Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

wtorek, 19 października 2010

Dzień różnorodności - relacja

W ramach kampanii Komisji Europejskiej "Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji", w niedzielę, 17.10.2010 w Warszawie odbyły się obchody I Dnia Różnorodności.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w naszej Fotogalerii >>>
Podobne imprezy odbywają się w październiku w kilku miastach europejskich. Są okazją do spotkania z organizacjami przeciwdziałającymi dyskryminacji, których celem jest między innymi kształtowanie świadomości w kwestiach równouprawnienia i różnorodności oraz popularyzacja przepisów prawa antydyskryminacyjnego. Uczestnicy Dnia Różnorodności zachęcani są do konfrontacji z własnymi poglądami i uprzedzeniami. Wydarzenie to jest wynikiem współpracy pomiędzy Komisją Europejską, polskimi władzami i licznymi organizacjami pozarządowymi, walczącymi z dyskryminacją. Dzięki regularnie prowadzonej kampanii, Komisja chce przekonać Europejczyków, że życie w zróżnicowanym społeczeństwie przynosi wiele korzyści. Poprzez zabawę, muzykę i różnego rodzaju interaktywne formy rozrywki, warto otworzyć się innych ludzi.



W obchodach wzięło udział prawie 20 instytucji, w tym przedstawiciele ministerstw i organizacji pozarządowych, m.in. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej wraz z osobami niepełnosprawnymi, podopiecznymi prowadzonych placówek i ich rodzicami / opiekunami. W programie pierwszego, polskiego Dnia Różnorodności, który świętowany był w centrum handlowym Złote Tarasy, znalazły się m.in. dyskusje na temat równouprawnienia, lekcje języka migowego i esperanto, pokazy tańca na wózkach inwalidzkich, występy zespołów i kabaretów, wystawy fotograficzne. Na scenie zaprezentowały się m.in. zespoły afrykański, romski, tatarski, karaimski oraz ormiański. Wśród prezentujących się na scenie artystów nie zabrakło Łukasza Liska – niepełnosprawnego wokalisty, aranżera i kompozytora z Łęcznej. Jego występ spotkał się z bardzo żywiołowym przyjęciem przez zgromadzonych w hallu centrum widzów.
Uczestnicy I Polskiego Dnia Różnorodności mieli niecodzienną okazję zapoznać się z bogactwem kultury innych narodów, opanować kilka zwrotów w języku migowym, otrzymali ponadto dużą ilość informacji, broszur, różnego rodzaju upominków i gadżetów promujących tolerancję.


Więcej informacji znaleźć można na stronie: Kampania „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” http://www.stop-discrimination.info/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz