28 lipca 2021 r. na Kodeńskiej Kalwarii odbył się XIV Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny.
Celem Festiwalu była integracja osób niepełnosprawnych pochodzących z różnych środowisk, promowanie osiągnięć osób niepełnosprawnych, nauka zdrowej rywalizacji, wzmocnienie wiary we własne możliwości, oraz przegląd twórczości artystycznej.
Głównym punktem imprezy były prezentacje artystyczne podopiecznych z placówek dla osób niepełnosprawnych.
Ogółem w Festiwalu wzięło udział 19 placówek zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Zaprezentowały się m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej z Kodnia, Konstantynowa, Włodawy, Janowicy – PSONI Łęczna, DPS z Kozuli, Konstantynowa, Kalinki, Kani, Łukowa, Kostomłotów; Środowiskowe Domy Samopomocy w Łęcznej, Kodniu, Końskowoli, Międzylesiu; Powiatowy Ośrodek Wsparcia z Lublina i Włodawy.
Festiwal dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, środków Powiatu Bialskiego, Gminy Kodeń i licznego grona sponsorów.
Oczywiście nie zabrakło podczas tego spotkania wielu, wielu gości w tym z JST. Gośćmi festiwalu min. byli pani dyrektor PFRON Oddział Lubelski Małgorzata Paprota, Prezes LFOON-SW p. Alicja Jankiewicz … i wielu innych.
Jako pierwsi zaprezentowali się gospodarze WTZ w układzie tanecznym i ŚDS z Kodnia.
Kodeń WTZ i ŚDS
W festiwalu nie zabrakło reprezentacji PSONI w Łęcznej Zespołu „Bębnoludy” oraz solisty Łukasza Liska z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy.
Zespół zaprezentował 3 utwory „Melodie świata” wykonując je na nietypowych instrumentach – przeszkadzajki perkusyjne, magiel ręczny, tara do prania.
Łukasz porwał swoim śpiewem wszystkich zgromadzonych, zaśpiewał do własnej aranżacji utwory: ”Bałkanica”, ”Czarny Alibaba”; „Wolność”.
W czasie występu Łukasza nie zabrakło tańców na scenie zebranych. Dodatkowo zabawiali poprzez taniec Justyna, Daniel, Magda, Kasia.
Będąc w Kodniu nie można nie być u Kodeńskiej Pani czy pospacerować po dróżkach. Podziwialiśmy poletka ziołowe a zachwycał nas Raj na Ziemi wejście do fontanny poprzedzają tablice z 10 Przykazaniami a wewnątrz bardzo piękne cytaty. „ Oczyść mnie Panie z grzechów moich”.
Ogromny labirynt, zapach ziół, piękna altana a wokół założenie parkowe. To Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, gdzie można odpocząć fizycznie i duchowo.
Całości towarzyszyła piękna sceneria ogrodów Kalwarii oraz niesamowita pogoda, która pozwalała by w pełni cieszyć się atmosferą płynącą z przebywania w tym niezwykłym miejscu. Organizatorzy pamiętali o wszystkich, zadbali o poczęstunek dla uczestników i zaproszonych gości, obdarowali występujących upominkami i nagrodami.
W przygotowanie Festiwalu zaangażowali się pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Urzędu Gminy w Kodniu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu.
Podczas pobytu w Kodniu można było spotkać znajomych, nawiązać nowe znajomości, podziwiać przygotowane prezentacje zespołów, solistów odwiedzić Matkę Bożą w bazylice, kupić pamiątki.
Uczestniczka zespołu „Bębnoludy” Kasia komentuje wyjazd: „Po zaostrzeniach pandemicznych mogliśmy wreszcie wystąpić na żywo. Wielka to radość dla nas pracujących nad repertuarem. Graliśmy tak jak nikt inny. Mogliśmy się bawić, śpiewać, poznawać. Bardzo smaczny był obiad i lody. Zwiedzanie ogrodu to radość i przyjemność a byliśmy też na modlitwie w bazylice u Matki Bożej.
Łukasz – „dziękuje za bawienie się podczas mojego występu. Modliłem się do Matki Bożej aby pomogła nam wybudować dom a jutro poproszę o pomoc pana wójta podczas naszego święta w WTZ”.
Dziękujemy za zaproszenie i wspaniale spędzony czas.
Maria Lisek-Zięba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz