Jeżeli każdy z was ma siłę przezwyciężania własnych przesądów;
jeżeli każdy z was posiada odwagę miłości - to istnieje w świecie wielka nadzieja.
- Roaul Follereau
W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Janowicy też świętowano ten dzień. Pod okiem instruktorów: p. Paweł Wawer, p. Marzena Piskorska, p. Iwona Pogorzelska przygotowana została wystawa prac wykonanych przez uczestników warsztatu, którzy mają Zespół Downa.
Wystawę oglądali wszyscy, były życzenia, fotografie, specjalny obiad, podziękowania.
Inne nazwy zespołu Downa - jednej z najbardziej znanych chorób genetycznych, to Trisomia chromosomu 21 lub mongolizm. Zespół Downa spowodowany jest wystąpieniem dodatkowego chromosomu, co znaczy, że w miejscu 21 znajdują się trzy chromosomy zamiast dwóch.
Ta jednostka chorobowa została określona i opisana przez Johna Langdona Downa w 1866 roku. Do dziś nie są znane przyczyny mutacji genów powodujące zespół Downa.
Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD) – święto obchodzone z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI) ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).
Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.
Jeżeli każdy z was ma siłę przezwyciężania własnych przesądów; jeżeli każdy z was posiada odwagę miłości - to istnieje w świecie wielka nadzieja, że osoby z Zespołem Dovna i nie tylko ... , przestaną być dyskryminowane, naznaczane, zmienimy nasze myślenie odrzucimy przesądy i inne stereotypy myślowe.
Oni są przecież, będą, potrafią wiele, nie jeden - nie jedna z nas nie ma w sobie takiego potencjału.
Magdalena Z. uczestniczka pracowni plastycno-rękodzielniczej.
Arek G uczestnik pracowni poligraficzno-komputrerowej.
Łukasz M. pracownia stolarska.
Ela J. pracownia poligraficzno-komputrerowa.
Katarzyna G. pracownia krawiecko zabawkarska.
Daj każdemu dniu szanse stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu. - Mark TwainMarek Twain w swoim cytacie mówi o dniu, dajmy szansę nie tylko dniom by były najpiękniejsze ale zróbmy wszyscy, wszystko, by życie osób niepełnosprawnych i ich bliskich było łatwiejsze.
Ratyfikowana prze Rząd Polski i podpisana przez Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych w swojej treści mówi min. „ Istotnym pozytywnym skutkiem ratyfikacji i następnie wdrażania konwencji będzie utrwalenie w społecznej świadomości praw i potrzeb osób niepełnosprawnych. Przełamanie barier w społeczeństwie wzmocni też postawy – przezwyciężanie bierności – samych osób niepełnosprawnych. Efektem będzie ich realny dostęp i obecność we wszystkich obszarach społecznego funkcjonowania, w tym zwłaszcza w życiu politycznym, rynku pracy, edukacji, kulturze, wypoczynku.
Wszystkim osobom zmagającym się z ta chorobą, życzę siły, wytrwałości w walce z przeciwnościami a rodzicom dużo cierpliwości i pozytywnej energii na co dzień.
M. Lisek-Zięba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz