Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

środa, 11 października 2017

Działania innych

„Ludzie, którzy tracą czas czekając, aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają. Najlepszy czas na działanie jest teraz!” Mark Fisher

W dniu 7 października Centralna Komisja Rewizyjna Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) którego przewodniczącą jest Maria Lisek-Zięba z Koła PSONI w Łęcznej prowadziła szkolenie dla przedstawicieli Zarządów i Komisji Rewizyjnych Kół PSONI Regionu Dolnośląskiego, Zachodniopomorskiego, Opolskiego.

Miejscem szkolenia decyzją pięcioosobowej Centralnej Komisji Rewizyjnej (CKR) została wybrana Świdnica. Organizatorem spotkania był Zarząd Koła PSONI w Świdnicy. Rolę gospodyni pełniła przewodnicząca Zarządu Kola i członek CKR w jednej osobie pani Ewa Kowalska.

Tematy omawiane podczas szkolenia:

1. Misyjność, tożsamość organizacyjna członków PSONI – wykład, prezentacja, dyskusja

2. Komisja Rewizyjna, jej rola, zadania i relacje w Stowarzyszeniu (Zarząd, WZC) w świetle aktów prawa zewnętrznego i wewnętrznego PSONI:

a) Ustawa o stowarzyszeniach, opp, o finansach publicznych;
b) Statut PSONI;
c) Regulamin Koła;
d) Regulamin Zarządu Koła;
e) Tworzenie i realizacja prawa wewnętrznego w Kołach : uchwały, decyzje, zarządzenia;
f) Pytania, odpowiedzi.

3. Zasady odpowiedzialności w relacjach z podmiotami zewnętrznymi - ogólne informacje na temat podstaw prawnych prowadzenia i finansowania różnych form działalności Kół i ich kontroli.

4. Działalność Komisji Rewizyjnej Koła w świetle Regulaminu KR:

a. plan pracy KR,
b. kontrole: obszary kontroli ich przebieg,
c. dokumentacja pracy KR,
d. sprawozdanie finansowe – jak je sprawdzić?


4. Warsztaty aktywne w 4 grupach- tematyka:

a. Przygotowanie zawiadomienia o kontroli,
b. Opracowanie planu pracy KR na dany rok,
c. Sporządzenie opinii w/s pozbawienia członkostwa w trybie art.,7 § 6 pkt 4 Statutu.
d. Kontrola prawidłowości zwołania i przebiegu WZ Sprawozdawczo – Wyborczego.

5. Omówienie projektu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 września 2017 r.

6. Podsumowanie, wnioski.


W związku z przyjazdem na szkolenie osób z wielu Kół, które podejmują rożne działania i prowadzą różne placówki, gospodarze pokazali swój dorobek i podejmowane działania.

Zgodnie z deklaracją na Zjeździe Elektorów – 11.06.2016, Centralna Komisja Rewizyjna zobowiązała się do przeprowadzenia szkoleń dla Komisji Rewizyjnej Kół PSONI ( co najmniej 2 osoby z Komisji Rewizyjnej), z udziałem osób z Zarządu Koła (przewodniczący lub wiceprzewodniczący). Dotychczas CKR przeprowadziła 5 takich szkoleń dla kół, województw:

1. lubelskiego, podkarpackiego w Alojzowie;

2. Regionu Północno – Wschodniego w Ostródzie;

3. łódzkiego, małopolskiego, wielkopolskiego w Aleksandrowie Łódzkim;

4. świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego w Tarnowie;

5. Regionu Dolnośląskiego, Zachodniopomorskiego, Opolskiego w Świdnicy.




W rozmowach podczas przerw uczestnicy szkolenia pytali prelegentów jak rozwiązać różne sprawy u siebie w kole, usłyszeli o małych i dużych problemach. Wiele dyskusji podjętych było w sprawie wykluczenia z członkostwa w kole z tytułu działanie na szkodę koła …

Sporządzenie opinii w/s pozbawienia członkostwa w trybie art.7 § 6 pkt 4 Statutu i analiza tej opinii spowodowała aktywne włączenie się w dyskusję co jest działaniem na szkodę...

Wnioski ze szkolenia CKR przekaże Zarządowi Głównemu PSONI.

Szkolenie prowadzone było przez:

1. Michała Orzechowskiego prawnika stowarzyszenia,

2. Członków Centralnej Komisji Rewizyjnej: Marię Lisek-Zięba, Lucynę Cichoń, Mieczysława Kowalczyka, Ewę Kowalską.

Do Świdnicy z Koła w Łęcznej dodatkowo wybrał się uczestnik WTZ Łukasz i pracownica WTZ, poznali prowadzone formy pracy z uczestnikami w placówkach, zwiedzili miasto podzielili się swoimi doświadczeniami, a to co było dla nich nowością, zapisali w postaci fotograficznej. Szczególną uwagę zwrócili na upowszechnianie w placówkach koła Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, prosty i zrozumiały przekaz graficzny zwracał uwagę.

Przyjeżdżając dzień wcześniej do Świdnicy, dzięki uprzejmości Zarządu Koła i przewodniczącej, poznaliśmy placówki koła oraz funkcjonowanie mieszkania treningowego w którym spędziliśmy czas poza szkoleniem i było to miejsce noclegów dla prowadzących szkolenie.

Świdnica położona jest w południowej części województwa dolnośląskiego w powiecie świdnickim na Równinie Świdnickiej, nad Bystrzycą. Leży na skraju Sudetów oraz Gór Wałbrzyskich.

Kościół Pokoju bez jednego gwoździa

Kościół Pokoju (zbudowany w 1656 r.) każdego roku odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów z całej Europy. To dziś największa drewniana budowla religijna w Europie. Może pomieścić 7,5 tysiąca osób.

Rynek

Świdnica – jest bardzo urokliwym miastem bardzo ładnie wyglądającym nocą.

*
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnością Intelektualną z Koło w Świdnicy powstało 5 czerwca 1987 roku. W okresie swojej działalności utworzyło trzy placówki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężonym kalectwem: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy.
Jest organizatorem wielu imprez rekreacyjnych, sportowych, kulturalnych jest także animatorem i promotorem osób niepełnosprawnych intelektualnie w mieście i powiecie świdnickim.

W świdnickim Kole PSONI jest zarejestrowanych 200 członków, uczestnikami placówek jest 120 osób. W wyniku konkursu pn. „Przeprowadzenie na terenie Powiatu Świdnickiego działań treningowych zmierzających do usamodzielnienia osób niepełnosprawnych intelektualnie” Powiat powierzył realizację tego zadania świdnickiemu Kołu. Programem objęte objęte zostały 32 osoby. Każda osoba niepełnosprawna powtarza kilkakrotnie tygodniowy cykl treningowy. Mieszkanie Treningowe - daje osobom niepełnosprawnym więcej możliwości w niwelowaniu ich ograniczeń niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu nie tylko w warunkach domowych ale też w lokalnej społeczności. Realizacja zadania to wypełnienie brakujących elementów w niedoskonałym systemie opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i zaburzeniami psychicznymi. Jednym z efektów uzyskanych dzięki treningom mieszkaniowym jest zapobieganie instytucjonalizacji osób niepełnosprawnych intelektualnie i na tym powinno nam wszystkim zależeć.
*
Dobrze było być w Świdnicy poznać wiele nowych osób i usłyszeć o: podejmowanych działaniach, sukcesach, porażkach i problemach. Takie spotkania pozwalają uczyć się od innych i unikać popełniania błędów, rozwiązywać sprawy trudne jak rozmawiać z tymi co żyją jeszcze stereotypami o osobach niepełnosprawnych.

„ Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”
Walt Disney

Ten cytat jest kwintesencją działań jakie podejmują ludzie skupieni w PSONI.


Dziękuję wszystkim w imieniu CKR za udział w szkoleniu, dyskusję a przede wszystkim poświęcony czas.

„Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nic nie zrobimy”. Herodot

Nasze działania to realizacja podjętych zobowiązań ...



Maria Lisek-Zięba



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz