Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

środa, 26 lipca 2017

Tesco i Seniorzy

„Łatwiej uwierzyć w siebie, gdy wierzy w nas ktoś drugi.”   Stefan Pacek

Seniorzy w pracowni krawieckiej

Dzięki wsparciu Fundacji Tesco Dzieciom w ramach programu społecznego „Decydujesz – pomagamy” Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej realizuje projekt „Super naturalnie – nie jesteś sam”.

Tym razem w zajęciach uczestniczyli seniorzy z Klubu „Senior-Wigor” w Bogdance. Wśród osób starszych projekt ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Beneficjanci wzięli udział w następujących zajęciach:
  • Muzycznych, gdzie poznawali tajniki gry na instrumentach perkusyjnych, śpiewu i tańca;
  • Ekologicznych, gdzie omawiane były zagadnienia z ochrony środowiska naturalnego, pozyskiwania surowców wtórnych, wytwarzania podpałki ekologicznej do pieca, grilla i kominka;
  • Rękodzielniczych, podczas których robione były kartki świąteczne i okolicznościowe oraz maskotki.
Zajęcia muzyczne

Kolejne zajęcia warsztatowe z grupą seniorów i osób niepełnosprawnych.
Seniorzy podczas zajęć muzycznych cofnęli się pamięcią do lat swojej młodości przypominając sobie różne piosenki ludowe, tańce. Grupa w połączeniu z osobami niepełnosprawnymi na każdych warsztatach uczyła się lub przypominała sobie inne teksty. Poznane utwory zostaną wykorzystane do wspólnego śpiewu na kolejnych spotkaniach. Zajęcia z seniorami zostały wydłużone o kolejne warsztaty.

Aktywność seniorów nie pozwalała na „żelazne” trzymanie się założeń projektowych.


Zaplanowano, że w projekcie  weźmie udział 10 seniorów. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, zwiększona została ilość osób w grupie i ilość zajęć.

Zajęcia ekologiczne – wyrób podpałki

Podpałka ekologiczna

Udział w tym przedsięwzięciu to integracja trzech grup – seniorów, osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży ze szkół. To przez wspólne, międzypokoleniowe działania osiągnęliśmy sukces. Podczas zajęć następowała wymiana doświadczeń pomiędzy grupami, dialog dyktował nowe rozwiązania i pomysły. Najwspanialszą rzeczą jaką osiągnięto przy realizacji projektu to zrozumienie innych osób.

Edukacja w zakresie wytwarzania podpałki to coś nowego dla seniorów. Wykorzystanie rzeczy zużytych (rolki po papierze toaletowym, resztki świec) jakże przydatne okazało się podczas zajęć.

„Człowiek może wytrzymać tydzień bez picia,

dwa tygodnie bez jedzenia,

całe lata bez dachu nad głową,

ale nie może znieść samotności.

To najgorsza udręka, najcięższa tortura”. 
Paulo Coelh
Robienie kartek świątecznych i okolicznościowych

Kolejne zajęcia to robienie kartek okolicznościowych metodą quilingową. Quilling to popularna metoda ręcznego tworzenia ozdób. Quilling po angielsku znaczy "nawijać na piórko lub rurkę". W polskim tłumaczeniu można tę metodę nazwać papierowym filigranem. Polega to na tym, że z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt spiralnej sprężyny tworzy się ozdoby. Jakie tylko nam się podobają. Paski formuje się poprzez zagniatanie zewnętrznych warstw papieru. Według zasad quillingu przygotowane kształty trzeba następnie przykleić do wybranej powierzchni.


Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu: pracownikom sklepu Tesco, klientom, którzy wrzucali do urn swoje głosy; pracownikom Dziennego Domu Sernior-Wigor; nauczycielom ze szkół w Ludwinie, Dratowie, Piasecznie Nadrybiu, którzy mobilizowali uczniów do aktywnego udziału w projekcie i przyjęcie zaproszenia do udziału w projekcie „Super naturalnie – nie jesteś sam”.



Tak jak nazwa projektu mówi „Super naturalnie – nie jesteś sam” rzeczywiście uczestnicy integrowali się ze sobą, uczyli nawzajem i stworzyli wspaniałe przyjaźnie.

„Wystarczy jedna osoba, by ożyło pustkowie i wystarczy jej brak, aby wielkie miasto wydało się puste”.


Eliza Cyfra, Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz