Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

poniedziałek, 29 lipca 2013


„Nigdy nie jest za późno- odkrywam pasję życia”

Bramy do mądrości i nauki nigdy nie bywają zamknięte
Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn .

W dniu 20 lipca w Wesołówce miało miejsce uroczyste zakończenie Projektu „Nigdy nie jest za późno - odkrywam pasję życia”. Projekt jako zadanie zlecone przez Gminę Puchaczów realizowało PSOUU Koło w Łęcznej. Rodzaje działań objęte projektem: szkolenie w formie warsztatowej z zakresu:  Czynniki warunkujące zdrowie: Działania ochrony zdrowia na rzecz człowieka; Czynniki genetyczne; Środowisko człowieka; Zdrowie psychiczne (stres, przemoc,  wsparcie społeczne),  Ruch –  sposób na zdrowie: aktywności fizyczna, zdrowy styl życia elementem edukacji zdrowotnej, zasady zdrowego odżywiania, Choroby cywilizacyjne i społeczne: sposoby im zapobiegania, sposoby spędzania wolnego czasu, zmiana nawyków myślenia  prowadzące – mgr Danuta Kubiś, mgr Marzena Piskorska. Warsztat interaktywny „Nigdy nie jest za późno - odkrywam pasję życia” -  aktywność na różne sposoby: relaksacja, hobby, pasje, biblio terapia, sylwoterapia, drama, muzykoterapia, prowadzący mgr Paweł Wawer, mgr Maria Lisek-Zięba . Indywidualne konsultacje z psychologiem prowadzący mgr Katarzyna Płoszaj.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście min. p. Ewa Kaźmierczak GOPS, p. Marek Grzesiak pracownik Gminy Puchaczów, prezes OSP w Wesołówce p Lucjan Podleśny, radny Gminy Puchaczów p. Andrzej Niziołek. ...

rozpoczęcie szkolenia

W szkoleniu uczestniczyło 20 osób pochodzących z Gminy Puchaczów (Ciechanki, Wesołówka). Uczestnictwo w projekcie potwierdza pisemna deklaracja udziału.
Pierwszego dnia, uczestnicy projektu zostali wyposażeni w materiały dotyczące szkolenia i omówione zostały zasady obowiązujące podczas poszczególnych dni szkoleniowych.
Szkolenie prowadzone było w godzinach popołudniowych od 15.45-20.00, uczestniczki pomimo prac w gospodarstwach domowych – zbiór truskawek, malin , pielenie były  niezawodne i zdyscyplinowane.

Czynniki warunkujące zdrowie - działania ochrony zdrowia na rzecz człowieka, czynniki genetyczne, środowisko człowieka, zdrowie psychiczne (stres, przemoc,  wsparcie społeczne) to 3 spotkania. Pomimo doświadczenia uczestniczek biorących udział w szkoleniu,  przypomnienie wiadomości, możliwość skorzystania z aparatury i urządzeń poprawiających/wspomagających nasze zdrowie okazało się bardzo interesujące. Możliwość skorzystania podczas szkolenia z zabiegów na matach, urządzeniach masujących ...., czynne uczestnictwo, wierzę że przyczyni się do większej dbałości o zdrowie. Nie zawsze dbamy o zdrowie, kiedy nam nic nie dolega – bo i po co?, kiedy  odczuwamy, może być za późno na pomoc.


Zdrowie psychiczne - stres, przemoc,  wsparcie społeczne to temat, który najczęściej jest tematem drażliwym, wstydliwym i najczęściej kojarzony z przemocą fizyczną ......... 


Aktywność na różne sposoby: Warsztat interaktywny -  hobby, pasje zajęcia plastyczne . Podczas 5 godzin uczestniczki szkolenia wykonywały według włąsnego gustu prace plastyczne wykorzystując technikę decoupage
Dekupaż (decoupage) – technika ta przywędrowała do Europy z Chin. Uprawiały ja w XIX wieku francuskie szlachcianki, nawet królowa Maria Antonina. Nazwa wzięła się od francuskiego czasownika "decouper" czyli wycinać." Technika polega na naklejaniu motywów wycinanych lub wyrywanych z serwetek lub z papieru. Wcześniej przedmiot jest malowany farbą akrylową na pożądane kolory. W zależności od potrzeby może być ozdabiany techniką cieniowania, postarzania, spękania oraz przecierki.



W ramach aktywności fizycznej programu odbyła się 1 dniowa wycieczka, oprócz aktywności fizycznej, beneficjentki mogły poznać i podziwiać piękno Ziemi Ojczystej. Odwiedziły Sanktuarium św. Otylii, Miejsce Objawienia w Księżomierzu, Sanktuarium w Kałkowie. Piękno  Gór Świętokrzyskich mogły podziwiać sprawdzając swoje możliwości fizyczne, wychodząc na Święty Krzyż szlakiem Królewskim – od Nowej Słupi i schodząc na obiad do Huty Szklanej gdzie czekało je spotkanie w Baba Jagowni ze słynnymi Czarownicami Świętokrzyskimi i zbójem Madejem. 



Podziwiałam dzielność uczestniczek podczas wycieczki, program jak na jeden dzień zwiedzania był bogaty i wszędzie pod górę. Patrząc na wiek uczestniczek można było mieć takie same wątpliwości jak ONE  (że nie dadzą rady). Ale zasadne jest twierdzenie „ możesz – jeśli myślisz że możesz”. Wierzę, że przed nimi jeszcze nie jedna wycieczka. Panie wchodziły na Św. Krzyż śpiewając, kto śpiewa ten podwójnie się modli - tam idź, tam spotkasz dobre ludzkie serce. 







Aktywność na różne sposoby: to kolejny Warsztat interaktywny - relaksacja, hobby, pasje, biblio terapia, sylwoterapia, drama, muzykoterapia.  W ramach tego warsztatu uczestniczki do znanych melodii nauczyły się grać na instrumentach perkusyjnych, pomocą służyły uczestnicy z WTZ Janowica – Łukasz L, Daniel L,  Kasia K, Ela J, Aneta K, całość w opracowaniu muzycznym Marii Lisek –Zięba. Podczas tych zajęć nie zabrakło śpiewu znanych   piosenek ludowych.




Ostatni etap realizowanego zadania - warsztat interaktywny – przygotowanie, prezentacja zdrowej żywności. Od rana panie przygotowywały różnego rodzaju dania wg przepisów poznanych na szkoleniu, czego tam nie było - ogórki nadziewane, sałatka ze szpinaku, sałatka z selera, muszle nadziewane ( makaron) , sałatka z jajek, sałatka z pora, rożki, sałatki owocowe, napój orzeźwiający z mięty oraz słodkie co nieco......
Uroczyste zakończenie realizacji zadania to:
a)      warsztat interaktywny - degustacja  zdrowej żywności,
b)      warsztat interaktywny ( ruch, coś dla siebie- zespół śpiewaczy, taniec itp.)
c)      prezentacja plastyczna
d)      podsumowanie projektu
e)      wręczenie upominków
f)    wspólna zabawa

prace


zdrowa żywność

wspólna zabawa

Zaczynając realizację zadania uczestniczki były bardzo pesymistycznie do niego nastawione, często się słyszało słowa „jesteśmy za stare” , nie damy rady, nie umiem – nie potrafię, to nie dla nas. A jednak nie taki diabeł straszny jak go malują – dały radę i potrafiły bardzo wiele..... Cieszę się, że udało nam się zrealizować zadanie, myślę że zmieniło się wiele - w myśleniu  - podejściu – wiary w siebie i własne możliwości.

Najlepszy sposób zachowania zdrowia nie jeść, gdy się nie chce i przestać jeść, gdy jeszcze jest chęć do jedzenia.

Dziękuję wszystkim za uczestniczenie w zadaniu od początku do końca ...., władzom Gminy Puchaczów za wsparcie zadania, gościom za przybycie. Dziękuję za serdeczność, aktywność i zrozumienie.
Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz