Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

sobota, 6 lutego 2016

Święto Smaków

„Powiedział Bartek, że dzisiaj Tłusty Czwartek, 
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Obchody Tłustego Czwartku swoją tradycją sięgają aż starożytności. Starożytni Rzymianie bowiem mieli w zwyczaju hucznie obchodzić przywitanie wiosny, tym samym pożegnanie zimy. Z tej oto okazji ludzie zajadali się tłustymi mięsami, popijali je alkoholem, a z ciasta chlebowego przygotowywali pączki nadziewane słoniną.
W tradycji chrześcijańskiej Tłusty Czwartek, jest ostatnim czwartkiem karnawału, czyli ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Dawniej, dzień ten był początkiem Tłustego Tygodnia, czyli czasu wielkiego obżarstwa. Pozwalano sobie na ogromne ilości tłustych mięs, kapustę, słoninę. Według tradycji, w tym okresie należało najeść się do syta przed 40-dniowym postem, czyli czasem wstrzemięźliwości i umiarkowania w jedzeniu i piciu.




XV Ludwińskie Święto Smaków - Tłusty Czwartek,  zorganizowane zostało przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet Powiatu Łęczyńskiego w dniu 04 lutego 2016r.
Organizatorzy na wspólne świętowanie zaprosili wielu wystawców, gości, odbyła się degustacja potraw i różnych trunków. Można było podziwiać występy dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców gminy Ludwin. Imprezę uświetnili również zaproszeni artyści, którzy zaprezentowali swoje dokonania w dziedzinach: tańca towarzyskiego, gimnastyki artystycznej, śpiewu i gry na instrumentach.
Wśród zaproszonych gości byli między innymi:
  • Burmistrz Miasta Łęczna – Teodor Kosiarski,
  • Wójt Gminy Puchaczów – Adam Grzesiuk,
  • Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łęcznej,
  • Komendant Policji w Łęcznej – Sławomir Zagojski,
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie – Grzegorz Figiel,
  • I wielu innych znamienitych gości.


Świętowanie w Ludwinie połączone było z konkursem kulinarnym.
Cel konkursu to:
  1. Promowanie Gminy Ludwin poprzez niepowtarzalne smaki rodzimych potraw.
  2. Zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach tradycyjnych wytworzonych w gospodarstwach    domowych oraz przez rzemieślników.
  3. Poszukiwanie produktów charakterystycznych dla danej gminy i wsi, które mogą stać się wizytówką regionu.
  4. Możliwość wykorzystania specyficznych walorów danych potraw w żywieniu.
  5. Ubieganie się o zarezerwowanie potraw jako produkt lokalny, tradycyjny z Terenu Gminy Ludwin i powiatu Łęczyńskiego.
Podczas trwania wszystkich występów, odbywała się degustacja potraw konkursowych dla uczestników  imprezy. Jurorzy oceniali potrawy w czterech kategoriach:

  1. Potrawy regionalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mieszanego;
  2. Pierogi, ciasta, chleby i inne wypieki;
  3. Napoje, nalewki i przetwory;
  4. Potrawy dietetyczne.

 
Potrawy i trunki wykonane w powyższych kategoriach podlegały ocenie w następujących kryteriach: smak potrawy, tradycyjność, oryginalność, estetyka, sposób podania.

Warsztaty Terapii Zajęciowej zostały zaproszone na ludwińskie święto przez p. Anię Czarnecką dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu.
Podczas Święta Smaków wystawione zostały prace wykonane przez uczestników pracowni warsztatów. Na wystawie można było podziwiać i zakupić ręcznie wykonane kartki świąteczne – wielkanocne, pisanki, zające, kury, kosze wielkanocne, poduszki i zabawki. Warsztaty Terapii Zajęciowej i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym KOŁO w Łęcznej reprezentowali pracownicy placówki, uczestnik warsztatu – Marcin Szul, oraz wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia pan Kazimierz Szul wraz z małżonką.



Organizatorzy zadbali nie tylko o duchową oprawę imprezy. Było również coś dla ciała, mianowicie po rozstrzygnięciu konkursu kulinarnego, wszyscy biesiadnicy i wystawcy mogli skosztować słodkich wypieków oraz potraw mięsnych.
Gwiazdą wieczoru był zespół Solaris.

„Radość można osiągnąć tylko wtedy, 
gdy się drugiemu sprawia radość”

Dziękujemy Pani dyrektor za sprawioną nam radość, za możliwość udziału w imprezie i prezentację prac.

                                                                                  Eliza Cyfra
Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz