Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

piątek, 17 listopada 2017

Szlachetne zdrowie …

Człowiek najpierw pragnie być pięknym, potem bogatym a na końcu tylko zdrowym.

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, by mieć zdrowe zęby? Nie wystarczy starannie szczotkować zęby i regularnie odwiedzać dentystę. Warto też zwracać uwagę na dietę, czyli na to, co pojawia się na talerzu, dbać nieustannie o profilaktykę.

O tym wszystkim dowiedzieli się uczestnicy placówki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Koło w Łęcznej - Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy od pracowników Poradni Stomatologicznej Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Dzięki nawiązanej współpracy z panią dr Małgorzatą Borowską (szefowa Poradni Stomatologicznej Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia), 8 listopada 2017 w placówce zagościli pracownicy Poradni. Wizyta polegała na przeprowadzeniu badania stomatologicznego wskazującego ilość zębów do leczenia czy usunięcia. W badaniu wzięli udział wszyscy uczestnicy warsztatu.

Uczestniczka z instruktor, idą na wizytę

Badanie poprzedziło zebranie z rodzicami, którego między innymi tematem była wizyta lekarzy stomatologów w placówce. Rodzice byli bardzo poruszeni faktem przyjazdu specjalistów do placówki.


Weronika i Łukasz

Uczestnicy warsztatu bardzo chętnie uczestniczyli w badaniu, ci którzy mieli lęk (3 osoby) dzięki wielkiemu profesjonalizmowi stomatologów poddali się badaniu i są teraz dumni opowiadając wszystkim napotkanym kolegom i koleżankom, że byli na badaniu.

Każdy przebadany uczestnik dostał kartę informacyjną z przeprowadzonego badania. Kierownik Warsztatu poinformował rodziców/opiekunów pisemnie o możliwościach wykorzystania przeprowadzonego badania. Dalsze działania rodziców, to wykorzystanie uzyskanych informacji do indywidualnego postępowania.

Poradnia Stomatologiczna z której korzystają przede wszystkim pacjenci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, funkcjonuje od 2008 r. Pacjenci znajdują tu możliwość leczenia w znieczuleniu ogólnym, refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia z zakresu: stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej, profilaktyki, periodontologii, protetyki stomatologicznej.


Łukasz

Poradnia wykonuje zabiegi u dzieci i dorosłych w znieczuleniu ogólnym. Dzięki temu można bez stresu i lęku przeprowadzić kompleksowe leczenie za jednym razem (bez konieczności kilku czy kilkunastu wizyt).

Zabiegi w znieczuleniu ogólnym należą się nieodpłatnie osobom do 16 roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności oraz osobom powyżej 16 roku życia na podstawie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.


Paweł podczas badania

Chcesz mieć zdrowe zęby? Zadbaj o to, by w twojej diecie znalazły się produkty, które ułatwiają utrzymanie higieny jamy ustnej i walkę z próchnicę.
Owoce: jabłka, winogrona czy czereśnie najzdrowsze dla zębów.

Owocem idealnym dla zębów są jabłka. Nie za słodkie, nie za kwaśne, dostarczają cennych składników i spełniają dodatkowo ważną funkcję: naturalnie oczyszczają jamę ustną. Jedząc jabłko, pobudzamy wydzielanie śliny, która wypłukuje resztki jedzenia z przestrzeni między zębami i chroni zęby przed działaniem cukrów i kwasów. Ale ze względu na walory zdrowotne trzeba jeść wszystkie owoce, przestrzegając kilku zasad, które pozwolą uniknąć kłopotów z zębami. Najlepiej zjeść od razu porcję, a nie podjadać przez cały dzień – w ten sposób zmniejsza się zagrożenie próchnicą. Po zjedzeniu owoców odczekaj przynajmniej pół godziny, zanim umyjesz zęby. Robiąc to od razu, dodatkowo narazisz je na demineralizację szkliwa. Zaleca się picie soków przez słomkę, by zmniejszyć jego kontakt z zębami.

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków.

Pięć sposobów na zdrowe zęby:


Dbaj o higienę jamy ustnej.
Regularnie odwiedzaj dentystę.
Mądra dieta = zdrowe zęby.
Ślina to najlepsza naturalna ochrona naszych zębów.
Dbaj o szkliwo.


Ty idziesz spać, a w tym czasie bakterie w jamie ustnej nie zasypiają i swobodnie szkodzą twoim zębom i dziąsłom. Jest na to rada – porządne mycie zębów przed snem uwolni cię od problemów stomatologicznych.

Zepsute zęby mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i przyczyniać się do wielu poważnych chorób. Jeżeli mamy problemy z bolącą głową, anginą, sercem lub stawami - zastanówmy się, czy nie jest to spowodowane stanem naszych zębów. Okazuje się, że zaniedbane zęby przyczyniają się do powstawania problemów ze zdrowiem, takich jak: choroby serca, nerek, płuc, wątroby czy też mózgu.

W Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia uruchomiono wyremontowany oddział stomatologii przeznaczony do leczenia pacjentów niepełnosprawnych w znieczuleniu ogólnym.

Dla dzieci czy dorosłych z orzeczoną niepełnosprawnością jest to jedyna szansa na wykonanie takiego leczenia ze względu na brak współpracy z lekarzem w warunkach typowego gabinetu stomatologicznego.

Szefowa poradni stomatologicznej pani Małgorzata Borowska, podkreśla, że dziś leczenie stomatologiczne niepełnosprawnych dzieci i dorosłych w pełnej narkozie jest jedyną opcją skutecznego leczenia.

W poradni zatrudnieni są lekarze specjaliści w dziedzinie stomatologii dziecięcej, chirurgii szczękowo- twarzowej i stomatologicznej oraz lekarze anestezjolodzy, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Pod opieką poradni są dzieci i młodzież, podopieczni specjalistycznych ośrodków szkolno-wychowawczych, mieszkańcy domów pomocy społecznej oraz organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne. Pacjenci objęci są stałą opieką stomatologiczną, wykonywane są u nich nie tylko planowe zabiegi lecznicze, ale również systematyczne wizyty kontrolne tak, aby na bieżąco kontrolować stan jamy ustnej.

Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.

Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie.

Ani lepszego,
Ani droższego;
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Mieśca wysokie,
Władze szerokie Dobre są, ale —
Gdy zdrowie w cale
Gdzie nie masz siły,
I świat niemiły.

Klinocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie! 
(Jan Kochanowski)



Dziękuję w imieniu swoim, pracowników i rodziców całemu zespołowi Poradni Stomatologicznej Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie za przeprowadzone badania.

Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz