„My Cyganie co pędzimy razem z wiatrem, my Cyganie znamy cały świat…”
W dniach 12-14.05.2017 już po raz 27 odbyły się Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku tym razem pn. Spotkania Cygańskie w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka”.
W tym roku na SANS przybyły teatry i grupy towarzyszące z kraju i zagranicy. Ten przegląd jest jedną z większych imprez artystycznych dla osób z niepełnosprawnością na terenie środkowo-wschodniej Polski. Każdego roku przyjmowana jest inna konwencja, temat, wokół którego organizowana jest cała impreza. Dotyczy ona zarówno wystroju sali, śpiewanych piosenek, strojów. Tegoroczne spotkania odbyły się w klimacie cygańskim.
W przeglądzie wzięły udział zespoły:
- Teatr Mlekołaki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oblęcinie;
- Teatr To i Owo ze Specjalnego Ośrodka Szkoln0-Wychowawczego w Puławach;
- Teatr Zwierciadło ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie;
- Teatr Azumi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dorohusku;
- Teatr Promieniści ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie;
- Teatr Promyk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Klary Staszczak w Puławach;
- Teatr Iskierka z Centrum Dodatkowego Kształcenia Dzieci i Młodziezy w Witebsku (Białoruś);
- Teatr Tami z Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Źródło życia w Łucku (Ukraina);
- Teatr Pasjonaci ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Świdniku;
- Teatr Neigaliuju Naujasis z Wilna (Litwa);
- Teatr Uśmiech z Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach;
- Teatr Kruszynki z Przedszkola Specjalnego nr 11 w Lublinie;
- Teatralni Podaj Dalej z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej” w Koninie;
- Teatr Figiel z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej;
- Teatr Plastyczny Sen z Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach;
- Teatr „Akademia Artystyczna” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublinie;
- Celejowskie Słowiki z Celejowa;
- Perły życia z Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu;
- Teatr Wojtuś z Zespołu Szkół Specjalnych im. Ks. Jana Twardowskiego w Kraśniku;
- Bębnoludy z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej;
- Łukasz Lisek Z Warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Łęcznej;
- Motyle z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świdniku.
Jak co roku występom artystów przyglądała się Rada Konsultantów, która oceniała każdy występ oraz dawała cenne wskazówki instruktorom, by mogli oni, wraz ze swoimi aktorami coraz bardziej doskonalić swoje przedstawienia i występy sceniczne. W tym roku w skład rady wchodzili:
Barbara Kasprzak – pedagog, plastyk, arteterapeuta, instruktor teatralny, posiada wieloletnią praktykę zawodową, doświadczenie w prowadzeniu warsztatów artystycznych dla dzieci o charakterze rozwojowym i terapeutycznym dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Anastasiya Voytyuk – muzyk, reżyser, performer; prowadzi warsztaty muzyczne oraz teatralne.
Michał Stanowski – socjolog, instruktor teatralny, oligofrenopedagog, inicjator i koordynator Międzynarodowego Ruchu Artystów Nieprzetartego Szlaku. Organizator i wykładowca międzynarodowych warsztatów teatralnych dla instruktorów pracujących z osobami niepełnosprawnymi.
Janusz Szymański – pedagog, instruktor teatralny, wykładowca. Od 1986 roku zajmuje się technikami parateatralnymi z zakresu teatru, ekspresji ciała i ruchu. Prowadzi warsztaty międzynarodowe z zakresu pracy z ciałem.
Rada Konsultantów bacznie przyglądała się prezentowanym spektaklom, następnie przy pomocy konstruktywnej krytyki dawała wiele cennych wskazówek odnośnie dekoracji, ruchu scenicznego, doboru muzyki i innych. Ich słowa mają przyczynić się do tego, aby każdy spektakl był coraz lepszy i bogatszy w treść.
Terapia poprzez teatr działa oczyszczająco na psychikę człowieka, ponieważ w nieskrępowany sposób może on wyrazić konflikty, sprzyja odreagowaniu tłumionych emocji i uczuć, pozwala wcielić się w osobę jaką chciałoby się być (w trakcie spektaklu). Daje także możliwość zmiany zachowania ukierunkowanego na lepsze przystosowanie się do otaczającego świata. Ważny jest również charakter więzi w zespole teatralnym, określany jest jako rodzaj emocjonalnych relacji wewnątrz grupy i daje wyraz wzajemnej atrakcyjności interpersonalnej, spełnienia wzajemnych oczekiwań, stopnia zaufania i chęci niesienia pomocy. Dla osób niepełnosprawnych wcielanie się w różne role pomaga w odreagowaniu tłumionych emocji i uczuć. Pozwala także na poznanie swoich możliwości, rozwijania umiejętności społecznych takich jak porozumiewanie się, wyrażanie swojego zdania, współpracy i współdziałania w grupie, wypracowywania kompromisów.
Ważną rolę spełnia także scenografia, dzięki której widz może przenieść się w czasy danego przedstawienia. Każdy rekwizyt (mebel, dywan, drzewo, szklanka, ramka, wazonik z kwiatami, itp.) ma szczególne znaczenie w przedstawieniu.
W przerwie między spektaklami
Teatr to specyficzny rodzaj sztuki, łączący w sobie różne dziedziny twórczości artystycznej: muzykę, plastykę, literaturę czy taniec. W teatrze niezbędni są aktorzy i widzowie. Należy do jednej z najstarszych sztuk świata, bardzo mocno zakorzenioną w społeczeństwie. Teatroterapia jest metodą terapeutyczną polegającą na zaangażowaniu uczestników w działania teatralne, bazując na ich chęci do wystąpień przed innymi i pozytywnym nastawieniu do tego typu sztuki. Wspólne działania i próby przeciwdziałają poczuciu osamotnienia i bierności osób biorących udział w tym przedsięwzięciu (w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną). Teatr ma pozytywny wpływ na poprawę samopoczucie oraz rozwój osobowości.
Plac Zamkowy – przed koncertem „700 bębnów na 700lecie Lublina”
Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku zawsze odbywają się przez trzy dni, w trakcie których odbywają się spektakle teatralne, jak również parada ulicami Lublina (spod Ratusza do Zamku), a na zakończenie Wielki Finał, gdzie każda z występujących grup udaje się na scenę aby odebrać dyplomy i słodki upominek.
Parada bębniarska
Z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy w tym roku wystąpił zespół Bębnoludy ze specjalnie przygotowanym programem cygańskim, solista Łukasz Lisek, który zaśpiewał piosenki: „Tamburyno” i „Trojka cwałem ruszyła” oraz zespół Figiel ze swoim najnowszym spektaklem „Legenda o bezdennej sadzawce”. W sobotę (13.05) janowiccy artyści zaprezentowali swój program a po wystąpieniu na scenie nadszedł czas na Paradę przez ulice Lublina, która rozpoczynała się na Placu Łokietka pod Ratuszem. Stamtąd korowód bębniarski przewędrował na Plac Zamkowy, gdzie odbył się koncert „700 bębnów na 700lecie Lublina”.
Bębnienie na Placu Zamkowym
Trzeciego dnia SANS po obejrzeniu ostatnich już spektakli, odbył się Wielki Finał, podczas którego zespoły i ich instruktorzy otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek. Nagrodzeni zostają także uczestnicy konkursów: Plastycznego i Na Znak Graficzny. Na koniec instruktorzy dokonali wyboru tematu przewodniego kolejnego cyklu Nieprzetartego Szlaku.
Odebranie dyplomów i słodkich upominków
„…Pędzi serce jak konie, a dokąd kto to wie, tam gdzie miłość wyznaczy mu szlak…” (J. Laskowski)
Eliza Cyfra
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz