Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

środa, 4 listopada 2015

Konferencja „Mówisz?! Mówię! – DOBRE PRAKTYKI”



To, co dziś jest rzeczy­wis­tością, wczo­raj było niereal­nym marzeniem. (P. Coelho)

            Przedstawiciel placówki PSOUU Koło w Łęcznej w dniu 30 października 2015 r. uczestniczył w konferencji dotyczącej alternatywnych form komunikacji zorganizowanej przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Łęcznej. 

 
            Sala konferencyjna w budynku starostwa łęczyńskiego była zapełniona po brzegi, co świadczyło o bardzo dużym zainteresowaniu proponowaną tematyką, chęci uzupełniania dotychczasowej wiedzy oraz dzielenia się dobrymi praktykami – motywującymi do działania i pokazującymi, że warto się starać. Pokonywanie barier komunikacyjnych, komunikacja wspomagająca, rozwijanie kompetencji komunikacyjnych, metody alternatywnej komunikacji były tematami poruszanymi podczas spotkania, na którym nie zabrakło wielu wyjątkowych specjalistów, ekspertów w swoich dziedzinach. Byli to:
-      dr Magdalena Grycman – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, neurologopeda (wykład wideo)
-       mgr Barbara Tomala-Chudzik – pedagog specjalny, logopeda ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Lublinie
-   mgr Gabriela Pietras – nauczyciel, pedagog specjalny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Karczmiskach
-          mgr Iwona Lis – nauczyciel ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
w Zamościu
-          przedstawiciel MÓWika, polskiego programu do komunikacji
-     Michał Woźniak – użytkownik alternatywnych form komunikacji, tester stron internetowych ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, v-ce prezes Stowarzyszenia „Mówić bez słów”, osoba niepełnosprawna



Zaprezentowano takie metody jak:
AAC – komunikacja wspomagająca i alternatywna opierająca się o wszelkie działania, których celem jest pomoc w porozumiewaniu się. Zamiast wypowiadania słów można używać znaków graficznych (piktogramów, obrazków, symboli), znaków manualnych (gestów) lub znaków przestrzenno-dotykowych (np.przedmiotów).
Model PECS – wspomagający pakiet interwencji rozwijających umiejętności porozumiewania się dla osób z autyzmem i spektrum autyzmu lub/i innymi zaburzeniami rozwojowymi.
MÓWik – oprogramowanie do komunikacji wspomagającej i alternatywnej na tablety, przeznaczone do stosowania u osób niepełnosprawnych w celu łagodzenia lub kompensowania skutków urazu, choroby lub niepełnosprawności.
Uświadomienie istnienia różnorodnych metod oraz zaprezentowanie efektów indywidualnej pracy z osobami mającymi trudności w mówieniu, z różnych przyczyn, dało możliwość dostrzeżenia dobrych praktyk w rehabilitacji podstawowej i niezbędnej funkcji człowieka jaką jest komunikacja. Eksperci podkreślali, że prezentowane metody służą nie tylko dzieciom, ale i dorosłym by pokonywać bariery i być niezależnym.
Katarzyna Kuzioła
WTZ Janowica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz