Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

piątek, 25 stycznia 2013

Narada Makroregionalna kół PSOUU


18 stycznia 2013 r w Jarosławiu  odbyła się narada przedstawicieli Kół Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Polski południowo-wschodniej i Zarządu Głównego stowarzyszenia. W naradzie brali udział przewodniczący Zarządów Kół , księgowi i przedstawiciele Komisji Rewizyjnej z województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego. Przedstawiciele z naszego województwa reprezentowały koła z : Ryk, Zamościa, Łęcznej, Werbkowic/Turkowic. Ze strony Zarządu Głównego stowarzyszenia  w naradzie uczestniczyli: Prezes ZG pani Joanna Janocha , wice prezes Stanisława Syller dyrektor biura  ZG pani Barbara Abramowska, prawnik - pan Michał Orzechowski, główna księgowa pani Wiesława Włodarska. Koło w Jarosławiu gościło w swoich placówkach około stu osób. Wszyscy uczestniczący w naradzie zostali obdarowani przez gospodarzy pamiątkową torbą na zakupy ręcznie zdobioną a  wykonaną przez uczestników Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Jarosławiu. Naradę rozpoczęła witając wszystkich przybyłych  Prezes ZG p. Joanna Janocha  min. podziękowała Zarządowi koła za dzielenie się swoim doświadczeniem.

Prezes ZG, przewodniczący ZK w Jarosławiu, prawnik ZG

Przewodniczący Zarządu Koła PSOUU w Jarosławiu p. Mariusz Mikuś dokonał prezentacji działalności Koła w Jarosławiu swoje wystąpienie podzielił na dwa zagadnienia.
1. Priorytety koła jako organizacji rodziców.
2. Refleksje związane z 50 rocznicą ruchu rodziców  w świetle XXX lecia działalności koła.
Priorytety na najbliższe lata jakie stawia sobie Koło w Jarosławiu to:
1) doskonalenie tego co jest prowadzone - rozwój placówek
2) rozwój pracowników
3) doskonalenie jakości usług
4) umacnianie wewnętrzne organizacji – siła organizacji – siłą zespołu ludzi – zespołowa praca  owocuje sukcesem
5) rozwój- podmiot działania osoby niepełnosprawnej intelektualnie
6) wsparcie w niezależnym życiu – mieszkalnictwo
7) autoprezentacja - Self–adwokaci
8) wolontariat
9) kooperacja – mądre współdziałanie „ ze wszystkimi „ budowanie siły z którą liczą się wszyscy
Koło zrzesza – 250 członków, udziela wsparcia poprzez placówki dla 700 osób niepełnosprawnych, zatrudnia 350 pracowników w tym 80 osób niepełnosprawnych, prowadzi placówki: Bar „Europejskie Klimaty”, Zakład Aktywności Zawodowej, Galerię Przedmiotu, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Niepubliczną Szkołą Przysposabiająca do Pracy, Mieszkania Chronione i treningowe, ŚDS, WTZ, Ośrodek Wczesnej Interwencji i NSPWWRD, Opiekę czasową, Kluby i zespoły aktywności artystycznej
2. 50 lecie PSOUU
Koła  w swoich Regionach na przełomie miesiąca maja  będą organizować i świętować Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie w ramach tych obchodów obchodzone będą min rocznice działalności kół :30 lecie Kola w Jarosławiu, 20 lecie w Zamościu itd.
Centralne uroczystości organizowane przez ZG w Warszawie przy współudziale kół odbędą się w Warszawie w dwu terminach :11 maja 2013 pod hasłem „Pełna kultura” i 25 października 2013 Gala Jubileuszowa 50-lecia PSOUU  z udziałem najwyższych władz państwowych.
Po tym wystąpieniu zaczęła się praca w grupach i tak przewodniczący Zarządów kół obradowali wspólnie z prawnikiem, panią Prezes ZG, dyrektor biura ZG  i przewodniczącym koła w Jarosławiu. Tematem grupy były zmiany w statucie, działalność pożytku publicznego, Jubileusz 50-lecia, regulamin Koła.

część wspólna narady

bar europejskie klimaty

Przewodniczący Centralnej Komisji Rewizyjnej pan Andrzej Falkowski  obradował z przewodniczącymi Komisji Rewizyjnych Kół.
Pani Wiesława Włodarska główna księgowa PSOUU  prowadziła spotkanie z księgowymi kół.

Każda grupa w ramach wizyt studyjnych odwiedziła placówki prowadzone prze koło - ZAZ, Bar Europejskie Klimaty, Mieszkania Chronione, Galerię Przedmiotu, OREW.

Galeria przedmiotu

Nad sprawnym przemieszczaniem się grup, sprawami organizacyjnymi czuwał pan Sawiński Karol.
Działania jakie prowadzi Koło w Jarosławiu zapoczątkowała śp. pani Krystyna Rajtar. Poświęciła się działalności społecznej w organizacji rodziców dzieci niepełnosprawnych od chwili urodzenia się córki Małgosi( niepełnosprawna intelektualnie).

Piękno wielkiego altruizmu – Krystyna Rajtar ( wiersze zebrane)
Piękne i dumne jest życie człowieka,
Który siebie daje innym
Ten co przeżył swój ból
i tę straszną, przerażającą, zniewalającą
niemoc wie,
że obok współczucia
i ciekawej litości
gorsza jest
obojętność.
Obojętność, słońce nadal świeci,
i jak pokonać ją,
przełamać ?
Dać siebie „ innym „
tak po prostu.
Z potrzeby serca,
z miłości,
rzucić wyzwanie...
i walczyć!

O byt
o prawa,
o zrozumienie.
Nie litość, nie łaskę.
Niech się tylko sumienie obudzi
by tym „ innym”
zapewnić
godne miejsce wśród ludzi.
I w twarz wszystkim wykrzyczeć:
„ otwórzmy przed nimi życie”
Może mały promyk nadziei:
iskrę miłości wznieci,
Przecież słońce dla wszystkich świeci.


 Wyjazd bardzo mobilizujący i zachęcający do nowych wyzwań. Dziękujemy wszystkim za otwartość, spotkanie ,Zarządowi Koła szczęśliwej realizacji nowego zadania jaką jest budowa Rodzinnego Domu.

Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz