Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

wtorek, 16 lipca 2013

Konkurs - ROPS

Uczyć się to nic innego jak przypominać sobie. Cyceron

            Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w związku otrzymaniem dotacji na realizację zadań zleconych z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w ramach konkursu nr 1/2013  będzie realizatorem zadania
„Populo es tu – Ludzie sztuki.”
Podpisana została umowa z Województwem Lubelskim poprzez ROPS Lublin na realizację zadania ( wsparcie zadania) 4071/6/DZR/1/2013.
Warsztaty aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych  w okresie od 22.07.2013r. do 03.08.2013r.
Projekt wychodzi naprzeciw zaspokojeniu potrzeby empowerment, czyli „nic o nas bez nas”, skierowany jest do 25 Beneficjentów Ostatecznych -  25 dorosłych osób niepełnosprawnych z terenu powiatu łęczyńskiego i świdnickiego, posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, posiadających deficyt w zakresie umiejętności społecznych, wywodzący się z WTZ w Janowicy (15 osób) i WTZ Świdnik (10 osób) placówek prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) oraz 4 opiekunów tych osób.
Realizowane zadanie to;
7-dniowe warsztaty artystyczne (plastyczno – taneczne) raz podsumowujące je spotkanie integracyjno-aktywizujące.

Cel główny zadania:
  1. Rozwój umiejętności i kompetencji społecznych oraz wzrost aktywności 25 osób niepełnosprawnych z powiatu łęczyńskiego i świdnickiego w wieku 16-50 lat .

Cele szczegółowe:
- pogłębienie i usystematyzowanie umiejętności psychospołecznych
- uświadomienie umiejętności społecznych w zakresie relacji interpersonalnych
- podtrzymanie najwyżej jak się da poziomu jakości życia osób niepełnosprawnych
- utrwalenie i wzmocnienie umiejętności komunikacyjnych
- zwiększenie umiejętności współpracy
- podtrzymanie zdolności respektowania zasad wzajemnego porozumienia i akceptacji przez osoby niepełnosprawne
- wprowadzenie innowacji prowadzonej w oparciu o możliwości osób niepełnosprawnych (stworzenie grupy samopomocowej podczas warsztatów, jedni będą pomagać drugim)

Podjęcie działania integrującego środowisko osób niepełnosprawnych, to kolejna szansa otrzymana przez osoby niepełnosprawne z obu powiatów dzięki otrzymanemu wsparciu. Możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz czerpania z zasobów innych osób pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości i skuteczności, współtworzenie otaczającej rzeczywistości oraz kreowanie otwartości. Istniejące stereotyp osoby niepełnosprawnej jako niezaradnej życiowo nie wynikają wyłącznie z nastawienia społecznego, ale również z bierności samych osób niepełnosprawnych, wysokiego poziomu lęku przed kontaktami społecznymi oraz wyuczoną bezradnością. Dzięki temu przedsięwzięciu mamy nadzieję na podniesienie poziomu aktywności osób niepełnosprawnych, na przełamanie negatywnego stereotypu w nich tkwiącego oraz wzrostu poziomu wiary we własne możliwości i umiejętności.

Możesz , jeśli myślisz, że możesz. Praca wytrwała zwycięża wszystko i przynosi efekty. Osoby niepełnosprawne już nie raz pokazały na ile ich stać. Tak naprawdę czym się różnią od nas pełnosprawnych…
Tak naprawdę to każdy z nas jest troszeczkę niepełnosprawny.

"Nie sądź po ustach do uśmiechu skorych,
że się ból w czyjejś nie zagnieździł duszy;
nie wiesz, jak często nieraz walczyć trzeba
nim się jęk śmiechem zdławi i zagłuszy." K. Przerwa-Tetmajer

Ten piękny cytat naszego poety pozostawiam do własnych interpretacji…


M.Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz