“Artyści bez barier” – edukacyjno – integracyjny projekt międzynarodowy, 28.06. - 5.07.2010.
Podopieczni z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki prowadzonej przez PSOUU Koło w Łęcznej, jako jedyni z Polski uczestniczyli w Festiwalu "Artistes Sans Aucune Frontiere", który odbył się w ramach europejskiego projektu „Młodzież w Działaniu”(Youth in Action). Program projektu obejmował warsztaty artystyczne, spotkania, dyskusje, prezentacje artystów i prac (galeria sztuki). Wszystkie działania przeznaczone były dla szerokiego grona odbiorców.
W festiwalu oprócz grup francuskich uczestniczyli goście z Węgier i Bułgarii. Podczas jednego z pierwszych spotkań wszystkich uczestników projektu miały miejsce prezentacje przygotowane przez poszczególne grupy. Aby przybliżyć nieco kulturę naszego kraju, opowiedzieć o przyrodzie, zabytkach i sławnych ludziach, zaprezentowaliśmy kilka piosenek w wykonaniu Łukasza Liska oraz wspólnie wykonaliśmy Hymn Państwowy, pokazaliśmy fotografie najważniejszych miejsc kultury polskiej - Kraków, Lublin, Zamość, Częstochowa, Licheń, Warszawa. Pani Wioleta, która prowadziła całą prezentację opowiedziała także o działalności naszego stowarzyszenia i placówek podległych. Przedstawiciele grup zagranicznych zostali obdarowani pracami wykonanymi w pracowniach WTZ w Janowicy. Reprezentanci krajów porozumiewali się w kilku językach: francuskim, angielskim i częściowo w języku rosyjskim. Pani Wioleta Jaszuk, instruktor z WTZ w Janowicy po raz kolejny świetnie poradziła sobie z tłumaczeniem wszystkiego dla pozostałych w naszej grupie.
Organizatorzy festiwalu w ramach projektu zorganizowali grupom zagranicznym wycieczki do Paryża, podczas których zwiedziliśmy katedrę Notre-Dame, Muzeum Luwr, wjechaliśmy na drugie piętro wieży Eiffla i mieliśmy okazję popływać statkiem po Sekwanie.
Podczas części festiwalowej nasza grupa zaprezentowała najnowsze przedstawienie, oparte w dużej części na tańcu i ruchach tanecznych, przygotowane specjalnie na ten wyjazd, pod tytułem „Psychomachia”. Występ naszej grupy i solisty Łukasza bardzo podobał się publiczności został nagrodzony gromkimi brawami publiczności.
Ten ośmiodniowy pobyt był niezwykłą okazją do integracji z grupami zagranicznymi, a uczestnictwo w warsztatach i dyskusjach umożliwiło naszym podopiecznym doznanie uczucia samorealizacji i sukcesu. Wielkim wyzwaniem dla części uczestników spotkań było samodzielnie korzystanie z komunikacji publicznej, w tym z metra, za pomocą imiennych kart chipowych, opatrzonych zdjęciem właściciela. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i kontakty, spotkaliśmy się z inną kulturą i postrzeganiem świata, a francuska kuchnia zaskoczyła nas smakami, fakturami i wyglądem niektórych potraw. Nasi podopieczni są pod ogromnym wrażeniem lotu samolotem, komfortowych warunków zakwaterowania i wszystkich pięknych miejsc, które zobaczyli. Osiem dni niestety nie wystarczyło, aby zobaczyć wszystko.
Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom za zaproszenie nas do udziału w projekcie i bardzo serdecznie dziękujemy Pani Anne Djevelekov za wszystko oraz jej pracownikom i
wolontariuszom.
Autor: M. Lisek - Zięba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz