Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

niedziela, 1 lipca 2012

Leśny skarbiec


W dniu 20 czerwca 2012r niepełnosprawni – 33osoby i 7 opiekunów podopiecznych placówek Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Łęcznej uczestniczyło w jednodniowej wycieczce turystyczno – krajoznawczej do Janowa Lubelskiego i okolic.
Wycieczka była możliwa dzięki dotacji na realizację zadań publicznych Województwa Lubelskiego w zakresie krajoznawstwa i turystyki w 2012 r. (w formie wsparcia).
Region Janowa Lubelskiego został wybrany ze względu na bardzo atrakcyjne i unikalne  walory krajobrazowe oraz niezwykłe wartości przyrodnicze i botaniczne. Obok pospolitych gatunków roślin występuje tu też wiele ginących, rzadko spotykanych i chronionych. Lasy Janowskie to największa ostoja zwierzyny w tej części kraju. To także niezwykle ważny rejon w aspekcie historycznym z okresu rozbiorów i II wojny światowej. Nie można pominąć bogactwa i różnorodności sztuki ludowej, m.in. garncarstwo i kaflarstwo. Janów Lubelski w 2004r. otrzymał zaszczytny tytuł „Perły Lubelszczyzny”.
Programu wycieczki:
- Łążek Garncarski – aktywne warsztaty garncarskie,
- zwiedzanie miasta,
- Barokowy kościół pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela i przylegający do niego były klasztor OO. Dominikanów,
- Rynek Starego Miasta,
- pomnik poświęcony T. Kościuszce, źródlisko,
- wystawa przyrodnicza wraz  ekspozycją taboru kolejki leśnej,
- Kruczek Uroczysko – Droga Krzyżowa (rzeźbione stacje nawiązujące do II wojny światowej, Sanktuarium AK,
- zagroda garncarska,
Pogoda dopisała nam wyjątkowo, w drogę wyruszyliśmy wcześnie (6 rano) by o 8.30 rozpocząć – aktywne warsztaty garncarskie z panem Adamem Żelazko w Łążku Garncarskim.
Łążek Garncarski to malownicza miejscowość położona na skraju Lasów Janowskich znana z znajdujących się tam starych pracowni garncarskich oraz odbywającego się w lecie Jarmarku Garncarskiego ściągającego ogromne rzesze turystów.

pan Adam opowiada o pracy garncarzy

zajęcia

Zajęcia pochłonęły wszystkich, każdy  wykonał na kole garncarskim z pomocą pana Adama „jakiś„ wyrób z gliny – dzbanuszek, podstawkę, wazonik. Kiedy jedna z grup pracowała na kole to pozostali oczekując na swoją kolejkę na dworze, przy słonecznej pogodzie nie marnowali czasu, wykonywali prace w glinie ręcznie według własnego pomysłu.


kolejny etap zwiedzania grupa przed wejściem do zagrody garncarskiej

Zagroda Garncarska u Janka Jarmuziewicza to sporo atrakcji piękne wozy z końmi do wożenia po wsi, ludowa kapela, gry i zabawy dla dzieci oraz wycieczki samochodami. W dobry humor wprawia już kartka umieszczona przy wejściu na podwórze – „Zawsze działa tu monitoring sąsiadów”. W przestronnym pomieszczeniu, którego ściany tworzą drewniane bele, jest sporo miejsca przy drewnianych stołach, na których suszą się gliniane garnki. Można tu uzyskać informacje o garncarzach, wyruszyć z przewodnikiem na zwiedzanie okolicy lub miło spędzić dzień na dużym podwórzu. Każdy w Zagrodzie mógł podziwiać: altankę na wodzie, plac zabaw, sympatycznego stracha, chatę poświęconą pierwotnie Kaśce Kurzynowej, która równie dobrze jak mężczyźni radziła sobie z pracą przy kole i podobno świetnie pisała (czyli zdobiła) garnki



Następny etap naszej wycieczki to Kruczek Uroczysko.
KRUCZEK związany jest z historią Polski, tutaj kontaktowali się kurierzy, tędy przerzucano broń, amunicję i żywność podczas powstań XIX wieku. Wg przekazów ustnych, w 1773r (zaraz po I rozbiorze Polski) postawiono w tym miejscu krzyż, a potem kapliczkę. Gdy jedna próchniała stawiano następną. Inna wersja tego miejsca związana jest z piękną legendą, że przebywał tu wędrujący po polskiej ziemi św. Antoni, a spod kamienia na którym odpoczywał, wytrysnęło źródełko. Do dzisiaj sączy się z niego woda, której przypisuje się lecznicze właściwości. Kapliczka postawiona nad tym źródełkiem liczy ponad pół wieku. W Księdze Pamiątkowej Kruczka zapisano "W tej kapliczce znajdziesz radość, ukojenie bólu, posłuchasz spokojnie własnego sumienia, doznasz ukojenia."
Przed kapliczką stoi polowy ołtarz wykonany z pnia drzewa, obok ambona i ławki. Wokół są stacje Drogi Krzyżowej  rzeźbione stacje nawiązujące do II wojny światowej, Sanktuarium AK

Będąc w Janowie nie można pominąć Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej – Łaskawej.
W centrum ołtarza, we wnęce o wspaniałej oprawie, umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz Madonny zwanej Łaskawą i Różańcową wykonany został w połowie XVII wieku na wzór słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Na terenie sanktuarium, koło kościoła znajduje się Kaplica Zjawienia.

Pamiątkowe zdjęcie przed cudownym obrazem

Ciekawym punktem Janowa Lubelskiego jest Wystawa Przyrodnicza wraz z ekspozycją kolejki leśnej, przedstawiającą teraźniejszość i przeszłość Lasów Janowskich.
Na obrzeżach miasta, znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej, który działa w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Janowskie a w nim mogliśmy podziwiać wystawę  przyrodniczą – naprawdę było na co popatrzeć.



wystawa przyrodnicza 

Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz