Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

czwartek, 12 kwietnia 2018

Miłosierdzie Boże w Zezulinie

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, w tym roku 8 kwietnia, Kościół Katolicki obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W tą też niedzielę Zespół teatralny „Figiel”, solista Łukasz Lisek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy z placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, gościli w Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zezulinie.


Prezentacje teatralne po zakończonych mszach i prowadzenie Kampanii Społecznej Kilometry Dobra były możliwe dzięki otwartości księdza proboszcza ks. Edmunda Borycy i wstawiennictwu u Proboszcza dyrektor Szkoły Podstawowej w Zezulinie Pani Moniki Gramoszek. 


Podczas liturgii mszy świętej Miłosierdzia Bożego sprawowanej przez 3 celebransów zanoszone były modlitwy w intencji jubilata, o zdrowie, łaski dla potrzebujących, opiekę, za parafian za chrzczoną Paulę oraz za uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy.

Liturgię rozpoczął specjalnie dobranym śpiewem na ten dzień Łukasz Lisek utworem pt. „Tłumy serc”, zaśpiewał też utwory „Trzeba chodź jeden raz” i „Ani brat mój ani siostra”.

„ Jest we mnie kraina przeźroczysta,
W blasku jeziora Genezaret,
I łódź i rybacza przystań,
Oparta o ciche fale.
Tłumy, tłumy serc,
Zagarnięte przez jedno serce,
Jedno serce najprostsze najłagodniejsze…” 


Miłosierdzie Boże – w teologii chrześcijańskiej największy z przymiotów Boga, polegający na bezgranicznej dobroci w stosunku do ludzi potrzebujących – przede wszystkim dla grzeszników, którym Jezus chce wszystko wybaczyć. Rola tej prawdy została przypomniana przez samego Chrystusa.

O tej ludzkiej dobroci, miłości i zrozumieniu mówił w głoszonym słowie Bożym ks. Łukasz (Chrystusowiec).


Najlepszą odpowiedzią człowieka na miłość Boga jest powierzenie całego siebie kochającemu Ojcu oraz miłowanie bliźniego jak siebie samego.

„Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu.” Mikołaj Gogol

Uczestnicy Warsztatu uczestniczyli tego dnia w dwu mszach, a po każdej z nich prezentowali spektakl – Legenda Łęczyńska „Bezdenna sadzawka” i zbierali fundusze na rozbudowę placówki o „Całodobowy Dom Rodzinny”. Przewodnicząca stowarzyszenia i kierownik WTZ w jednej osobie przedstawiła zarys spektaklu „Bezdenna sadzawka”, który ukazuje kobietę Magdę, kochającą tylko pieniądze, nie lubiącą ludzi i wszystkiego co ją otacza, ona wszystko przelicza na pieniądze. Niegodziwość kobiety doprowadziła ją do zguby, ginie razem z zapadającym się kościołem w wodach sadzawki.


Po mszach, na Kampanie Społeczną Kilometry Dobra zebraliśmy kwotę 2795,00 zł, rozdaliśmy wiele ulotek/folderów informacyjnych, usłyszeliśmy wiele ciepłych słów odnośnie prezentacji teatralnej i śpiewu Łukasza. Miło nam było to usłyszeć ciepłe słowa z ust Pana Wójta Gminy Ludwin, Pani dyrektor Ani Czarneckiej z GOKiS i wielu Parafian.



Osobiście bardzo wzruszyło mnie tego dnia zaangażowanie w Kampanię Księdza Proboszcza, zachęcenie Parafian do wsparcia, mówienie o działaniach oraz prośba do Parafian o pozostanie po mszy świętej i obejrzenie prezentacji. Niesamowite, nikt nie wyszedł z kościoła do chwili zakończenia prezentacji. Taka postawa to wyrażenie szacunku w stosunku do drugiego człowieka to takie budujące i zachęcające. Życzylibyśmy sobie aby takie postawy i zachowania były normą dnia codziennego.



„ Nie myśl jak wiele zrobiłeś, ale ile Ci jeszcze zostało” 

Psalm niedzieli Miłosierdzia Bożego brzmiał „Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny”. Dziękujemy Panu za jego miłosierdzie, dziękujemy wszystkim Parafianom uczestniczących w mszach świętych za wsparcie, życzliwość a księdzu proboszczowi za otwartość serca w tak szczególnym dniu.

„Trzeba choć jeden raz, przejść po trawie boso, ze strumienia wodę pić. 
Kto nie doznał tej radości, Nie wie co to znaczy żyć. 
Trzeba choć jeden raz, Nad przepaścią stanąć, 
Gdzie przestaje serce bić. 
Kto nie spojrzał prawdzie w oczy, Nie wie co to znaczy żyć….”

Konto na które można wpłacać środki finansowe wspierając Janowickie Kilometry dobra to: 41 8693 0006 2001 0000 3812 0001.

W chwili obecnej zebraliśmy na nasz cel 20736,61 zł co stanowi 471,29 metrów DOBRA.

Wolontariusze ze szkoły przy pomocy Pani Marii przygotowali dla nas słodki poczęstunek w postaci pysznych ciast. Dziękujemy.

Cała Kampania prowadzona jest pod patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka a ambasadorem Kampanii jest Pan Andrzej Kita honorowy konsul Republiki Mołdawii w Lublinie i pan Adam Partyka - LW „Bogdanka „SA.

Doznaliśmy wiele radości i wiemy co to znaczy żyć.

M. Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz