Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

poniedziałek, 5 marca 2018

Integracja Środowisk 2018


                                     
 W dniu 01.03.2018 w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy odbyła się Konferencja „Integracja Środowisk”. Organizatorem jej było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej.

Na konferencję Zarząd Koła zaprosił osoby reprezentujące różne środowiska, tj. samorządy, szkoły, ludzi biznesu, polityków, przedsiębiorców, sympatyków Łęczyńskiego Koła, przedstawicieli mediów.

Wśród gości znaleźli się m.in. panowie:

Albin Mazurek - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego,
Piotr Winiarski - Dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego - Rady Województwa Lubelskiego,
Adam Partyka - Zastępca Prezesa Zarządu ds. Pracowniczych i Społecznych Lubelskiego Węgla „Bogdanka”,
Daniel Słowik - Dyrektor Biura ZW PSL w Lublinie reprezentujący europosła p. Krzysztofa Hetmana.

Nie sposób wymienić wszystkich przybyłych gości na konferencję z imienia i nazwiska ale bardzo ważne, że byli tego dnia z nami, dziękuję Wam za przybycie.


Oficjalnego otwarcia dokonała Maria Lisek-Zięba, przewodnicząca Zarządu Koła i Kierownik WTZ w jednej osobie. Zgodnie z programem najpierw została przedstawiona historia Stowarzyszenia i Warsztatu oraz trudności jakie napotykano i napotyka się w codziennej pracy. Omawiana działalność oprócz wersji słownej prezentowana była też w wersji elektronicznej. Każdy z gości mógł zobaczyć nie tylko usłyszeć o prowadzonej pracy z 33 osobami niepełnosprawnymi intelektualnie z terenu powiatu.

Stosunek otoczenia do osób niepełnosprawnych intelektualnie zmienia się. Świadomość społeczna jest coraz większa, czego doświadczamy na co dzień, gdy jesteśmy zapraszani do różnych instytucji (szkoły, Urząd Skarbowy, itp.) i na lokalne imprezy okolicznościowe (dożynki, dni miejscowości i inne). Jednak pomimo tak wielkiego postępu, znajdują się ludzie, dla których niepełnosprawność jest powodem do izolacji i odsunięcia. Przez pryzmat swoich uprzedzeń i krzywdzących stereotypów swoją postawą uniemożliwiają dzieciom i młodzieży poznanie różnych aspektów niepełnosprawności, ograniczając kontakt młodym obywatelom z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Widocznie, jako istoty ludzkie, mamy wpisane to jako stereotyp w tok myślowy. Niepełnosprawność intelektualna nie jest chorobą, lecz stanem który należy doskonalić poprzez różne formy wielokierunkowej rehabilitacji. Nie można się też od osoby takiej zarazić czy nabyć przez kontakt z osobą niepełnosprawną intelektualnie. Motywującym jest to, że przybyli goście zabierając głos wyrazili słowa wsparcia, podziwu i aprobaty naszych działań, deklarując również swoją pomoc.

Głos w dyskusji Pana Zbigniewa Rutkowskiego dyrektora Zespołu Szkół w Cycowie, zachęcał przybyłych do współpracy i podejmowania wyzwań. Jego słowa „podawanie pomocnej dłoni, współpraca, pomaganie, to nas powinno wyróżniać jako pedagogów”. Stowarzyszenie od lat współpracuje ze szkołą, dyrektor to osoba, która patrzy od lat na nasze działania i widzi sens ich podejmowania. Działalność Koła i Warsztatu znana jest w Kraju i za granicą. Zespoły artystyczne zapraszane są na różne przeglądy nie tylko w kraju ale były też w Portugalii, Francji, Szwajcarii, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Iranie, Węgrzech, Hiszpanii.

W czasie konferencji było też wystąpienie self adwokatów – uczestnicy poszczególnych pracowni Warsztatu przedstawiali się, mówili skąd są, w jakich są pracowniach i co robią.


Były też niezaplanowane akcenty na konferencji, przewodnicząca Zarządu Koła podziękowała:

- wolontariuszce i wielkiej propagatorce podejmowanych działań przez Koło, Pani pedagog Gimnazjum Publicznego w Ludwinie, Justynie Miksiewicz-Zoch za osobiste zaangażowanie i mobilizowanie uczniów w działania podejmowane przez Zarząd Koła, p. Justyna wymyśla różne inicjatywy na rzecz Stowarzyszenia;

- dyrektor PCPR – Pani Elżbiecie Brodzik za współpracę;

- dyrektor GOKiS w Ludwinie – Pani Annie Czarneckiej za współpracę na polu działań artystycznych, zapraszanie na masowe imprezy solisty, zespołu „Bębnoludy” oraz prezentacje prac.

Panie otrzymały symboliczną różową różę, powstałą w pracowniach Warsztatu.


Kolor róż różowy, symbolizuje te panie, to osoby uczuciowe, o otwartym sercu. Róż koi nerwy i wzmacnia siłę wewnętrzną, wytwarza ciepły nastrój.

Kolejny punkt programu to rozpoczęcie kampanii społecznej – Kilometry Dobra. Dnia 01 marca 2018 r.oficjalnie rozpoczęła się Ogólnopolska Kampania Społeczna zbierania pieniędzy przez różne organizacje na stawiane sobie cele. Naszym celem jest pozyskanie funduszy na rozbudowę ośrodka o „Całodobowy Dom Rodzinny” w Janowicy. Ten punkt programu rozpoczął swoim śpiewem solista Łukasz Lisek, hymnem Kilometry Dobra.



„Pomagać innym trzeba
Komuś to życie odmieni
Pomagać z całej siły
by wykupić marzenia
i tak do końca zawodów
o jeden metr i więcej
gdziekolwiek będziesz kim jesteś
i lepiej i szybciej i prędzej.

Kilometr Dobra biegnie
Za kilometrem złotówek
Aż po Rekord Guinnessa
By spełnić marzeń przyczółek!

Obłok otula słońce
Słońce całuje ziemię
Energia wyzwala pomysł
Blask dobra oświeca ciebie …”

Uczestnicy Warsztatu zabrali głos odnośnie Kampanii i poprosili o wsparcie mówiąc: „Dzisiaj rozpoczynamy kampanię Kilometry Dobra. Chcemy zebrać pieniądze na rozbudowę naszego Warsztatu o mieszkania. Jest to dla nas ważne, gdyż wiemy, że pewnego dnia możemy zostać sami. Wybudowanie tego domu da nam możliwość samodzielnego mieszkania. Chcemy prosić każdego z Was o wsparcie nas w tej akcji. Liczy się dla nas każda złotówka”.


Były też głosy ze strony rodziców i apel o pomoc.




Mama Iwony - Pani K.M „Chciałabym, aby ten dom powstał i córka miała tam swój własny kąt, miałabym spokój, że nie będę nikomu ciężarem ją oddając, a ja będę mogła spokojnie umrzeć”. Jest różnie – mówi instruktor w Warsztacie Terapii Zajęciowej. „Czasem zajmują się osoby najbliższe, rodzeństwo lub dalsza rodzina, ale dość często tymi osobami nie ma się kto zająć. Dlatego też, chcemy im wyjść naprzeciw. Starzeją się nie tylko dzieci…”; „Kto nie ma dzieci niepełnosprawnych ten nie zrozumie - uważa ojciec Marcina S. który uczestniczy w Warsztacie Terapii Zajęciowej. „Człowiek chciałby zrobić dla nich dobrze. Jeździliśmy nawet po innych ośrodkach oglądać, jak wygląda opieka i usamodzielnienie się dzieci”.

Pan Leszek Szafran, architekt, przedstawił wstępne plany rozbudowy obecnego budynku. Rozbudowa to zapewnienie pobytu dla 12 osób, przedsięwzięcie to kosztowna inwestycja, dlatego też PSONI Koło w Łęcznej rozpoczęło współpracę z Polskim Instytutem Filantropii, biorąc udział w Kampanii Kilometry Dobra. Rozbudowa Warsztatu o mieszkalnictwo, to stworzenie warunków do usamodzielnienia się i kształtowania ogólnej zaradności, jak również uczestnictwa w życiu społecznym bez wykluczenia.

Kolejny punkt konferencji to element nawiązujący do święta – Dnia Kobiet. Z tej to okazji zespoły artystyczne przygotowały specjalny program.


Były prezentacje ubiorów, prac wykonywanych w Warsztacie, piosenki tematycznie związane z kobietami, wykonane przez Łukasza, prezentacja w formie pantomimy legendy Łęczyńskiej „Bezdenna sadzawka” oraz występ Zespołu „Bębnoludy” .

Panie obdarowane zostały specjalnie przygotowanymi koszyczkami z kwiatkami a panowie podpałką ekologiczną. Kwiaty wykonane zostały przy pomocy pań z Domu Senior Wigor w Bogdance. Dziękujemy. Dziękujemy koordynatorce Pani Basi i wszystkim naszym sąsiadkom.


Panie dodatkowo obdarowane zostały parasolkami ufundowanymi przez Kasę Unii Lubelskiej SKOK. Kasa Unii Lubelskiej włączyła się w nasze działania. Miesięcznik Czas Stefczyka zwrócił się z prośbą do swoich klientów o wsparcie Kampanii na rzecz PSONI w Łęcznej – Janowickie Kilometry Dobra. Dziękujemy prezesowi i wszystkim pracownikom za życzliwość. DZIĘKUJEMY .


Pan Adam Partyka - Zastępca Prezesa Zarządu ds. Pracowniczych i Społecznych Lubelskiego Węgla „Bogdanka” a w Kampanii Kilometry Dobra jeden z jej ambasadorów, obejrzał wszystkie pracownie. Kierownik WTZ p.Maria Lisek-Zięba opowiedziała Panu Prezesowi o pracy w pracowniach, pokazała powstające prace. Pan Prezes obiecał pomóc w podjętych działaniach.

Pan Piotr Winiarski odniósł się do działań podejmowanych przez Koło oraz samego powstania WTZ – był wtedy starostą.


Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Pan Albin Mazurek reprezentował na konferencji wicewojewodę. W swojej wypowiedzi odniósł się do rozmów prowadzonych i podejmowanych działań nie tylko przez PSONI Koło w Łęcznej, ale do zadań jakie podejmowane są w zasięgu województwa.

Pan Daniel Słowik odczytał list od Pana Krzysztofa Hetmana – Europosła oraz przekazał piękne albumy ilustrujące zakątki Lubelszczyzny i książki kulinarne "Lubelskie smakuj życie". Czternaście gmin z woj. lubelskiego pochwaliło się nam swoim dorobkiem kulinarnym i zdradziło tajniki przepisów na regionalne potrawy. Jest to zbiór przepisów kulinarnych z różnych miejscowości Lubelszczyzny. Wierzymy w Państwa wsparcie.

Pani Wójt Sosnowicy Krystyna Jaśkiewicz opowiedziała o swoich planach a jej przyjazd do Janowicy to podpatrywanie dobrych praktyk, z których chciałaby skorzystać.

Kampania społeczna Kilometry Dobra jest pod patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, ambasadorzy Janowickich Kilometrów Dobra – Andrzej Kita honorowy konsul Mołdawii w Lublinie i Adam Partyka - zastępca Prezesa Zarządu ds. Pracowniczych i Społecznych Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. Ambasador Kampanii nie mógł być obecny na konferencji, przekazał na tę okoliczność list.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy obecni razem z uczestnikami Warsztatu zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez rodziców (uczestników warsztatu) i KGW w Janowicy. Ileż tu było rozmów, ileż spraw udało się załatwić, omówić, uzgodnić.

Każdy z zaproszonych swój pobyt potwierdził wpisem na liście obecności i pamiątkowej Księdze. Przekazane zostały tez skarbonki na kontynuację AKCJI.


Dyrektor Zespołu Szkół w Cycowie Z.Rutkowski

Uczestnicy konferencji wsparli swoimi złotówkami Janowickie Kilometry Dobra, pieniążki zostały wpłacone na konto za pośrednictwem Blue Media.

Dziękuję, dziękujemy wszystkim za przybycie, obecność do końca i złożone deklaracje i wsparcie.




Maria Lisek-Zięba

1 komentarz: