Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

czwartek, 30 września 2010

Dzień różnorodności w Warszawie

Złote Tarasy Dzień Różnorodności, 17 października 2010 r.


Program wydarzenia


11.00-12.00 – Występ zespołu “Africa Show”

Barwne , energetyczne i egzotyczne widowisko prezentujące prawdziwą afrykańską kulturę! Zespół składa się Afrykańczyków mieszkających w Polsce a pochodzących z : Senegalu, Konga i Kamerunu. Grają porywającą do tańca i zabawy muzykę perkusyjną opartą na etnicznej tradycji muzyki Afryki. Śpiewają i tańczą, występują w oryginalnych, tradycyjnych strojach afrykańskich. Słowem etno i folk. Każda piosenka ma swoją historię która przed wykonaniem - opowiada lider grupy. Występ to barwny i dynamiczny show:

  • pokaz tańca i warsztaty dla chętnych,

  • pokaz gry na bębnach i warsztaty dla chętnych,

  • konkursy wiedzy o Afryce

12.00-12.20 – Oficjalne otwarcie Dnia Różnorodności przez Przedstawiciela Komisji Europejskiej i Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania

12.20 -12.30 – Występ dzieci z Centrum Kultury Islamu w Warszawie. Występ artystyczny dzieci w wieku 6-10

12.30-12.45 – Lekcje tańca ormiańskiego


12.45-13.45 - Spektakl “Teatr Forum”

Teatr Forum to metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji dla życia stworzona przez brazylijskiego praktyka dramy Augusto Boala. Podstawowym elementem TF i tym, co odróżnia go od teatru w rozumieniu tradycyjnym, jest zezwolenie widowni (spekt-aktorom) na wejście na scenę. Widownia obejrzy krótkie przedstawienie, którego bohater (protagonista) doświadcza opresji ze strony innych osób (antagonistów), zapętla się koło opresji, co w ostatniejscenie doprowadza do punktu krytycznego. W tym momencie kończy się przedstawienie i zaczyna Forum. Widownia obejrzy przedstawienie ponownie. Tym razem będzie mogła przerwać/zatrzymać bieg wydarzeń klaszcząc w dłonie i proponować, co może zrobić protagonista, żeby polepszyć własną sytuację. Joker - osoba prowadząca zaprosi publiczność do wejścia na scenę. Widzowie dzięki wejściu w rolę bohatera mogą bliżej jej doświadczyć.

13.45-14.15 – Występ Łukasza Liska

Wokalista, muzyk, kompozytor. Urodził się 13 września 1982r w Świdniku. W wieku 2,5 lat stwierdzono 4 kończynowe mózgowe porażenie dziecięce. Łukasz gra na pianinie i pięknie. Wg oceny jury na poszczególnych festiwalach, przeglądach Łukasz „...jest osobą o wybitnym słuchu, pięknej barwie głosu i wielką zagadką dla zdrowych ludzi".

14.15 -14.35 – Quiz dotyczący dyskryminacji

14.35-14.45 – Pokaz tańca na wózkach inwalidzkich

14.45-15.00 – Warsztat “Drzewo dyskryminacji”

Celem warsztatu jest wypracowanie wspólnej definicji dyskryminacji; ukazanie „błędnego koła dyskryminacji”. Zadanie do wykonania podczas warsztatu: Narysuj na flipcharcie drzewo, a na jego pniu napisz słowo „dyskryminacja”. Zaproponuj uczestnikom burzę mózgów na temat przyczyn i skutków dyskryminacji. Uczestnicy muszą sprecyzować, czy podawana przez nich propozycja jest przyczyną czy skutkiem. Jeden z trenerów zapisuje propozycje uczestników na rysunku drzewa: przyczyny jako korzenie, a skutki jako gałęzie. Po zakończonej burzy mózgów odwróć kartkę z rysunkiem drzewa do góry nogami. Uczestnicy mogą się teraz przekonać, że działa to także w odwrotną stronę: skutki dyskryminacji stają się często źródłem nowych przejawów dyskryminacji. Oznacza to także, że dyskryminacja stanowi swego rodzaju błędne koło, ponieważ osobie, która stała się ofiarą dyskryminacji, coraz trudniej się z tego wydostać.

15.00 – 15.20 – Występ zespołu “Buńczuk”

Zespół “Buńczuk” to grupa 8 młodych ludzi w wieku od 6 do 20 lat. Prezentują taniec tatarski, recytują poezję oraz śpiewają.

15.20-15.40 – Występ zespołu “Dostłar”

Karaimski Zespół Folklorystyczny Dostłar (Przyjaciele) z Warszawy działa od roku 2003. Zespół kultywuje tradycje folkloru karaimskiego, tańcem, śpiewem oraz ruchem scenicznym prezentując kulturę i język przodków.

15.40 – 16.00 – Przedstawienie poruszające tematykę życia Afrykańczyków w Polsce

W przedstawieniu wezmą udział przedstawiciele Somalii związani z Fundacji dla Somalii

16.00-16.20 – Nauka tańca Romskiego

16.20 – 16.40 – Konkurs wiedzy o Esperanto

16.40 – 16.50 – Pokaz tańca na wózkach inwalidzkich

16.50-17.10 – Konkurs wiedzy o historii Islamu

17.10-17.25 – Nauka języka migowego

17.25-17.45 – Występ kabaretu “Barbie Girls”

Kabaret Barbie Girls to jedyny i prawdopodobnie najlepszy w Polsce kabaret queerowy. Występuje od 2005 roku.

17.45-18.00 – Oficjalne zamknięcie Dnia Różnorodności


Ponadto w programie -

  • Spotkania z organizacjami walczącymi z dyskryminacją – informacje i warsztaty, żywa biblioteka – porozmawiaj z "żywymi" księgami – osobami z grup obarczonych stereotypami, które muszą stawiacz czoła dyskryminacji każdego dnia.

  • Pokaz sprzętu i druku Braille'm.

  • Quizy i gry zorganizowane przez organizacje poza rządowe – z nagrodami!

  • Park sprawności - zobacz jak ciężko żyje się z niepełnosprawnością.

  • Wystawa zdjęć – obejrzyj kolekcję zdjęć różnych osób.

  • Ścianka Graffiti i foto – wyraź swoje wsparcie dla różnorodności i przyłącz się do nas w walce z dyskryminacją.

  • Skrzynka na pomysły – podziel się z nami swoimi radami i przemyśleniami związanymi z dyskryminacją.

  • Czytanie bajek dzieciom – aby najmłodsi także mogli się czegoś nauczyć i dobrze bawić.

  • Lekcje Esperanto i kaligrafii ormiańskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz