Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

wtorek, 1 grudnia 2015

Małe formy teatralne

W dniu 25 listopad 2015 r. Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Poniatowej było organizatorem XVII Przeglądu Małych Form Teatralnych „Mała scena duża radość”.
Przegląd odbywał się w Opolskim Centrum Kultury (kino) w Opolu Lubelskim w czterech kategoriach tj. teatr, poezja taniec, piosenka. Przegląd skierowany był do osób niepełnosprawnych, które zaprezentowały na scenie swoje osiągnięcia, umiejętności i zdolności artystyczne.
Widownia
 Na opolskiej scenie zaprezentowali się :
1.Zespół "Poniatowskie Promyki"- ze Szkoły Podstawowej w Poniatowej, z prezentacją teatralną "Bajka o nałogu"
2.Grupa teatralna "Marzenie" z Warsztatu Terapii Zajęciowej Poniatowa ,, z prezentacją teatralną "Mówiąc o miłości"
3.Zespół "Zagadka" ze SOSW w Kęble - z prezentacją tańców "Belgijka" i "Grek Zorba"
4.Grupa teatralna "Iluzja"- ZSS przy DPS W Matczynie z prezentacją teatralną "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"
5.Grupa teatralna "Kasta" – Środowiskowy Ośrodek Wsparcia „PINOKIO” z prezentacją teatralną "Bar odpowiedzialności"
6.z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy PSOUU Koło w Łęcznej wystąpili:
- Solista Łukasz Lisek
- Poezja - Katarzyna Kozdra
- zespół "Bębnoludy" z prezentacją melodii świata
- zespół "Figiel" - z prezentacją teatralną "Miłość w 4 żywiołach"
7.Zespół  "Misz Masz"ze SOSW w Kęble z prezentacją teatralną "Mały Książe"
8.Grupa taneczna "Dynamiczni"- WTZ przy Puławskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych
9.Zespół "Sufler"- SOSW w Karczmiskach –"Kolorowa jesień"
10.Zespół taneczno - muzyczny "Pasjonaci" z PSOUU Koło w Świdniku oraz grupa wokalna "Ach to my"
11.Grupa "Refleksja" - Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Otwarty Krąg" w Kurowie z prezentacją poezji "Życie to dar"
12.Zespół "Kreska" - WTZ PSOUU Koło w Rykach z prezentacją teatralną "Bajka o uczuciach" oraz piosenki
13.Soliści - ŚDS Prawno
14.Grupa teatralna "ZODIAK" - Zespół Dziennych Domów Pomocy Społecznej -DOA w Puławach z prezentacją "Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej"
15.Grupa teatralna ŚDS W Laskach – z prezentacją "Upiór w operze"
16.Zespół "Vectis" - Środowiskowy Ośrodek Wsparcia "PINOKIO", piosenki

Podczas wszystkich prezentacji zebrani żywo reagowali na prezentowane spektakle, muzykę. Rozmawiając z poszczególnymi grupami odczuwało się że wszystkim udzieliła się wspaniała atmosfera, u każdego widać było wielką radość, zadowolenie.
Z WTZ w Janowicy najpierw zaprezentował się solista Łukasz w piosenkach bardzo dynamicznych przygotowanych specjalnie na ten przegląd. Wykonywane utwory były wg jego aranżacji. Śpiew Łukasza porwał publiczność było też wspólne śpiewanie.
Publiczność
Zaraz po Łukaszu z poezją wystąpiła Kasia Kozdra recytując piękny wiersz autorstwa Czesława Miłosza "Przypowieść o maku"

Kasia Kozdra
  "Na ziarenku maku stoi mały dom 
Pieski szczekają na księżyc makowy 
I nigdy jeszcze tym makowym psom, 
Że świat jest większy, nie przyszło do głowy. 

Ziemia to ziarenko - naprawdę nie więcej, 
A inne ziarenka - planety i gwiazdy. 
A choć ich będzie chyba sto tysięcy, 
Domek z ogrodem może stać na każdej. 

Wszystko w makówce. Mak rośnie w ogrodzie, 
Dzieci biegają i mak się kołysze. 
A wieczorami, o księżyca wschodzie 
Psy gdzieś szczekają, to głośniej to ciszej."

Mieszkańcom tego makowego świata nie przychodzi nawet do głowy, że świat może być inny, większy. W wierszu zostały zestawione na zasadzie kontrastu ziemia i ziarenko maku. Mówiąc o tym zestawieniu, możemy nawiązać do pewnych cech ludzi. Są oni często zapatrzeni w siebie, ograniczeni „i nigdy jeszcze (...) że świat jest większy nie przyszło (im) do głowy”. Takich światów może być wiele, tylko ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, wolą myśleć, że są jedyni. Ważna jest również przenośnia: „domek z ogrodem”, która oznacza to, co każdemu jest bliskie. Jednak na ziarnku maku mieści się jeden dom z ogrodem. Ludzie są samotni, każdy żyje we własnym świecie. Nie zauważają innych, zamykają się we własnych problemach, choć wokół tylu innych ludzi. Ziarnko maku jest czymś niesamowicie małym. Jedno praktycznie nic nie znaczy, jest niemal całkowicie niewidoczne. W „Przypowieści o maku” Czesław Miłosz dokonuje czegoś niesamowitego - na osobnych ziarenkach umieszcza domy a nawet psy. Czemu ma służyć ten zabieg?


Zespół „Bębnoludy” dedykował swój występ uczestnikom zespołu "Otwarty Krąg" ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Kurowie oraz organizatorom, dziękując za możliwość udziału, wspólnego przebywania, za pamięć i gościnność. Podziękowania skierowane zostały na ręce p. Marty Krzeszowskiej  – Kierownik SOW „Pinokio” w Poniatowej i Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną p. Tadeusza Burka. Zespół porwał swoją melodyjnością publiczność, wiele osób spotykanych w holu gratulowało nam występu.
Tematyka występów bardzo różnorodna w większości odnosząca się do naszej codzienności, do życia, miłości, trudności, słabości, radości.
Zespół "Otwarty Krąg" w swojej prezentacji „Życie to dar” powiedział i zaśpiewał tak wiele słów o życiu.

"... Bo życie to śmiech i chwila co trwa, 
bo życie to bieg i w oku łza.
Bo życie to dar i uczuć deszcz,
więc każdą z tych chwil, dla siebie bierz ..."

Gościem specjalnym XVII Przeglądu Małych Form Teatralnych – były Chearliderki i grupa taneczna działająca przy Opolskim Centrum Kultury "DISCO ROBACZKI".

Mali artyści pokazali wspaniałe show.

Kolejny występ, który ujął za serce niejedną osobę na widowni, to "Pasjonaci" z PSOUU Koło w Świdniku.


Wózek to nie bariera, wózek to nie przeszkoda, wystarczy tylko chcieć coś dać od siebie, wystarczy tylko chcieć coś robić, a codzienność staje się radośniejsza.
Zespół „Figiel” wystąpił z prezentacją „Miłość w czterech żywiołach. Spektakl pokazuje w jaki sposób zabiegać o miłość. Poprzez cztery żywioły - Ziemię, Wiatr, Wodę, Ogień, pokazane jest jak pielęgnować miłość mimo zagrożeń. Przeszkody jakie napotyka i pokonuje na swojej drodze dwoje ludzi to ciągła walka o miłość, która przynosi efekt.

Reprezentanci zespołu z nagrodą

Tadeusz Burek – Prezes Stowarzyszenia "SONI" i Łukasz Lisek z nagrodą.

Kiedy przyszła pora na odbiór nagrody przez Zespół „Bębnoludy” wśród reprezentantów zespołu był Łukasz Madej ( pierwszy raz uczestniczył w zespole na wyjeździe) odbierając statuetkę z wielkim podnieceniem, radością, powiedział do mikrofonu: „mam nagrodę ...”. Dla tej jednej chwili warto było znaleźć się w Opolskim Domu Kultury.

Reprezentanci Bębnoludów Rafał i Łukasz M. przy mikrofonie.

W sumie zaprezentowało się ponad 200 osób. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani przez organizatorów przeglądu: słodyczami, okolicznościowymi dyplomami, statuetkami, pysznym obiadem. O każdym występie można napisać wiele, były wspaniałe. Po raz kolejny była to okazja do wymiany doświadczeń, sprawiania radości i wielkiej integracji. Osoby niepełnosprawne w swojej bezpośredniości reagują na wszystko co ich otacza i piękno i zło. Zróbmy wszystko, aby tych pięknych radosnych chwil było jak najwięcej, cieszmy się z otaczającego świata, bo życie mamy jedno i Kochajmy Go.
Występom towarzyszyła wystawa różnych prac wykonanych przez uczestników Środowiskowego Ośrodka Wsparcia ,,Pinokio”, bufet z ciastem, kawą, herbatą , napojami. Pyszności ...

"chcę mieć w sobie tyle siły, by odnaleźć sens
by dostrzec piękno poranków
budzić i zasypiać z uśmiechem,
rozkoszować się cudem życia"

Rozkoszujmy się każdym dniem, naszą codziennością, chociaż nie raz jest trudno. Trudno, nikt nam nie obiecywał, że będzie łatwo, doskonale wiemy, że warto robić to co robimy ...
Dziękujemy za organizację tego przeglądu i zaproszenie tak wielu.
Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz