Obecny Czerwonograd został założony w 1692 roku przez Szczęsnego Kazimierza Potockiego i nazwany na cześć jego żony Krystyny z Lubomirskiego - Krystynopolem. Kolejnymi właścicielami byli Franciszek Salezy Potocki, wojewoda kijowski i jego syn Stanisław Szczęsny Potocki, dziedzic potężnej fortuny. Jako osiemnastolatek ożenił się on potajemnie z Gertrudą Komorowską. O jej tajemniczą śmierć obwiniano później ojca Szczęsnego. W 1772 Franciszek Salezy Potocki założył w Krystynopolu cerkiew i klasztor bazylianów, później własność m.in. Starzeńskich i Fuchsów. Szczęsny Potocki, wojewoda ruski, generał artylerii koronnej, starosta bełski, hrubieszowski, sokolski, hajsyński i targowiczanin po śmierci rodziców odstąpił rodzinny Krystynopol ks. Adamowi Ponińskiemu. W Krystynopolu znajdował się piękny zespół pałacowy, który był jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich. W XIX w. podniszczony pałac często zmieniał właścicieli, a od czasów I wojny światowej był już właściwie nie zamieszkały. Obecnie w pałacu mieści się niewielkie muzeum regionalne. Miejsce dawnego barokowego ogrodu zajmuje stadion piłkarski. Mieści się tu również kościół bernardynów (XVIII w.) oraz kościół bazylianów (XVIII w.) W okresie międzywojennym Krystynopol znajdował się w granicach Polski. 15 lutego 1951 roku został wraz z Sokalszczyźną przekazany ZSRR na mocy umowy międzypaństwowej. W zamian za Sokalszczyźnę Polska otrzymała 3 czerwca 1951 roku Ustrzyki Dolne i ziemie w Bieszczadach.
W dniach 18 - 20.03.2011 uczestnicy WTZ w Janowicy PSOUU Koło w Łęcznej w ramach współpracy z Czerewonogradzkim Miejskim Towarzystwem Dzieci Niepełnosprawnych – uczestniczyli w festiwalu teatralno - muzycznym. Czerwonogradzkie Stowarzyszenie od 6 lat współpracuje z Łęczyńskim Kołem.
W wyjeździe na Ukrainę wzięło udział 14 osób z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, w tym 11 członków zespołu ”Figiel” z 3 opiekunami. Zespół „Figiel” już po raz kolejny brał udział w Czerwonogradzkich Spotkaniach Przyjaciół. W tegorocznej edycji udział wzięła znacznie większa liczba grup i tym samym program artystyczny wydłużył się. Uczestniczący w spotkaniu przyjechali z różnych stron Ukrainy: z Łucka, Żowkwy (Żółkiew), Lwowa. Prezentacje teatralne i muzyczne odbywały się w dniu 19 marca 2011 i oceniane były przez profesjonalne jury w składzie:
- Wira Wojtjuk – Lwów
- Anastazja Wojtjuk - Lwów
- Lieszcziszin Olga – Buska
- Jurij Jarmoljuk – Czerwonograd
Nasz zespół zaprezentował autorski spektakl „ Psychomachia”, wg scenariusza i reżyserii mgr Wiolety Jaszuk. Prezentacja bardzo się podobała (u wielu słuchaczy wywołała łzy wzruszenia), grupa teatralna została nagrodzona gromkimi brawami, jurorzy zauroczeni zostali nie tylko spektaklem ale i strojami, dekoracją.
Łukasz Lisek i Emil Kliszcz w duecie zaprezentowali piosenki „Anna Maria”, „Czarne oczy ”. Łukasz wykonał ponad to dwie pieśni w języku ukraińskim – „Marusia” oraz „Chmiel”. Aranżacja muzyczna do wykonywanych utworów została przygotowana przez Łukasza samodzielnie. Utwory wykonane w języku ukraińskim wzbudziły wiele wzruszeń i komentarzy bardzo pozytywnych wśród zebranych (mer miasta Czerwonograd był bardzo zaskoczony tym występem). Mer miasta Чудiйович Iгор Iванович wręczył wszystkim przedstawicielom organizacji podziękowania i był min. jednym z wytrwalszych widzów.
Organizatorzy obdarowali wszystkich uczestników drobnymi pamiątkami (maskotki różnego rodzaju, napoje, szampon), każda grupa otrzymała dyplom oraz nagrodę – filtr do wody.
Przebieg pobytu:
Pierwszy dzień pobytu w Czerwonogradzie - spotkanie w siedzibie organizacji - Towarzystwa Dzieci Niepełnosprawnych „Nika”. Pani dyrektor Natalia Hajsanowa oprowadziła nas po placówce, gdzie odbył się przemiły poczęstunek. Potem zwiedzaliśmy miasto, był czas na zakupy.
Miejsce noclegu naszej grupy.
Drugi dzień - prezentacje artystyczne, zakup pamiątek. Spotkanie z jury - udział w omówieniach prezentacji teatralnych . Miło było słyszeć pochwały dotyczące prezentowanego spektaklu.
Trzeci dzień – zwiedzanie Lwowa - stare miasto, kościół greko - katolicki, katedra, udział w liturgii mszy świętej sprawowanej po polsku, zakupy pamiątek, obiad, powrót do kraju.
Nasza grupa osób niepełnosprawnych świetnie radziła sobie na wyjeździe, młodzież wzajemnie sobie pomagała, a nieznajomość języka nie stanowiła bariery w kontaktach z innymi uczestnikami spotkań.
Dziękujemy rodzicom naszych podopiecznych za partycypowanie w kosztach wyjazdu. Cieszymy się że mogliśmy uczestniczyć w V Spotkaniach Przyjaciół – te spotkania to możliwość poznania pracy z osobami niepełnosprawnymi na innym terenie w innych warunkach i z innymi możliwościami w różnym znaczeniu. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy wyjechać, w tym Komendantowi Placówki Straży Granicznej w Hrebennem - Panu Ppłk. Andrzejowi Wolczykowi.
Autor: Maria Lisek-Zięba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz