Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

piątek, 31 stycznia 2020

Kolędować Małemu

W dniu 26.01.2020 r. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy odwiedzili z kolędą Parafię p.w. Maksymiliana Marii Kolbego w Zezulinie.

Ks.proboszcz 

Otwartość księdza proboszcza Edmunda Borycy na drugiego człowieka, równe traktowanie, zrozumienie, patrzenie w przyszłość, współpraca ze środowiskiem osób działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną zaowocowały prezentacją pantomimy „Kolędować małemu”.


Ksiądz Proboszcz tydzień wcześniej zapowiedział, że będzie prezentacja jasełek podczas dwóch liturgii mszy świętych. Tego dnia obie msze święte były koncelebrowane. Liturgię rozpoczynał solista z Warsztatu Łukasz Lisek piękną starą kolędą „Józefie stajenki nie szukaj”.

„ Józefie stajenki nie szukaj,
i do gospody nie pukaj
z Maryją do nas przyjdź.
Zabierzcie ze sobą dziecinę
jest miejsce w naszej rodzinie,
dla Boga u nas zawsze otwarte drzwi „ 


Ksiądz proboszcz witając zachęcił parafian do modlitwy w intencji rodzin naszych uczestników, pracowników. Wspomniał o naszej współpracy nawiązanej dzięki pani dyrektor szkoły Monice Gramoszek.


Aktorzy wraz ze swoimi instruktorami i rodzicami podczas liturgii mszy świętych, nie tylko je ubogacili śpiewem i prezentacją spektaklu jasełkowego ale wynieśli wiele dla siebie. Rozmowy z parafianami, nauczycielami szkoły, wolontariuszami, księżmi to coś co umocniło nas w słuszności podejmowanych działań.


Poprzez prezentację jasełek „Czekając na Boga, Kolędować małemu” uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy pokazali otaczającą nas rzeczywistość w wymiarze dobra i zła.


Z wielkim zainteresowaniem wręcz zaciekawieniem oglądane były Jasełka, w tym sytuacje skłaniające do zła. Codzienność stawia przed nami wybory tak dobre jaki i złe, trud poszukiwań, obojętność, nieczułość jaka panuje wśród ludzi, kuszonych przez szatana prowadzi wielu do zgubnych decyzji.


W kontekście drogi do Jezusa przyjrzyjmy się również naszej drodze życia. Zadajmy sobie również pytanie, do jakiego Betlejem zmierzamy? Jeżeli zostajemy wyrwani z naszego spokojnego Nazaretu i wezwani przez Boga by podjąć drogę. Czy jestem otwarty na ryzyko drogi z Bogiem do nieznanego mi Betlejem? Dostrzeżmy szczególnie te sytuacje i wydarzenia w naszym życiu w których byliśmy zapraszani przez Boga by Mu zaufać i dać się prowadzić. Pytajmy, w jaki sposób odpowiedzieliśmy i odpowiadamy na to zaproszenie?


Prezentacja jasełek pokazała, że każde zło, obojętność, wyrządzone krzywdy można naprawić. Pokusy szatana zostały zniweczone poprzez pojednanie się z Bogiem. Kapłan tu na ziemi odpuszcza nam nasze winy, słabości, dzięki temu otrzymujemy oczyszczenie i stajemy się dziećmi Bożymi.

Przewodnicząca Łęczyńskiego Koła i kierownik Warsztatu w jednej osobie skomentowała przesłanie wynikające z jasełek, w telegraficznym skrócie powiedziała o celu zbiórki, podziękowała wszystkim parafianom za dotychczasowe wsparcie i złożyła życzenia na ten rok.

„Niech Nowy Rok przyniesie Państwu radość, miłość, pomyślność i spełnienie wszystkich marzeń,
a gdy się one już spełnią niech dorzuci garść nowych marzeń, bo tylko one nadają życiu sens!
W Nowym Roku wielu 
 tylko szczęśliwych chwil, opieki Bożej każdego dnia. Szczęścia w domu i błogosławionych dni z Jezusem, który do nas po raz kolejny przychodzi”.

Po każdej mszy świętej Parafianie udzielali wsparcia pieniężnego poprzez złożenie dobrowolnej ofiary. Uczestnicy Zespołu „Figiel” z WTZ Janowica rozdawali ulotki z informacją o 1% podatku, rozmawiali o tym czym się zajmują w warsztacie. Dar Parafian to kwota: 3100,00 zł. Bóg zapłać za ofiarę, dobre słowo, deklarację pomocy.


Na zakończenie pobytu artyści z zespołu Figiel z WTZ w Janowicy przekazali na ręce księdza proboszcza Edmunda Borycy serdeczne podziękowania za możliwość prezentacji jasełek, piękną modlitwę, zaproszenie parafian do dzielenia się dobrem i wsparcia finansowego. Na ręce proboszcza uczestnicy przekazali prace wykonane w Warsztacie.

Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, pyszny poczęstunek, kawę i herbatę - uczniom, nauczycielom, dyrektor szkoły pani Momice Gramoszek, oczywiście najwspanialszemu proboszczowi oraz Parafianom za otwartość serc, wiele ciepłych słów oraz dar serca.

Maria Lisek-Zięba 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz