosence jego szumi wiatr
i złote słońce świeci

Autorski program artystyczny został przygotowany przez p. A. Kołodziej – instruktora pracowni muzycznej WTZ. Oprawę muzyczną przygotował uczestnik warsztatu Łukasz Lisek i p. A Kołodziej, dekoracja wykonana została przez pracownie - stolarską (instruktor p. H.Kołodziej), plastyczno-rękodzielniczą (instruktor p. P.Wawer), poligraficzno-introligatorską ( instruktor p. M.Piskorska), stroje – przygotowała pracownia krawiecko-zabawkarska (instruktor p. T.Słowik)

Pan dyrektor szkoły dziękując za wspólne kolędowanie przypomniał wszystkim o obustronnej współpracy – szkoły z warsztatami. Uwieńczeniem spotkania było obdarowanie występujących słodyczami.

Przyjaźń to nic innego
Jak zgodność we wszystkich sprawach
Boskich i ludzkich
Połączona życzliwością i miłością.
 Czym byłby człowiek
Bez drugiego człowieka.

Dziękuję dyrektorom obu szkół za umożliwienie prezentacji w swoich szkołach i bardzo miłe, serdeczne przyjęcie naszych uczestników. Dziękuję wszystkim którzy byli zaangażowani do obsługi akustycznej i za relacje na stronach internetowych.

Cyców jest największą gminą powiatu łęczyńskiego. Janowica gdzie funkcjonują WTZ wchodzi skład Gminy Cyców.
Bój pod Cycowem, przeszedł do historii oręża polskiego jako zwycięstwo kawalerii nad przeważającymi siłami wroga, jako przykład bohaterstwa, przewagi moralnej nad nieprzyjacielem, a także zdolności taktycznych i operacyjnych dowódców, a zwłaszcza dowódcy 7 Pułku Ułanów Lubelskich.

Maria Lisek-Zięba 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz