Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

czwartek, 18 lutego 2016

Jest takie miejsce

„Jest takie miejsce, 
jest taki kraj...”

Jest takie miejsce gdzie osoby niepełnosprawne czują się jak u siebie, gdzie ich pełnosprawni „przyjaciele” traktują ich na równi sobie. To miejsce to Zespołu Szkół nr 1 w Milejowie.
Dzięki otwartości dyrektora szkoły p. Dariusza Mielniczuka i pedagog szkoły pani Ani Kapicy uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy zostali zaproszeni ze swoim programem artystycznym. Grupa teatralna „Figiel” zaprezentowała uczniom spektakl „Miłość w czterech żywiołach”, zespół „Bębnoludy” wykonał swój najnowszy repertuar - składanki muzyki świata, solista Łukasz Lisek zaśpiewał znane piosenki z własną aranżacją.
Pan dyrektor witając przybyłych powiedział do uczniów, że to spotkanie, to otwartość na człowieka, nie ważny jest kolor skóry jego inność, ale to kim jest. W każdym starajcie się dostrzegać jego wielkość.



Pani Maria kierownik WTZ w Janowicy powiedziała: „ ... podczas takich spotkań możemy pokazać, że osoby niepełnosprawne potrafią wiele. W każdym należy odnaleźć jego potencjał. A od was młodzi przyjaciele oczekujemy, że będziecie w społeczeństwie starać się zmieniać stereotypy o niepełnosprawnych. Na co dzień wiele osób ma styczność ze stereotypowym spostrzeganiem osób z niepełnosprawnością. Proszę was, buntujcie się słysząc takie stwierdzenia, nie pozwalajcie aby o waszym koledze, znajomym mówiono, że jest „taki”, bo Pan Bóg pokarał jego rodziców. Bóg jest miłosierny i nie karze. Każdy ma swoje miejsce na tym świecie jest tu i teraz ma swoją misję. Cenię sobie to spotkanie z wami w waszej szkole   i dziękuję za otwartość dyrekcji szkoły ... „

Stereotypy
Niepełnosprawność intelektualna jest obarczona największą liczbą mitów i stereotypów, nie mających nic wspólnego z rzeczywistymi cechami indywidualnych osób. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną budzą najsilniejsze negatywne reakcje społeczne. Mówi się, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną „nic nie rozumieją, niczego nie mogą się nauczyć”, że „upośledzenie umysłowe prowadzi do przestępczości i ubóstwa”, że „osoby te są agresywne i zagrażające”. Ponadto, często mylnie utożsamiana jest z chorobą psychiczną. Stereotypy na temat niepełnosprawności intelektualnej a przede wszystkim ten dotyczący braku możliwości rozwoju oraz celowości podejmowania różnorodnych aktywności życiowych, mają destrukcyjny wpływ na postawy społeczne, sposób postrzegania i traktowania osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także na szanse rozwojowe i wyrównujące, jakie się im stwarza. Tymczasem, zgodnie z obowiązującym społecznym modelem niepełnosprawności, to właśnie sprzyjające postawy społeczne, tzn. wiedza, pozytywne nastawienie emocjonalne i konkretne działania, są czynnikami niezbędnymi do tworzenia osobom z niepełnosprawnością intelektualną warunków samodzielnego, niezależnego i aktywnego życia.
To spotkanie z młodzieżą, to bardzo cenne doświadczenie. Uczniowie wprowadzeni zostali w charakter pracy prowadzonej jest w warsztacie która jest aktywnością osób z niepełnosprawnościami. Takie wydarzenie jest także cennym doświadczeniem dla uczestników Warsztatu, gdyż spotykają się tu z zainteresowaniem i akceptacją młodzieży gimnazjalnej.



Spektakl pt. „Miłość w czterech żywiołach”, został przyjęty owacjami na stojąco. Następnie zaprezentował się solista Łukasz Lisek, który zaśpiewał przeboje: „Zaczarowany fortepian” z repertuaru zespołu Wawele, „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty oraz składankę piosenek folkowych „Mój pierścionek ma”.



Zespół Bębnoludy, grający na różnych instrumentach perkusyjnych zagrał składanki skomponowane z różnych utworów muzyki światowej, klasycznej, ludowej.



Były to wiązanki: „Afrykańska”, „Klasyczna” oraz „Kankan”.

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Milejowie była zachwycona prezentacją artystyczną uczestników Warsztatu, wyraziła to poprzez gromkie brawa, szczere zainteresowanie oraz prośbą o bis solisty i zespołu bębniarskiego. Dodatkową piosenką, jaką zaśpiewał Łukasz była „Ramaya”, Bębnoludy zaś zagrały kolejną składankę, tym razem mieszankę muzyki ludowej pt. „Czardasz”. Z inicjatywą wspólnego zaśpiewania wyszły także trzy uczennice szkoły, specjalne dla uczestników zaczęły śpiewać razem z Łukaszem piosenkę „Dni których nie znamy”. Brawom nie było końca tak jak i zaproszeniom.



Szkoła przygotowała dla występujących niespodziankę, zadbała by artyści, którzy przygotowali strawę dla ducha, nie wyszli z pustymi żołądkami.
Spotkania w szkole w Milejowie, są dla uczestników Warsztatu zawsze miłym wydarzeniem, ponieważ spotykamy się tam z ogromną życzliwością i otwartością zarówno ze strony nauczycieli i co najważniejsze – samej młodzieży. Tu spotkali się z nauczycielami byli uczniowie szkoły którzy teraz są uczestnikami warsztatów.
Dyrektor szkoły na pamiątkę spotkania obdarzył nas pięknym albumem i książką przedstawiająca historię szkoły. Od nas zaś otrzymał publikację wydaną przez Zarząd Główny naszego stowarzyszenia „Osoba z niepełnosprawnością intelektualną w postępowaniach sądowych” - poradnik praktyczny.



Podstawową zasadą praw człowieka jest to, że ustalone normy stosują się do każdej osoby, bez wprowadzania podziałów. Praw tych jednak ciągle odmawia się osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Thomas Hammarberg Komisarz Praw Człowieka Rady Europy w latach 2006 – 2012.
 Eliza Cyfra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz