Łukasz i Daniel grający na bębnach
W dniu 28.06.2017 w Kalwarii Kodeńskiej odbył się XI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny. W tym wydarzeniu wzięły udział grupy wokalne, taneczne, teatralne, instrumentalne i soliści z placówek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością z terenu województwa lubelskiego.
Organizatorami przedsięwzięcia byli:
- Wójt Gminy Kodeń
- Gminny Ośrodek Pomocy społecznej w Kodniu
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Kodniu
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu.
Patrycja Iwaniuk,
Dom Pomocy Społecznej w Kozuli,
Dom Pomocy Społecznej w Kalince,
Dom Pomocy Społecznej w Kaniem,
Warsztat Terapii Zajęciowej w Kodniu,
Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy,
Dom Pomocy Społecznej w Kostomłotach,
Warsztat Terapii Zajęciowej we Włodawie,
Dom Pomocy Społecznej w Konstantynowie,
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu,
Warsztat Terapii Zajęciowej w Kolembrodach,
Warsztat Terapii Zajęciowej w Konstantynowie,
Środowiskowy Dom Samopomocy w Annopolu,
Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzylesiu,
Środowiskowy Dom Samopomocy w Sławatyczach,
Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej,
Warsztat Terapii Zajęciowej w Międzyrzecu Podlaskim,
Towarszystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Kodniu,
Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Przystań” we Włodawie,
Warsztat Terapii Zajęciowej w Majdanie Zahorodyńskim,
Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie,
Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej,
Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie Środowiskowy Dom samopomocy typu B i C w Lublinie,
Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Międzyrzecu Podlaskim,
Warsztat Terapii Zajęciowej w Świdniku,
Środowiskowy Dom Samopomocy w Świdniku.
Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć i o. Damian Dybała OMI - proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Anny w Kodniu dokonali otwarcia festiwalu. W słowach skierowanych do uczestników znalazło się wiele ciepłych słów i zaproszenie na kolejną edycję w 2018 r.
Z ust zakonnika wszyscy mogli usłyszeć: „ ... człowiek z natury ukierunkowany jest na szczęście. Chce być szczęśliwy i działania jakie podejmuje, mają na celu zapewnienie szczęścia. Jeśli brakuje poczucia szczęścia, spełnienia, cierpimy i często obwiniamy za to Boga. Ale doświadczenia jakie dostajemy umacniają nas. Nic nie dzieje się bez powodu...”
„Za pełną radość poczytujcie to sobie, bracia moi, ilekroć spadają na was różne doświadczenia. Wiedzcie, że to, co wystawia waszą wiarę na próbę, rodzi wytrwałość. ...abyście byli doskonali, nienaganni, w niczym nie wykazując braków." (Jk 1,2-4)
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności przyciąga do siebie tłumy tak jak i organizowany festiwal. Matka Boża w szczególny sposób otacza swoją opieką swoje dzieci.
Bębnoludy
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, wzięli aktywny udział w Festiwalu. Swój program artystyczny przedstawiły zespoły: muzyczny „Bębnoludy”, teatralny „Figiel” oraz solista Łukasz Lisek. Zespół Bębnoludy zaprezentował się w utworach: „Polka z repertuaru zespołu J. Wojsława, grecki utwór „Po słonecznej stronie”, „Polka Kijem Capa” oraz światowy utwór akordeonowy „Ciap Ciap Sound”.
Grupa teatralna przedstawiła swój najnowszy spektakl pt. „Legenda o bezdennej sadzawce” opowiadający o kobiecie dla której liczył się tylko majątek chciwość doprowadziła ją do zguby. Łukasz zaśpiewał dwie piosenki „Trojka cwałem ruszyła” oraz „Mamo nasza mamo”. Śpiew Łukasza zachęcił do wspólnej zabawy. Występy bardzo podobały się publiczności o czym świadczyły gromkie brawa i wspólne tańce.
Całości towarzyszyła piękna sceneria ogrodów Kalwarii oraz niesamowita pogoda, która pozwalała by w pełni cieszyć się atmosferą płynącą z przebywanie w tym niezwykłym miejscu.
Łukasz Lisek
Rodzina przy posiłku
Teatr amatorski aktywizuje większą grupę ludzi i daje możliwość spotkania się z teatrem z innej strony - nie tylko jako widz. Poza tym kształtuje gusta i zainteresowania. Daje możliwość poznania i przyjrzenia się sobie poprzez innych, zastanowienia nad tym: co ja chciałbym w swoim życiu robić? Teatr zawodowy, profesjonalny to zamknięty krąg twórców. Natomiast teatr amatorski niekoniecznie wychowuje przyszłego aktora ale na pewno odbiorcę sztuki. Będąc w grupie teatralnej, jeżdżąc na festiwale, oglądając inne spektakle poznaje się różnorodność gatunków teatralnych, różne formy teatralne. Takiej możliwości nie daje teatr zawodowy. Liczy się zwłaszcza to pierwsze zetknięcie się z teatrem amatorskim, gdyż tu nie są wymagane specjalne predyspozycje bądź dyplom.
Zakup wody od Magdy Niegodziwki
"(...) jedni ojcowie zabierają dziecko do kopalni - bo są górnikami, inni do szpitala - bo są lekarzami. Mnie zabierano do teatru. I tyle. Jeśli rodzic jest autorytetem - to dzieciak bardziej się jego pracą zainteresuje. Jeśli dostanie do ręki jakieś narzędzia, którymi można się bawić - to będzie pełnia szczęścia. Ale to wszystko o niczym jeszcze nie przesądza." Aleksander Machalica
Magda z dyplomem i statuetką
Organizatorzy pamiętali o wszystkich, zadbali o poczęstunek dla uczestników i zaproszonych gości, obdarowali występujących upominkami i nagrodami.
W Kodniu opieką ogarniała wszystkich Matka Boża Kodeńska pomimo ulewnego i chłodnego poranka pogoda sprawiła psikusa i rozwiała obawy organizatorów, zaświeciło słońce i było pięknie.
Nasze grupy opuszczając kodeńską ziemię swoje kroki skierowali do bazyliki aby podziękować Matce Bożej za szczęśliwy przyjazd, pobyt, każdy też prosił Matkę Bożą we własnej sprawie.
Wspomnieć należy, że w festiwalu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, sponsorzy, zaproszeni goście, kierownicy placówek ... Dziękujemy organizatorom za podjęcie trudu organizacji festiwalu, za mile spędzony czas.
Maria Lisek-Zięba
Eliza Cyfra
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz