Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

sobota, 28 grudnia 2019

Projekt "Nowa Perspektywa!"

” Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.”

Nowa Perspektywa!" to nazwa projektu zrealizowanego przez PSONI Koło w Łęcznej w partnerstwie z Fundacją ”Bonum Vitae” i Sonet 3 Janusz Olek.


Celem projektu było włączenie społeczne i aktywizacja zawodowa 60 osób z niepełnosprawnościami (36 kobiet, 24 mężczyzn), zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z województwa lubelskiego.

Grupę docelową stanowiły osoby niepełnosprawne zagrożone ubóstwem, wykluczeniem społecznym, 36 kobiet i 24 mężczyzn, zamieszkujących na terenie województwa lubelskiego.
Wsparciem w ramach projektu objętych zostało 60 osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w tym bierne zawodowo korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020.

Działania realizowane w projekcie:

1. Diagnoza indywidualnych potrzeb uczestników projektu/Indywidualna Ścieżka Reintegracji (IŚR) – zajęcia indywidualne.

2. Blok miękkich kompetencji społecznych: indywidualne poradnictwo psychologiczno – społeczne (5 h na osobę), grupowy trening kompetencji i umiejętności społecznych (24 h na grupę).

3. Panel miękkich kompetencji zawodowych: grupowe warsztaty: kompetencji interpersonalnych, poznania rynku pracy i autoprezentacji (48 h na grupę, 12 osób w grupie).

4. Szkolenia zawodowe: w zależności od potrzeb UP i wyników IŚR – 120 h szkoleniowych/grupa, zakończone egzaminami potwierdzającymi nabycie kwalifikacji lub kompetencji.

5. Staże zawodowe: dla 60 osób (36 kobiet, 24 mężczyzn), 3 miesiące, powiązane z tematyką szkoleń zawodowych, stypendium stażowe.

6. Pośrednictwo pracy: dla 60 osób (36 kobiety, 24 mężczyzn), 8 h na osobę, realizowane w ostatnich tygodniach stażu i/lub po jego zakończeniu

Uczestnicy projektu poddani zostali Indywidualnej diagnozie przeprowadzonej przez grupę specjalistów: doradcę zawodowego oraz psychologa i pedagoga. Diagnozy zostały przeprowadzone w oparciu o Indywidualną ścieżkę społeczną i zatrudnieniową (IŚR) i obejmowały:

1. Diagnozę potrzeb i potencjałów społecznych i kulturowych;

2. Diagnozę potrzeb i potencjałów prozawodowych prowadzącą do określenia zindywidualizowanych działań prowadzących do zatrudnienia;

Zapisy IŚR były stale monitorowane i dyskutowane przez personel projektu i specjalistów podczas spotkań (raz w miesiącu), to podstawowy dokumentem określający ścieżkę reintegracji osób objętych wsparciem.

Zasady pracy nad sobą, zmiana myślenia, branie sprawy w swoje ręce, odwaga, samodoskonalenie to nic innego jak „Nowa Perspektywa!”

„Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz”. George Bernard Shaw

Uczestnicy projektu stali się bardziej otwarci na działania, stali się bardziej aktywni i pomysłowi. Projekt w którym uczestniczyli był bodźcem do podjęcia działań. Wielu z uczestników projektu spotyka się z wnioskodawcą projektu aby wyrazić podziękowanie za możliwość uczestnictwa w projekcie.

Dziękujemy partnerom, uczestnikom projektu oraz zatrudnionej kadrze za realizację zadania, które odmieniło funkcjonowanie społeczne wielu osób.

Polecamy innym budujące myśli (…)

Napoleon Hill autor książek: Prawa sukcesu, Zasady potęgi osobistej, Zasady samodoskonalenia. Analizując zasady prawa sukcesu w drodze do doskonałości poleca nawyk robienia więcej niż to, za co Ci płacą, miła osobowość, poprawne myślenie i koncentracja. Cytaty z jego książek:

,,Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna!”
,,Cokolwiek umysł ludzki jest w stanie wymyślić i w co uwierzyć, może też osiągnąć.” 

Rozwój osobisty wg Murphy:

• ,,Zmień nawyki myślowe, a odmienisz swój los”.
• ,,Twoja podświadomość pomnaża wszystko, co jej powierzysz.”
• „(...) w drodze do szczęścia nie napotkasz żadnych przeszkód, prócz tych, które sam wzniesiesz w myślach i w wyobraźni.”

Brian Tracy zwykł mówić:

• ,,Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie umysłu na tym, czego pragniemy, nie na tym, czego się boimy”.
• ,,Jeśli znajdziesz pracę, która daje ci możliwość wykazania się wrodzonymi talentami, to w ciągu dwóch lat poczynisz większe postępy niż na innej posadzie przez dziesięć lat.”
• ,,Twoje życie staje się lepsze tylko, kiedy Ty stajesz się lepszym


Główne cele projektu zostały zrealizowane:

1. Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poszukujących pracy po opuszczeniu programu – 27 osób (17 kobiet, 10 mężczyzn);

2. Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu - 30 osób (18 kobiet, 12 mężczyzn);

3. Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pracujących po opuszczeniu programu (łącznie z pracującymi na własny rachunek - 10 osób (6 kobiet, 4 mężczyzn) – WSKAŹNIK EFEKTYWNOŚCI ZATRUDNIENIOWEJ – 20 %.


Maria Lisek-Zięba 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz