Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

poniedziałek, 22 maja 2017

Łamanie barier



„Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean.” Isaac Newton

Rodzice opiekunowie osób niepełnosprawnych z Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Łęcznej 16 maja 2017 roku odwiedzili placówki prowadzone przez Koło PSONI w Jarosławiu. W wyjeździe uczestniczyło 14 osób. Wyjazd do Jarosławia to realizacja wniosku postawionego na walnym zebraniu sprawozdawczym Koła w Łęcznej. Jako rodzice bardzo często nie myślimy, że nas może zabraknąć. Należy stawiać sobie pytanie co z moim dzieckiem będzie kiedy odejdę (umrę). Żyjąc mamy wpływ na to, jak będzie nasze dziecko funkcjonować bez nas. Przykładem godnym naśladowania są rozwiązania podjęte przez Zarząd Koła, rodziców w Jarosławiu. Dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą mieszkać w małych formach mieszkaniowych, w zależności od swoich możliwości i umiejętności jak też potrzeb i pragnień - w tzw. warunkach chronionych. Mogą to być oddzielne domy, zespoły mieszkań czy też pojedyncze mieszkania pod opieką. Koło PSONI w Jarosławiu prowadzi pierwszy w regionie Grupowy Dom Rodzinny, w którym zamieszkuje 7 osób.

„Bo miłość nie zna pór dnia, a nadzieja nie ma końca, a wiara nie zna granic, tylko wiedza i niewiedza skrępowane są czasem i granicami”. Gunter Grass
Tylko wiedza i niewiedza skrępowane są czasem i granicami. W Jarosławiu dostaliśmy ogrom wiedzy w zakresie zabezpieczeń mieszkaniowych, opieki i różnych rozwiązań. Dziękujemy Wam za to.




Dzięki uprzejmości wiceprzewodniczących Jana Wilka i Katarzyny Lepszy, oraz Wiesława Grendy kierownika ZAZ w Jarosławiu zobaczyliśmy proces wytwarzania ekologicznej podpałki K-Lumet, profesjonalnego niszczenia dokumentów w ZAZ w Oleszycach Starych , Galerię Przedmiotu, usługi z zakresu gastronomii, mieszkalnictwo.



Z mieszkań korzystają rodziny wychowujące osoby głęboko, wielorako niepełnosprawne znajdują się w sytuacji permanentnego obciążenia psychicznego i fizycznego. Aby rodzice mogli wypełniać swoje obowiązki potrzebna jest im okresowa pomoc w opiece nad dzieckiem, pozwalająca na zadbanie o własne zdrowie, przeprowadzenie spraw rodzinnych czy też „złapanie oddechu" do dalszej opieki nad dzieckiem. Stowarzyszenie w Jarosławiu i Oleszycach realizuje program tzw. opieki czasowej, w którym uczestniczy 20 rodzin.



Zakład w Jarosławiu prowadzi również kawiarenkę zlokalizowaną na jarosławskiej starówce.



Bardzo podobają nam się rozwiązania w Jarosławiu. Zaczniemy pracować nad świadomością nas jako rodziców aby wzorem Jarosławia zapewnić naszym dzieciom spokojną starość.

„Sens życia polega na tym, aby cieszyć się z niego i czynić go piękniejszym dla każdej ludzkiej istoty” Dawid Ben Gurion

Cieszmy się życiem, nie tylko naszym, ale zadbajmy o najbliższych.

Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz