Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

czwartek, 12 marca 2015

Kraków - Albertiana - 2015

Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej, to laureaci dwu kategorii Albertiana 2015.

Zespół „Figiel” to laureat - III miejsca w kategorii teatr za spektakl „Syn marnotrawny.

Łukasz Lisek to laureat - I miejsca w kategorii piosenka.

16 osobowa grupa uczestników WTZ wyjechała z Łęcznej do Krakowa w niedzielę, bardzo wcześnie rano, aby pobyt w Krakowie połączyć ze zwiedzaniem. Pogoda nam sprzyjała, więc zobaczyliśmy wiele.



Zamek Królewski na Wawelu – rezydencja królów, mieszcząca się na Wzgórzu, to perła naszej kultury zachwyca nie tylko nas Polaków. Ileż tu kunsztu i bogactwa. Nasi podopieczni nie mogli wyjść z podziwu.



Grupa odwiedziła Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, które związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia.

Następne kroki skierowaliśmy do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. W Sanktuarium wierni mogą zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II, relikwie Jana Pawła II. Krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy, w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005 r.

Oczywiście był kościół Mariacki, słuchanie sygnału z wieży, kupowanie pamiątek, zdjęcia ze smokiem.

„ Kto chce rozkoszować się radością, musi ją dzielić.

Szczęście narodziło się bowiem jako jedno z bliźniąt” G.Gordon Byron

W poniedziałek 9 marca br. w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie rozpoczął się finał jubileuszowego XV Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta i Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Zespoły zwycięskie eliminacji regionalnych z całej Polski i soliści zaprezentowali się na scenie teatru. Wystąpiło sześć najlepszych zespołów oraz pięciu solistów.

Finał prowadziły panie Anna Dymna i Lidia Jazgar. Uroczystość rozpoczęła się hymnem w wykonaniu chóru „Vox populi” pod kierownictwem pana Rafała Marczewczyka. Dyrektor teatru pan Krzysztof Orzechowski wręczył prowadzącym spotkanie symboliczny klucz do teatru.




Wszystkie zespoły za zajęcie miejsc od I do III i soliści za zajęcie I miejsca, otrzymali nagrody. Zespoły zwycięskie losowały dodatkową nagrodę, maskę teatrów krakowskich. Soliści otrzymali statuetkę i figurkę św. Brata Alberta.



Podczas festiwalu zostały wręczone przyznawane co roku Medale św. Brata Alberta. Dostali je Justyna Kowalczyk (w jej imieniu medal odebrała Małgorzata Krystek z Towarzystwa do Walki z Mukowiscydozą), ks. Henryk Zątek i Alain Michel.



Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus OFM, przed wręczeniem medali św. Brata Alberta powiedział: „człowiek ze swej natury jest istotą dobrą, bo tak stworzył go Bóg. Nasi laureaci nie tylko odkryli tę prawdę w swoim sercu, ale również wiedzą, że dobro, by pączkować w świecie, musi być pomnażane ich rękami. Nagród z serca im więc gratuluję i życzę, by nadal byli siewcami dobra „

Justyna Kowalczyk, biegaczka narciarska, medal otrzymała za działalność charytatywną na rzecz chorych na mukowiscydozę. Dzięki jej wsparciu prowadzony jest remontu pomieszczeń na III piętrze w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie dla Towarzystwa do Walki z Mukowiscydozą.

Ks. Henryk Zątek, proboszcz parafii w Jawiszowicach koło Brzeszcz, został wyróżniony za wspieranie osób niepełnosprawnych intelektualnie z powiatu oświęcimskiego,

Alain Michel z Lyonu, założyciel fundacji "Przyjaciele Polski" i "EguiLibre" - za 30-letnią działalność dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy w całej Polsce.

Wręczenie medali poprzedził spektakl w wykonaniu podopiecznych dwu fundacji św. Brata Alberta i Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko- teatr Radwanek



Teatr Radwanek

Była to prezentacja poza konkursowa – „Franek z Doliny Słońca” (scen.: Marta Guśniowska, reż.: Anna Dymna). Aktorami są podopieczni ośrodka „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach.


Grupa z Łęcznej

Nasi podopieczni z uwagą oglądali prezentowane spektakle, a przedstawiciele zespołu „Figiel „odebrali w imieniu całego zespołu ufundowane przez organizatorów nagrody: koszulki okolicznościowe, słodycze, magnetofon, list gratulacyjny od ministra Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Solista Łukasz Lisek otrzymał statuetkę św. Brata Alberta, koszulkę, tablet, list gratulacyjny. Nagrody wręczyła grupie pani Anna Dymna. Oczywiście były też dla Łukasza całuski od pani Ani Dymnej.

Na widowni gali XV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” zasiadło wielu znakomitych gości wśród nich min: minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda, Janina Ochojska szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej ...

Niepełnosprawni artyści na co dzień są na uboczu, ale gdy wychodzą na scenę nabierają pewności siebie. Teatr, scena, to dla osób niepełnosprawnych forma terapii.

Festiwal "Albertiana" od samego początku organizują wspólnie dwie fundacje: Św. Brata Alberta, której prezesem jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz "Mimo Wszystko", której szefową jest Anna Dymna.

„ Bogactwo w radości nie zależy od sakiewki lecz od serca” J. Gotthelf

Dziękujemy wszystkim organizatorom za wspaniałe przeżycia, możliwość bycia razem, nagrody, opiekę wolontariuszy.

M.Lisek Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz