IV Czerwonogradzkie Spotkania Przyjaciół
W dniach 19 - 21 marca 2010 roku uczestnicy WTZ w Janowicy PSOUU Koło w Łęcznej w ramach współpracy z Czerewonogradzkim Towarzystwem Dzieci Niepełnosprawnych – uczestniczyli w festiwalu teatralno - muzycznym. Czerwonogradzkie Stowarzyszenie od 5 lat współpracuje z Łęczyńskim Kołem. W wyjeździe na Ukrainę wzięło udział 15 osób z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy:
11 członków zespołu ”Figiel”
2 obserwatorów
2 opiekunów.
Podczas pierwszego dnia pobytu w Czerwonogradzie Pani dyrektor Natalia Hajsanowa oprowadziła nas po nowej siedzibie Towarzystwa Dzieci Niepełnosprawnych„Nika”. Grupa nocowała w Rowisniku, gdzie miało miejsce spotkanie integracyjno – zapoznawcze z grupą z okolic Odessy.
Następnego dnia odbywały się prezentacje w ramach Spotkań Przyjaciół. W porównaniu do zeszłorocznych Spotkań, w tegorocznej edycji brała udział dużo większa ilość grup, a sam program artystyczny był dłuższy i bogatszy. Uczestnicy spotkania przybyli z całej Ukrainy, m.in. z Łucka, Żółkwi, Czerwonogradu, Lwowa, Biełgorodu – Dnistrowskij'ego (w pobliżu Odessy) i z Chmielnickiego.
Prezentacje teatralne i muzyczne oceniane były przez profesjonalne jury, w składzie:
1.Liubota Witali Władimirowicz – Kijów
2.Wira Wojtjuk – Lwów
3.Anastazja Wojtjuk – Lwów
4.Olga Lieszcziszin – Buska
5.Jurij Jarmoljuk – Czerwonograd
Dodatkową atrakcją podczas Spotkań była wystawa prac plastycznych oraz loteria.
Nasz zespół zaprezentował autorski spektakl „Janosik”. Przedstawienie spodobało się i publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Jurorzy docenili także oryginalne stroje i scenografię, którą przygotowano w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Janowicy, przez pracownie stolarską i krawiecko – zabawkarską. Solista zespołu - Łukasz, zaśpiewał kilka piosenek, polskich, ukraińskich i angielskich, m.in. „Hymn o miłości”, „Kazaczok ”, ”Kalinka”, „Chmiel”, „Malajkę”. Aranżacja i podkład muzyczny do wykonywanych utworów był autorstwa Łukasza. W czasie śpiewanych przez Łukasza piosenek w języku ukraińskim zespół taneczny „Rodinnyj Zatiszok” z Chmielnickiego towarzyszył mu na scenie. Dyrektor ośrodka (Centrum Rehabilitacji), z którego pochodził zespół p. Antonina Korczinska obdarowała Łukasza obrazem. Wykonana przez solistę piosenka „Chmiel” wzbudziła wiele wzruszeń i komentarzy. Nasi gospodarze byli zachwyceni i zadziwieni bezbłędnym wykonaniem tej pieśni przez obcokrajowca.
Organizatorzy obdarowali wszystkich uczestników drobnymi pamiątkami, każda grupa otrzymała dyplom oraz nagrodę – czajnik bezprzewodowy. Wszystkie grupy nocowały w sanatoryjnym ośrodku górniczym.
W trzecim dniu wyjazdu uczestnicy zwiedzili Lwów - stare miasto, kościół greko katolicki, katedrę, a nawet wzięli udział w liturgii Mszy Świętej, sprawowanej po polsku. Nie zabrakło czasu na zakup pamiątek. W spacerze po Lwowie towarzyszyła nam Pani Wira Wojtiuk, dyrektor Miejskiego Terapeutycznego Centrum i kierownik „Nieprzetartego Szlaku” w Lwowie, która jest organizatorką dobrze nam znanych Międzynarodowych Spotkań Teatralnych, Muzycznych i Poezji we Lwowie.
Nasza grupa świetnie radziła sobie na wyjeździe, młodzież wzajemnie sobie pomagała i nieznajomość języka nie była barierą w kontaktach. Dziękujemy rodzicom naszych podopiecznych za partycypowanie w kosztach wyjazdu. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w IV Spotkaniach Przyjaciół – te spotkania to możliwość poznania pracy z osobami niepełnosprawnymi na innym terenie, w innych warunkach i z innymi możliwościami w różnym znaczeniu. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy wyjechać i tym, którzy tak jak Komendant Straży Granicznej w Hrebennem ułatwili i uprzyjemnili nam podróż.
Autor: Maria Lisek-Zięba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz