Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

wtorek, 17 czerwca 2014

"Drzewo mądrości"

Pod takim tytułem Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej w dniach 12.05-06.06.2014 zorganizowało warsztaty artystyczne (florystyczne, muzyczne, plastyczne) promujące integrację wewnątrz- i międzypokoleniową. Podsumowanie projektu miało miejsce 15 czerwca 2014 podczas Pikniku Rodzinnym w Szkole Podstawowej w Nadrybiu.
001
002

003

Projekt realizowany był z budżetu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Celem głównym naszego przedsięwzięcia była działalność na rzecz wewnątrz-i międzypokoleniowej integracji osób po 50 roku życia, osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży oraz lokalnej społeczności. Zadanie opierało się na wzajemnej wymianie doświadczeń, umiejętności i wiedzy.

004

005



006

Warsztaty psychologiczne przeznaczone były dla 3 grup po 10 osób w wieku 50+ .
Przedmiotem prowadzonych warsztatów  był trening twórczości, którego celem było:
-          rozwijanie naturalnych zdolności twórczych
-          pogłębianie wiedzy o sobie
-          rozwijanie kreatywności w myśleniu
-          kształtowanie różnych perspektyw
-          ugruntowanie swojej pozycji w grupie
-          integracja grupy i lepsze poznanie się
Zajęcia warsztatowe obejmowały ćwiczenia integracyjne oraz najważniejsze zagadnienia z zakresu twórczości, kreatywności  poparte różnego rodzaju zadaniami praktycznymi.
Osoby biorące udział w treningu twórczości wykazywały wysoki poziom motywacji do wykonywania przygotowanych ćwiczeń. Ponadto wszyscy chętnie współpracowali  zarówno w grupach jak i indywidualnie. W czasie warsztatów okazało się, że większość Beneficjentów  posiada zapomniane dotąd pasje i zainteresowania, które mimo różnych przeciwności starają się rozwijać. Osobę prowadzącą warsztaty ujęło to, że osoby po 50 roku życia, biorący udział w projekcie, mają taką energię i zapał do działania, które warto pielęgnować i naśladować.

007

Warsztaty plastyczne również przeznaczone były dla 3-ech 10-osobowych grup, którym każdorazowo w pracy towarzyszyli wolontariusze. Tematyka prowadzonych warsztatów dotyczyła dekorowania naczyń szklanych i tworzenie ikon ruskich techniką decoupage. Celem powyższych 2-dniowych zajęć plastycznych była:
- współpraca osób po 50 roku życia z wolontariuszami
- utrwalenie wiary w swoje możliwości
- podtrzymywanie umiejętności manualnych
- nawiązywanie satysfakcjonujących kontaktów interpersonalnych
- wykorzystanie potencjału społeczno-zawodowego osób starszych
- zwiększenie aktywności osób po 50 roku życia
- przełamywanie stereotypów osoby starszej jako niezaradnej, nieudolnej i nieużytecznej
Wszyscy uczestnicy wykazywali dużą aktywność podczas zajęć. Prowadzący objaśniał krok po kroku wszystkie etapy pracy. Słychać było komentarze Beneficjentów, że czują się jak małe dzieci, że nie podejrzewaliby siebie o tego typu zdolności, że niesamowitym jest tworzenie tak ładnych rzeczy. Zachwytom i pozytywnym stwierdzeniom nie było końca. Owocna okazała się również współpraca z wolontariuszami, którzy służyli swoją wiedzą i pomocą podczas każdego spotkania.

008

010

011

012

013

014

015

Na trzy 10-cio osobowe grupy zostały podzielone osoby uczestniczące w warsztatach florystycznych. 5 osób niepełnosprawnych współpracowało z 5 osobami po 50 roku życia aby stworzyć bukiety i kompozycje ze sztucznych kwiatów, własnoręcznie wykonanych kwiatów z krepiny, ozdób i innych akcesoriów. Celami dla których przeprowadzono w/w zajęcia było:
- rozwinięcie zdolności manualnych, wyobraźni, nauczenie się wytwarzania efektownych bukietów
- rozbudzenie wrażliwości plastycznej, umiejętności dobierania i korzystania z różnego rodzaju materiałów,
- wyrabianie wrażliwości na barwy, faktury i estetykę
- nauka wykonywania wszelkiego rodzaju dekoracji okolicznościowych, bukietów, stroików
- integracja między- i wewnątrzpokoleniowa.
Integracja, która nastąpiła dzięki temu doświadczeniu stała się bezcennym rezultatem projektu. Dzięki pracy jeden na jeden nastąpiło zindywidualizowane podejście do każdego Beneficjenta, ale również do każdej stworzonej pracy. Uczestnicy mogli czerpać ze wzajemnych doświadczeń, a towarzyszące warsztatom rozmowy i dyskusje zbliżały. Dzięki temu, że zajęcia trwały 3 dni wszyscy mogli twórczo i aktywnie pracować, bliżej się poznać, wymienić się swoimi doświadczeniami. Za każdym razem było coraz weselej i radośniej.
016

017

018

019

2-dniowe warsztaty muzyczne skierowane były zarówno do osób niepełnosprawnych, jak i osób po 50 roku życia. 2 grupy liczyły 12 osób i jedna 11 osób. Płynące podczas grania na instrumentach perkusyjnych melodie świata i towarzyszące muzyce staropolskie przyśpiewki stwarzały sielsko – anielski nastrój sprzyjający wzajemnej integracji i tolerancji. Podczas zajęć wszyscy uczestnicy mieli okazję do rozwijania koordynacji ruchowej, słuchu rytmicznego oraz doskonalenia umiejętności pracy w zespole. Stanowiły one doskonałą formę rozrywki pozwalającą na odprężenie się. Cele warsztatów:
- poznanie afrykańskich instrumentów perkusyjnych
- przedstawienie techniki gry
- poznanie historii Afryki Zachodniej i tamtejszej kultury
- nabycie umiejętności współdziałania w grupie
- oswajanie z rytmem poprzez zabawy muzyczne i ruchowe, elementy tańca
- nauka tradycyjnych rytmów z prostymi aranżacjami, improwizacja na bębnach
- wykorzystanie potencjału wiedzy osób po 50 roku życia młodszemu pokoleniu
- wytworzenie motywacji do działania
Aktywność wszystkich uczestników warsztatów sprawiła, że powstały 3 różne utwory muzyczne, które zostały zaprezentowane podczas podsumowania projektu.

020

021

022

023

Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej w Nadrybiu, dzięki któremu nastąpiła integracja międzypokoleniowa, był spotkaniem podsumowującym naszą owocną współpracę. Dzieci, młodzież, rodzice, lokalna społeczność, osoby niepełnosprawne oraz osoby po 50 roku życia spotkały się, aby wspólnie się bawić, prezentować dorobek pracy, wymieniać się doświadczeniami. Na towarzyszącej Piknikowi wystawie, zaprezentowano efekty pracy wszystkich warsztatów – różnokolorowe bukiety, fantazyjne stroiki, pracochłonne ikony, wiosennie zdobione szkło, rytmiczne aranżacje oraz wesołe przyśpiewki. Huczna zabawa, dobre jedzenie wprawiło wszystkich w wesoły nastrój. Na zakończenie projektu wręczono wszystkim beneficjentom projektu upominki w postaci czerwonych parasolek z logo programu.
024

025

026

027

028

029

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, zadowoleni i dumni ze wszystkich uczestników projektu „Drzewo mądrości”, dzięki którym mogliśmy zintegrować środowisko osób po 50 roku życia razem z osobami niepełnosprawnymi, dziećmi, młodzieżą oraz środowiskiem lokalnym. Mądrość życiowa, którą dzielili się uczestnicy projektu była bezcennym elementem nauki, współpracy oraz motywacją do codziennej pracy. Dziękujemy Związkowi Emerytów i Rencistów z Cycowa oraz mieszkańcom gminy Cyców za życzliwość, chęć współpracy, życiową mądrość oraz aktywną integrację międzypokoleniową.

030

031

Na trzy sposoby możemy zdobyć mądrość:
Pierwszy: przez refleksję, i ten jest najszlachetniejszy.
Drugi: przez naśladowanie, i ten jest najłatwiejszy,
Trzeci: przez doświadczenie – i ten jest najtrudniejszy.

Prawdziwa mądrość jest konsekwencją w działaniu i tego trzymajmy się wszyscy. Konsekwencję działania mogli podziwiać wszyscy podczas uroczystego zakończenia realizowanego działania.
Katarzyna Płoszaj

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Wernisaż "Cztery Pory Roku"

W dniach 01–07.05.2014r. w Hotelu SPA RUSAŁKA nad Jeziorem Białym, w Okunince odbyły się kolejne warsztaty plenerowe.
Organizator warsztatów Towarzystwo Piękno Polesia w Kołaczach. Realizacja zadania w ramach konkursu Sieć współpracy Organizacji pozarządowych pogranicza w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś – Ukraina 2007-2013 w partnerstwie z Fundacją OIC Poland. W ramach działań sieci realizowany jest projekt "Cztery pory roku”.
PSOUU koło w Łęcznej w ramach przynależności do Sieci uczestniczy w projekcie. Pierwszy etap odbył się w okresie 23-29.01.2014, były to warsztaty filmowe „Zima” uczestniczyła w nim pracownica p. Iwona Pogprzelska.
Drugi etap, dotyczył warsztatów rzeźbiarskich uczestniczyła w nim pracownica z WTZ w Janowicy, placówki PSOUU Koło w Łęcznej, p. Marzena Piskorska w okresie 01-07.05.2014. (Plener i warsztaty rzeźbiarskie „Wiosna”). W projekcie bierze udział 30 uczestników (łącznie z Polski i Ukrainy).

001

Cel pleneru - rozwijanie zdolności artystycznych osób zainteresowanych nową formą twórczości artystycznej. Ten cel to doskonałe uzupełnieniem i rozwinięcie dotychczasowych działań i osiągnięć.

p. Marzena przy rzeźbie
p. Marzena przy rzeźbie
Cele szczegółowe warsztatów obejmowały:
-naukę różnych technik rzeźby.
-przygotowywanie stanowiska i wykonanie rzeźby pod nadzorem instruktorów.
-zapoznanie się z osiągnięciami artystów ludowych polskich i ukraińskiego Polesia.
-promocja inicjatyw artystycznych powstających na Polesiu.
Warsztaty rzeźbiarskie trwały siedem dni. Pierwszy obejmował naukę szkicu rzeźby na bloku, wykład prowadzony przez p. dr Marka Bema na temat: „Tradycyjny ubiór Poleszuków dawny i współczesny”, przedstawienie wybitnych rzeźbiarzy – instruktorów podczas pleneru, takich jak: p. Janusz Woliński, p. Roman Korczyński. p. Władysława Wójcik, p. Zbigniew Golec oraz p. Sylwester Sowa. Po zakończeniu pierwszego dnia zajęć mogliśmy posłuchać kapeli Łopieńczacy z Łopiennika. Kolejne dni były już zajęciami praktycznymi. Obejmowały naukę posługiwania się dłutem, instruktaż malowania wytworów, przyglądanie się pracy instruktorów, którzy koordynowali naszą pracę, wskazywali błędy, ale i bardzo dużo pomagali, aby uzyskać efekt w postaci pięknej rzeźby. Choć warunki atmosferyczne utrudniały nam pracę w plenerze - na plaży jeziora Białego, to czas spędzony w miłym towarzystwie wspominam bardzo dobrze. Na zakończenie pleneru każdy otrzymał certyfikat potwierdzający udział w warsztatach rzeźbiarskich oraz by zostawić jeszcze jakiś ślad zostało posadzone drzewko – sosna.
W dniu 09.06. 2014r. w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie odbył się wernisaż poplenerowej wystawy rzeźby „Cztery pory roku – Wiosna”. Prowadzącymi byli p. Jolanta Kołtun – kierownik projektu oraz p. Janusz Woliński – utalentowany rzeźbiarz.

003

004

Na wernisaż poza uczestnikami pleneru przybyli m.in. wójt gminy Włodawa, przedstawiciel władz powiatu oraz społeczność lokalna. Wystawę uświetnił występ artystyczny lokalnego zespołu ludowego oraz młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego we Włodawie.

005

006

Dziękuję za możliwość zdobycia nowego doświadczenia.
Marzena Piskorska

sobota, 14 czerwca 2014

Teatry Wspaniałe w Tczewie i w Gołuniu


W dniach 9-13 czerwiec Zespół „Figiel” z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Janowicy – PSOUU Łęczna uczestniczył w XII Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych.
Logo
Aby uczestniczyć w Przeglądzie zespół musiał przejść kwalifikację. Komisja powołana przez organizatorów (Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego). Zakwalifikowała do udziału w Przeglądzie Teatrów Wspaniałych 36 zespołów z: Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi oraz Bośni i Hercegowiny. W ramach projektu odbyły się prezentacje sceniczne, warsztaty artystyczne, happening. Grupy, zespoły biorące udział w Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych prezentowały się w spektaklach :
1."Letnie spotkanie" - Teatr Ciszy Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących i Niesłyszących (Grodno)" Białoruś
2."Dwie małe kózki na moście" Aitvariukas Raseiniai Special School (Raseiniai)Litwa
3."Historia Kworca Gabana - jak uwolniłem wyobraźnię" Kworce - Dom Pomocy Społecznej (Gdańsk)
4."Po drugiej stronie lustra" Teatr Terapeutyczny  "Kłobuczki" Ośrodek Rehabiitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczy
PSOUU Koło (Biskupiec)
5."Pan H." Teatr Kasablanka -Środowiskowy Dom Samopomocy (Gdańsk)
6."Wesele żydowskie w Korycinie" Amatorski Teatr Niepełnosprawnych- Dom Gościnny (Dzięciołówka)
7.W tajemniczym świecie zabawek" Krasnoludki -  Szkoła Podstawowa nr 9  w SOSW  (Tczew)
8."JDC cafe" Youth Day Care Centre "Dreamers" (Poniewież) Litwa
9."Międzykontynentalny pokaz mody czyli w poszukiwaniu wyjątkowej pracy"  Mimi Riczi - Szkoła Specjalna
Przysposabiająca do Pracy (Tczew)
10."Złota rybka" Aitvaras Residential Day Centre  (Raseiniai) Litwa
11."Nie jesteś sam" Zespół Teatralny Akademia -  SOSW nr 2  (Gdańsk)
12."W kamień zaklęta" Wagabunda- SOSW (Bartoszyce)
13."Romeo i Julia" Theatrical Studio Dyvosad  (Chernigiv)Ukraina
14."Twoje odbicie to twoje życie" Teatrusie - Caritas Diecezji Ełckiej Warsztaty Terapii Zajęciowej  (Gołdap)
15." Romeo i Julia" Zespół Figiel -PSOUU Koło Łęczna
16."Historia anioła" Ladybugs Lawn (Kowno) Litwa
17."Czerwony Kapturek" W podcieniu - Fundacja Żyć Godnie (Kolnik)
18."Gdy topnieją uczucia" Rag - Baby Ann (Adakavas) Litwa
19."Sąd" The little Theatre of mimodrama (Kowno) Litwa
20."Forma żeńska, forma męska" Teatr Doroty - Środowiskowy Dom Samopomocy (Kraków)
21."Opowieść o Cebulku"  Dubrava members theatre studio "Rainbow"- Kaliningrad Rosja
22."Dusza kamienia" Sarabanda- SOSW (Tczew)
23."O rybaku i złotej rybce" Koło Teatralne -  Zespół Szkół  (Radom)
24."Syn marnotrawny" Bez Kurtyny - Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy (Toruń)
25."Obława" Teatr Muzyczny Arlekin - SOSW nr 3 (Bydgoszcz)
26."Przygoda rybaka" Birzai District Social Care Centre (Birzai) Litwa
27."Krzesło" Na ostatnią chwilę - Dom Pomocy Społecznej (Skwierzyna)
28."Ptak szczęścia" Studio Danko- Kaliningrad
29."Siewcy" Recepta- Centrum Kultury i Spotkań Europejskich (Białogard)
32."Tradycyjny taniec" Centre "Vladimir Nazor"  (Sarajewo)
33."Ręce" Narcyz - Warsztaty Terapii Zajęciowej (Trzebnica)
34.Miglance - WTZ przy Stowarzyszeniu na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego,
35. Kameleon - Środowiskowy Dom Samopomocy,
36.Teatrzyk ze Stumilowego Lasu-Przedszkole Specjalne nr 3 (Tczew)
37. Płomyki -SORW (Malbork)
38.Theatre of plastic drama , The little Theatre of mimodrama - Kowno - Litwa
Na deskach tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki wystąpiło blisko 500 osób,bohaterami wydarzenia były osoby niepełnosprawne. Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych to impreza stworzona w celu integracji i promowania możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych. Przegląd jest odpowiedzią na potrzebę samorealizacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz potrzebę akceptacji społecznej. Poprzez prezentacje sceniczne osoby takie mają szansę na przełamanie własnych słabości oraz uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie jest imprezą cykliczną, odbywającą się od 12 lat.

Duszą spotkań, pomysłodawcą, człowiekiem „orkiestrą” jest w jednej osobie p. Wojciech Rinc – dyrektor SOSW w Tczewie i wiceprezes Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego.

Gwiazdą tegorocznej edycji Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych był Łukasz Zagrobelny. Kameralny koncert dla uczestników odbył się pierwszego dnia prezentacji.
Prezentacje sceniczne nie zawierały słowa mówionego, bazowały na grze ciałem, światłem i muzyką. Wszystkie te warunki sprawiały, iż prezentowane na przeglądzie przedstawienie miały w sobie potężną siłę wyrazu, były czytelne dla grup w tym zagranicznych Prezentacje oceniali profesjonaliści – ludzie teatru.




001

Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji uczestnikom przeglądu, warsztaty artystyczne w Gołuniu i w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie, pływanie po jeziorze Gołuń, wycieczki. Biesiada Kaszubska miała miejsce trzeciego dnia pobytu w Gołuniu (tu większość grup nocowała) to bardzo duży wachlarz potraw, wspaniała zabawa. Wyjątkową atrakcją tego spotkania była latająca kamera.
Warsztaty
Warsztaty w Tczewie(filcowanie)
Warsztaty w Tczewie (filcowanie)
Warsztaty w Gołuniu (plastyczne)
Warsztaty w Gołuniu (plastyczne)
Biesiada
004
005






006
007
Tczew
Tczew
Tczew
Wszystkie Zespoły/grupy zostały obdarowane przez organizatorów pięknymi nagrodami rzeczowymi. Nasz zespół „Figiel” przywiózł z Tczewa jako nagrodę kamerę Canon Lergia 57x, statuetkę. Wszyscy niepełnosprawni artyści otrzymali okolicznościowe koszulki oraz piękne plecaki. Koncert Finałowy to Występ grupy SAMERband.

009

Przedstawiciele wszystkich grup uczestniczących w przeglądzie podpisali umowę – wspólne porozumienie o międzynarodowej współpracy i partnerstwie m.in. w zakresie: wymiany kulturalnej, edukacji osób niepełnosprawnych, wymiany młodzieży.
Podpisywanie umowy
Podpisywanie umowy
Przegląd sfinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miejskiej Tczew oraz Powiatu Tczewskiego.
Pamiątkowe zdjęcie przed wyjazdem z p. Leszkiem Sykutem i wolontariuszami
Pamiątkowe zdjęcie przed wyjazdem z p. Leszkiem Sykutem i wolontariuszami
Podczas tegorocznego przeglądu działo się bardzo wiele, działy się rzeczy niezwykłe. Nie było ograniczeń, barier w tym językowych. Uczestnicy mieli okazję doskonalić swój talent poprzez warsztaty artystyczne, promować swoje umiejętności, ale przede wszystkim mieli okazję do integracji z osobami niepełnosprawnymi z innych kultur i środowisk.
Zespół „Figiel” uczestniczył już w kilku edycjach Międzynarodowego Przeglądu ale każdy wyjazd to nowe doświadczenia, nowe znajomości nowe wyzwania. Nie zawsze udawało się być zakwalifikowanym do udziału w przeglądzie. Nasza radość była ogromna kiedy otrzymaliśmy informację o zakwalifikowaniu. Nasz zespół zaprezentował spektakl „Romeo i Julia” i chociaż grupa z Ukrainy też grała spektakl „Romeo i Julia” to jednak występy były różne.
Prezentowane spektakle były bardzo różnorodne w swojej tematyce a ich przygotowanie, poziom był bardzo wysoki.

Dziękujemy organizatorom za wielkie zaangażowanie i trud organizacyjny. Dziękujemy wolontariuszom, pracownikom za wielkie i wspaniałe serca. Liczymy na kolejne spotkania, życzymy wam wiele wytrwałości , zdrowia i opieki Bożej każdego dnia.
 „Niezłomność człowieka polega na tym,
że potrafi poświęcić sprawy ważne dla spraw ważniejszych”
 „Czym dla ptaka są skrzydła,
tym dla człowieka przyjaźń:
wznosi go ponad proch ziemi”.
Kontakty przyjaźń z Wami drodzy Przyjaciele z Tczewa wznosi nas wysoko i daleko. U was naładowaliśmy „akumulatory” do dalszej pracy, czas spędzony z Wami należał do bardzo przyjemnych. Dziękujemy Olu, Wojtku, Madziu, Leszku, Natalio, Dorotko ...
To człowiek człowiekowi potrzebny jest najbardziej do szczęścia ...
P.S.
Dziękuję Rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu.
Dziękuję p. Ewie Gałce z Koła PSOUU w Nidzicy za nocleg i gościnę.
Maria Lisek - Zięba