Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

czwartek, 27 czerwca 2019

U św. Michała Archanioła


„Wszyscy przez wiarę jesteście synami Bożymi – w Chrystusie Jezusie. Bo wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy, bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie” (Ga 3, 26-28)


23.06.2019 r.  uczestnicy Zespołu „Figiel” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, w Parafii św. Michała Archanioła w Werbkowicach ubogacali swoim występem liturgię mszy świętej. Udział w liturgii to kolejny wyjazd w ramach kampanii społecznej Kilometry Dobra.

Zespół Figiel zaprezentował parafianom spektakl „Bezdenna sadzawka”, opowiadający o bardzo zamożnej kobiecie, dla której najważniejszy jest jej majątek. Jest ona tak zapatrzona w pieniądze, że nie liczy się z ludźmi, zwierzętami czy samym Bogiem. Wprowadzenia do prezentacji i podsumowania po, dokonała pani Maria Lisek-Zięba. Poprosiła też parafian o wsparcie przedstawiając w telegraficznym skrócie cel zbiórki i udział w kampanii .


Łukasz śpiewem pieśni mniej znanych wzbogacił oprawę liturgii mszy świętych, zaśpiewał pieśń na rozpoczęcie oraz komunię świętą. Po mszach otrzymywał podziękowanie od parafian za piękny śpiew.


W oprawę mszy świętych zaangażowani byli nie tylko uczestnicy WTZ ale również opiekunowie. Pani Maria Lisek-Zięba zaśpiewała psalm responsoryjny, czytania zaś przygotowała pani Eliza Cyfra.

„ Ciebie, mój Boże, pragnie moja dusza
Bo stałeś się dla mnie pomocą *
i w cieniu Twych skrzydeł wołam radośnie:
Do Ciebie lgnie moja dusza, * prawica Twoja mnie wspiera”.



To wsparcie, opiekę, przewodnictwo Niebios, czujemy każdego dnia. Dziękujemy Opatrzności Bożej za wszelkie dobro, prosimy Cie Panie o opiekę dla wszystkich ludzi dobrej woli, błogosław Im.


Wizyta w kościele św. Michała Archanioła była możliwa dzięki otwartości księdza proboszcza Stanisława Kupczaka. Dzięki otwartości proboszcza była możliwa wędrówka w ramach kampanii społecznej „Kilometry dobra” – zespół Figiel po prezentacji części artystycznej, zbierał datki na rozbudowę Warsztatu Terapii Zajęciowej o mieszkania wspomagane/chronione dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Parafianie darowali nam kwotę 1 364, 05 zł = 37,18 metrów Dobra.


Ksiądz Stanisław zadbał także o tzw. sferę fizyczną, między mszami zaprosił nas na kawę i ciasteczka, a po uroczystej sumie zjedliśmy wspólnie obiad. Czas obiadu był porą gdzie wspominaliśmy znajomych nam księży, dzieliliśmy się naszymi radościami, planami i trudnościami. Serdecznie dziękujemy za życzliwość i wrażliwość. Ogromną przyjemność sprawiła nam obecność na mszy świętej pań z Zarządu Koła w Werbkowicach – p. Haliny Szpugi i p. Marty Piotrowskiej-Lackowskiej. Panie zadbały o osłodzenie nam pobytu poprzez pyszne domowe ciasto do kawy. Dziękujemy.

W ramach podziękowań dla parafii, na ręce księdza proboszcza przekazany został Anioł Dobroci wykonany w WTZ w Janowicy. Ksiądz proboszcz zauważył naszą obecność od wielu lat na obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną organizowanych przez Koło PSONI w Werbkowicach, udział w liturgii, piękne występy artystyczne.


„ Żyć to znaczy okazywać wdzięczność za słoneczny blask i miłość, za ciepło i czułość, których jest tak wiele w ludziach i rzeczach”. Phil Bosmans

Niech Anioł Dobra wspiera Was i błogosławi każdego dnia.

Parafia erygowana została 7 listopada 1919 r. przez bp. lubelskiego Mariana Fulmana. Do r. 1913 Werbkowice należały do parafii Grabowiec, a w latach 1913-1919 do Trzeszczan. Werbkowice weszły w skład dekanatu hrubieszowskiego (obecnie południowego). Równocześnie z erekcją parafii założono cmentarz grzebalny. Dawniej ten teren zamieszkiwali unici, którzy posiadali swoje kościoły parafialne w Werbkowicach, Podhorcach i Terebiniu. W czasie kasaty unii zostały one skasowane, a w ich miejsce powstały prawosławne. Bezpośrednio po I wojnie światowej przestały istnieć parafie prawosławne w Werbkowicach i Terebiniu, niedługo potem w Podhorcach. Przyczyną zaniku parafii prawosławnych było opuszczenie tych terenów przez ludność tego wyznania. W r. 1975 teren jej uległ zmniejszeniu na skutek utworzenia nowej parafii w Hostynnem. W r. 1986 z terenu parafii wydzielono Samodzielny Ośrodek Duszpasterski, a od r. 1990 samodzielną parafię w Terebiniu. W r. 1998 utworzono z terenów parafii Werbkowice parafię Gozdów. Pierwotna cerkiew erygowana w r. 1690 przez Aleksandra Łaszcza i jego żonę Katarzynę z Firlejów. Kolejna, pw. św. Michała Archanioła, wzniesiona w r. 1864 przez hr. Antoniego Szydłowskiego, zamieniona ok. r. 1875 na prawosławną; rekoncyliowana, pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła, w r. 1919 wraz z założeniem parafii rzymskokatolickiej. Do r. 1997 jako kościół parafialny. Drewniany. Bezstylowy. W ołtarzu głównym obraz MB Nieustającej Pomocy. Ołtarz boczny po prawej stronie ma obraz św. Antoniego, a po lewej - obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. W r. 1981 kościół został pomalowany farbą olejną. Obok kościoła dzwonnica, wybudowana w r. 1960.
Obecny kościół parafialny, z lat: 1988 - 1997, konsekrowany, 29 VI 1997 r., przez bpa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwę. Murowany wg projektu Rity i Tadeusza Nowakowskich, jednonawowy, prezbiterium zwrócone na północ. Założony na planie prostokąta, w ścianach bocznych prostokątne okna zamknięte łukiem, nad wejściem wieża z dwoma dzwonami (przeniesionymi ze starej dzwonnicy), trzy nowe dzwony, ufundowane przez rodzinę p. Szyportów; dachy dwuspadowe pokryte blachą miedzianą, po strony prawej budynku kaplica z obrazem Miłosierdzia Bożego (współ.) i zakrystia. W ołtarzu głównym krucyfiks i obrazy: MB Nieustającej Pomocy, św. Michała Archanioła (mal. W. Romanski). Chrzcielnica współczesna wg projektu Marii Gmyz, stacje Drogi Krzyżowej, 2 nowe kielichy mszalne, monstrancja, ławki zwykłe, trzy nowe konfesjonały jesionowe.



E.Cyfra, M.Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz