Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

wtorek, 8 lipca 2014

Festiwal Muzyczny w Kodniu

„Pierwszym i najważniejszym zadaniem człowieka wobec talentów, rzeczy, jakie otrzymuje, jest otworzyć na nie swe ręce i przyjąć je dobrym serem, a więc z radością i wdzięcznością wobec Dawcy”.

Z dobrym sercem, radością i wdzięcznością uczestnicy PSOUU Koło W Łęcznej – WTZ Janowica przyjęli zaproszenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu do udziału w VIII Nadbużańskim Integracyjnym Festiwalu Muzycznym w Kodniu.
Festiwal tradycyjnie odbył się 03 lipca 2014r, zgromadził artystów niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy, Społecznej, Powiatowych Ośrodków Wsparcia, Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Placówki pochodziły z Kodnia, Parczewa, Białej Podlaskiej, Janowicy, Konstantynowa, Świdnika, Łęcznej, Kostomłot, Kozuli, Lublina, Włodawy, Komarówki Podlaskiej, Międzylesia, Annopola i Mełgwi. Wójta Gminy Kodeń Honorowy Patronat na Festiwalem sprawował Pan Ryszard Zań Wójt Gminy Kodeń.

001

Rozpoczęcie Festiwalu to powitanie wszystkich gości, przedstawicieli różnych szczebli władzy, sponsorów oraz wręczenie im okolicznościowych pamiątek. Wójt Gminy jak co roku otwierając Festiwal nie tylko witał wszystkich zgromadzonych z radością ale i dla wszystkich zaśpiewał. Pomimo swoich obowiązków, gości z Francji cały czas towarzyszył prezentującym się zespołom.

002

Jako pierwsi zaprezentowali się gospodarze z WTZ i ŚDS z Kodnia – „Perły Życia”, przenieśli widza w okres Baroku. Niezwykle ważnym elementem w muzyce epoki baroku jest kompozycja i forma utworu. Muzyka ma za zadanie uczyć i cel ten realizowany jest poprzez zastosowanie wszelkiego rodzaju figur, konstrukcji formalnych, analogicznych do używanych w nauce retoryki słownej (w budowie formy: prezentacja tematu, rozwój narracji, punkt kulminacyjny, podsumowanie.
Jako drugi wystąpił nasz Zespół „Figiel z prezentacją „Romeo i Julia”. Występujący otrzymali wielkie brawa a aktorzy Romeo, Julia, ksiądz byli rozpoznawani w czasie całego dnia.

003

Romeo i Julia
004
 
Kolejna nasza prezentacja to Zespół „Bębnoludy”. Zespół zaprezentował do znanych melodii świata grę na instrumentach perkusyjnych: bębny Konga i djamble, tamburyn, agogo, shakery. W prezentacji melodii świata zespół znalazły się melodie z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji, Holandii, Hiszpanii Jugosławii, Włoch, Białorusi ... Swoim występem zespół porwał wszystkich do tańca i gdyby nie ograniczenia czasowe zespół mógłby grać długo.

005

Bębnoludy podczas wykonywania Kankana
006

Wśród wokalistów zebrani mogli posłuchać min. naszego solisty Łukasza Liska z WTZ Janowica. Śpiewane piosenki przez Łukasza to niesamowity aplauz publiczności, świetna zabawa uczestników festiwalu. Łukasz zaśpiewał utwory do własnej aranżacji: Boży cyganie, Lambada, Nikt na świecie nie wie. Swoim śpiewem uzyskał zaproszenie na dni miejscowości do ...

007

Grupy które oczekiwały na swój występ świetnie się bawiły podczas występów innych zespołów. Widząc tańczące osoby niepełnosprawnych ich zadowolenie radość śmiało mogę stwierdzić, że: „Nic tak nie wprawia człowieka w radość, jak drugi człowiek”.

008 
Zabawa przy występie Łukasza

Każda grupa po występie otrzymywała od organizatorów upominki dla wszystkich występujących.
Organizatorzy zadbali o słodkie co nieco, pyszny obiad i podwieczorek dla wszystkich oraz o spotkanie przedstawicieli placówek/grup, gości - omówienie festiwalu.

009

Finał VIII Nadbużańskiego Integracyjnego Festiwalu Muzycznym w Kodniu to wręczenie przez pana wójta pamiątkowych statuetek, dyplomów oraz nagrody. Nim wójt rozpoczął wręczanie pamiątek dostał piękne kwiaty jako podziękowanie za patronat i swoje zaangażowanie w działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

010 
Odbiór nagrody przez Łukasza

011

012Pamiątkowe zdjęcie

Cel Festiwalu - integracja osób pochodzących z różnych środowisk, przegląd twórczości artystycznej oraz promowanie osiągnięć osób niepełnosprawnych.
Cel ten został zrealizowany, dobrze, że znaleźli się Ci co podjęli się organizacji i ci co wsparli finansowo realizowane zadanie.
Dziękujemy Paniom: Kierownik OPS , WTZ, ŚDS , Panu wójtowi i wszystkim sponsorom.
 „Myślę, że każdy człowiek lubi pomagać drugiemu człowiekowi,
bo to sprawia, radość.
Radość, którą dostajesz od drugiego człowieka w zamian,
to coś,
co nie sposób porównać z niczym innym.
 Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa,
Dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa”.

Pozostawiam ten cytat do własnych interpretacji każdemu czytającemu.

                                                                                                                               Maria Lisek-Zięba



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz