Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

piątek, 27 kwietnia 2018

Przyjemnie i pożytecznie

Przyjemnie i pożytecznie to kontynuacja Kampanii Kilometry Dobra.

Zespoły Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej Figiel, Bębnoludy i solista Łukasz Lisek w dniu 25 kwietnia 2018 r. prezentowały swoją twórczość artystyczną w Szkole Podstawowej w Charlężu i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Spiczynie, prowadząc Kampanię Społeczną „Kilometry Dobra”.

Pierwszy występ to skorzystanie z uprzejmości i otwartości Pana Mirosława Żerebiec, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Charlężu, który przyjął nas z ogromną otwartością. Szkoła ta jest małą placówką oświatową, prowadzoną przez Stowarzyszenie Oświatowe CJZ.

Uczniowie ze szkoły w Charlężu

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy zaprezentowali dzieciom i młodzieży spektakl „Bezdenna sadzawka” oparty na jednej z legend Łęczyńskich, Łukasz Lisek zaśpiewał „Czarny Ali baba” i „Kochaj ile sił” oraz uczył dzieci piosenki: „Słońce, Słońce każdemu zaświeci, trzeba tylko chcieć.

"Śpiewaj, śpiewaj, śpiewaj razem z nami, śpiewaj jeśli chcesz."

„Bezdenna sadzawka”

Natomiast zespół Bębnoludy zabrał publiczność na muzyczną wędrówkę po świecie, prezentując składankę utworów rock’n’rollowych, grecki utwór „Safti ti gitonia”. Do wspólnego grania zaproszone zostały dzieci, pan dyrektor oraz nauczyciele. Razem zagraliśmy utwór „Ciap, ciap” oraz bardzo energiczną składankę pt. „Kankan-kadryl”.

Bębnoludy i gospodarze

Uczestnicy warsztatu na ręce Pana dyrektora przekazali dla uczniów drobny upominek. Po zakończeniu prezentacji, zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek.

Następny etap to przejazd do Spiczyna do Gimnazjum im. Jana Pawła II. Dzięki otwartości dyrektora Gimnazjum Pana Tomasza Żurawia młodzież, nauczyciele, rodzice z tej szkoły już od marca są zaangażowani w kampanię „Kilometry Dobra”.


Dyrektor Szkoły P. Tomasz Żuraw

Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły witając wszystkich zebranych następnie Pani Maria Lisek-Zięba kierownik w WTZ i przewodnicząca Zarządu Koła w jednej osobie wprowadziła wszystkich w cel prowadzonej Kampanii oraz przybliżyła podejmowane działania.

Rozpoczęcia prezentacji dokonał Łukasza Lisek, który zaśpiewał hymn kampanii „Kilometry Dobra” o tym samym tytule. W oryginale piosenka wykonywana jest przez zespół Skaldowie, Łukasz wykonał do niej swoją aranżację.

Łukasz Lisek

Następnie grupa Figiel zaprezentowała spektakl, pt. „Bezdenna sadzawka”.

Uczniowie Gimnazjum Spiczyn


Bębnoludy oraz solista Łukasz Lisek, zaprezentowali swój program artystyczny, po którym wykonane zostały następujące piosenki „Czarny Ali baba” i „Kocham wolność”, a zespół Bębnoludy zabrał młodzież we wspólną muzyczną podróż po świecie. Uczniowie gimnazjum bardzo chętnie dołączyli do Bębnoludów i wspólnie zagrali polską polkę pt. „Kijem capa”, hiszpański utwór „Ciap, ciap” a także, już na zakończenie składankę pt. „Kankan-Kadryl”.

Bębnoludy

Wśród widzów nie zabrakło nauczycieli czy księdza uczącego religii w gimnazjum.


Na zakończenie spotkania uczestnicy warsztatu przekazali na ręce dyrektora szkoły upominek.


Do tej pory uczniom z Gimnazjum w Spiczynie udało się zebrać i przekazać na kampanie 470 zł. Kampania jest dalej przez gimnazjalistów prowadzona. Podobnie jak w szkole w Charlężu.

Gimnazjaliści ze Spiczyna wspierają nas od dawna poprzez zbieranie rolek po papierze toaletowym, które wykorzystywane są w WTZ do wyrobu podpałki ekologicznej. Serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Dziękujemy dyrektorom szkół, panu Mirosławowi Żerebiecowi oraz panu Tomaszowi Żurawowi, za krzewienie wśród dzieci i młodzieży otwartości, tolerancji i akceptacji wobec niepełnosprawności. To właśnie dzięki takim ludziom, świat staje się lepszy.

Spektakl pt. “Bezdenna Sadzawka”, oparty na jednej z legend ziemi łęczyńskiej, który opowiada o Magdzie Niegodziwce, kobiecie bezwzględnej, która nie liczy się ani ze zwierzętami, ani z ludźmi, ani nawet z Bogiem. Najważniejszą i najcenniejszą rzeczą dla niej jest jej własny majątek. Kobieta ta w swojej bezwzględności nie jest się w stanie niczym podzielić, nawet niewielką ilością wody dla spragnionego Starca ze swoim przyjacielem psem. Wspomniany Starzec jest wysłannikiem samego diabła, który ma za zadanie sprawdzić, czy to co ludzie mówią o tej kobiecie jest prawdą i wreszcie sam to potwierdza. Jednakże za swoje skąpstwo, zachłanność i niegodziwość spotyka ją kara – traci życie wraz ze swoim majątkiem. Legenda ta ma bardzo uniwersalne przesłanie. Mówi o tym jak ważne jest dzielenie się dobrem z innymi ludźmi oraz jak zgubne bywają skutki samolubstwa, niechęci do ludzi czy innych istot boskich.

Do 27 kwietnia wspólnie zebraliśmy kwotę 29 449,40 zł co stanowi 669,30 metrów DOBRA.

„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje” Jan Paweł II

Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna za każdą przekazaną złotówkę.

Maria Lisek-Zięba, Eliza Cyfra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz