Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

poniedziałek, 29 marca 2021

Rewitalizacja terenów poprzemysłowych

Badając pacjenta wykaż cierpliwość.
Niczego nie uznawaj za przypadkowe.
Niczego nie pomijaj.
Weź pod rozwagę objawy wzajemnie sprzeczne.
Nie spiesz się z wyciąganiem wniosków.    
                                                                                                          Hipokrates


Rewitalizacja terenów poprzemysłowych Hałda w Bogdance to temat warsztatów online zorganizowanych przez Zarząd Lubelskiego Węgla „Bogdanka” z udziałem min. specjalistów w tej dziedzinie, społeczności lokalnej, organizacji NGOs, JST, przedstawicieli szkół , instytucji i organizacji z dziedziny ochrony środowiska …

Realizowany na terenie Bogdanki projekt dotyczący zrównoważonego zagospodarowania hałd pogórniczych, był przedmiotem warsztatów i dyskusji.

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., wraz z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach (liderem projektu) oraz Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej (ekspertami ds. rewitalizacji) był organizatorem warsztatów poświęconych wyzwaniom, kierunkom i narzędziom rewitalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Spotkanie rozpoczęła Pani Agata Koszarna wprowadzając w tematykę warsztatów opowiedziała o założeniach projektu SUMAD oraz poprowadziła prezentację uczestników.

Odbyły się dwie części spotkania:

- prezentacje ekspertów na temat rewitalizacji,
- moderowana dyskusja, której celem było odkrywanie potrzeb i pomysłów na rewitalizację obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych w Bogdance (hałda) do celów społecznych, przyrodniczych, turystyczno-rekreacyjnych lub innych.

Rewitalizacja - ożywienie, przywrócenie do życia jest procesem wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów.

Rewitalizacja to nie tylko remonty. Jej celem jest przywrócenie do życia zdegradowanej części terenu, uzupełnienie go o nowe funkcje. Mówiąc najprościej jest to wprowadzenie takich zmian dzięki, którym będzie się lepiej żyło, przebywało i pracowało.

Rewitalizacja kompleksowy, skoordynowany, wieloletni, prowadzony na określonym obszarze proces przemian społecznych, przestrzennych, technicznych i gospodarczych, inicjowany przez samorząd terytorialny (głównie lokalny) w celu wyprowadzenia tego obszaru ze stanu kryzysowego, poprzez nadanie mu nowej jakości funkcjonalnej i stworzenie warunków do jego rozwoju, w oparciu o charakterystyczne uwarunkowania endogeniczne.

Rewitalizacja to praca z ludźmi, z lokalną społecznością. Siłą prawdziwej rewitalizacji jest w partnerstwie jest ona długim procesem. Jej powodzenie zależy od nas wszystkich – społeczności lokalnej, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych, instytucji kultury, uczelni wyższych, urzędów, powinna prowadzić do aktywizacji grup zainteresowanych.

Rewitalizacja to działanie kompleksowe na rzecz ożywienia obszarów zdegradowanych, przywrócenie tym obszarom funkcji społecznych i gospodarczych

Początek rewitalizacji to:

- budowanie świadomości;
- działania twarde – modernizacja, uzupełnienie infrastruktury, nowe obiekty;
- działania miękkie – wydarzenia, edukacja, informacja;
- działania sektora publicznego;
- działania podejmowane przez różne podmioty.

Rewitalizacja i jej typy: społeczna, infrastrukturalna, przestrzenna, gospodarcza, środowiskowa.

Działania „społeczne” – odnoszące się do społeczności lokalnych – organizacja przedsięwzięć integrujących i aktywizujących lokalną społeczność – organizacja warsztatów, kursów, szkoleń indywidualnych i grupowych, które służą przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu – organizacja zajęć dla dzieci i młodzieży, które zamieszkują na terenach wskazanych do rewitalizacji, mające na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów oraz rozwijanie ich zainteresowań.

Działania „gospodarcze” – odnoszące się do kwestii ekonomicznych: – inicjatywy na rzecz inteligentnego rozwoju terenów wskazanych do rewitalizacji – działania mające na celu wspieranie przedsiębiorczości na terenach wskazanych do rewitalizacji – wspieranie podmiotów ekonomii społecznej – organizacja okresowych targowisk, jarmarków na terenach wskazanych do rewitalizacji w celu ożywienia przestrzeni oraz wsparcia przedsiębiorców.

Działania „przestrzenne” – odnoszące się do obiektów i infrastruktury – zagospodarowanie przestrzeni publicznych – budowa/przebudowa/remonty obiektów oraz ich adaptacja na różnorodne cele, o ile działania te przyczynią się do uporządkowania zdegradowanej przestrzeni miejskiej oraz ożywienia najbliższego otoczenia – przebudowa, konserwacja i renowacja obiektów – o ile wiązać się będzie z rozwiązaniem problemów społecznych lub gospodarczych.

Obszar rewitalizacji. Lokalne czynniki rozwoju powinny być zawsze indywidualnie zidentyfikowane. Najlepiej przy współudziale lokalnej społeczności, ekspertów i innych osób zainteresowanych rozwojem obszaru rewitalizacji. Mogą to być zarówno teatr, park technologiczny, skwer z placem zabaw i miejscem spotkań starszych osób, jak i silna społeczność lokalna, liczne organizacje pozarządowe, zabytki. Lokalnym czynnikiem rozwoju może być też zanieczyszczony teren poprzemysłowy, o który pytają inwestorzy, chociaż koszt jego rekultywacji jest zbyt wysoki.

Podczas spotkania – warsztatów padły propozycje aby teren został wykorzystany jako np.:

- punkt widokowy,
- ścieżki spacerowe z elementami kart historii,
- rekultywacja poprzez założenie ogrodów,
- teren rekreacji,
- stok narciarski,
- ścieżki edukacyjne,
- siedliska ptaków, walory przyrodnicze,
- infrastruktura leśna,
- gry terenowe.

Podczas pierwszej części eksperci ds. rewitalizacji zaprezentowali uczestnikom warsztatów jak wyglądały rewitalizacje w różnych krajach i u nas w Polsce.

Projekt SUMAD to szansa dla naszej Małej Ojczyzny.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie nas do udziału w warsztatach bogatych tematycznie.


M. Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz