Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

Pomóż nam wybudować mieszkania chronione

wtorek, 15 czerwca 2010

Relacja z wyjazdu - Tczew 2010

Figiel na VIII Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie – 8-10.06.2010




Już od marca uczestnicy Zespołu „Figiel” z WTZ Janowica z niecierpliwością czekali na werdykt komisji kwalifikującej do udziału w Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie. I wreszcie zespół został zakwalifikowany i zaproszony do Tczewa.

Nasza 11 osobowa grupa wyjechała 7 czerwca 2010 – zespół w składzie K.Kozdra, K.Piasecka, K.Giszczak, M.Wnętrzak, Ł.Lisek, M.Kanadys, P.Mazurek, W.Szawroński, A.Kudelski, E.Jawszuk, D.Leus wraz z opiekunami W.Jaszuk i M.Lisek-Ziębą.
Organizatorem przeglądu od lat jest Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego, a głównym pomysłodawcą dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego - mgr Wojciech Rinc.

W czasie przeglądu konkursowego zaprezentowanych zostało 28 występów teatralnych. Jury oceniający prezentacje teatralne składało się z aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni. Trzydniowe prezentacje ukazały wielki potencjał przekazanych treści zawartych w spektaklach. Po raz kolejny widzowie mogli obejrzeć osoby niepełnosprawne we wspaniałych rolach. Organizatorzy przygotowali nagrody dla wszystkich grup i uczestników. Zespoły otrzymały m.in. aparaty fotograficzne i puchary, koszulki i plecaki z logiem przeglądu. Przeglądowi towarzyszyły – wycieczki, rejs statkiem po jeziorze Gołuń, dyskoteka i tradycyjnie już biesiada kaszubska z udziałem kapeli kaszubskiej.




Wszystkie spektakle oglądać można było w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w przepięknej sali teatralnej. Niestety kolejny raz grupy goszczące na festiwalu musiały dojeżdżać do bazy noclegowej aż 75 km z Tczewa do Hotelu „Gołuń”. Jednak możliwość noclegu w przepięknie położonym hotelu i ośrodku domków kempingowych nad jeziorem zrekompensowały trudy codziennych dojazdów.
W ośrodku odbyła się zabawa taneczna, podczas której wokalista zespołu z Janowicy dał krótki koncert i zabawiał swoim śpiewem i grą roztańczonych uczestników Przeglądu. Jego występ został przyjęty bardzo entuzjastycznie, a gromkie brawa zebranych zachęcały do wykonywania kolejnych utworów!











Organizatorzy zadbali o możliwość spotkania się z przedstawicielami poszczególnych grup. Spotkanie miało na celu ułatwienie nawiązania kontaktu pomiędzy prowadzącymi zespoły, przedstawicielami szeregu placówek z całej Polski i zagranicy, wymianę doświadczeń oraz podpisanie porozumienia o współpracy w przyszłości.
W porozumieniu czytamy „(...)Uczestnicy Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, kierując się celami statutowymi organizacji i placówek podpisały wspólne Porozumienie o wielostronnej współpracy i partnerstwie”. Umowa ta podpisana została przez 21 organizacji z kraju i zagranicy, w tym przez reprezentantów z Litwy – Kedaniai, Skaudvile, Adakavas, Ukrainy – Cherkassy, Chernijiv, Bośni i Hercegowiny -Sarajewo, Białorusi - Grodno, Azerbejdżanu - Baku, Niemiec - Vitten. W ramach współpracy przewidziane są wizyty studyjne, wymiany grup roboczych osób niepełnosprawnych, wymiany kulturalne, edukacja osób niepełnosprawnych.

W czasie pobytu w Tczewie odwiedziliśmy WTZ - ty - placówkę PSOUU w Tczewie. Z-ca przewodniczącej Koła i kierownik WTZ Pani Urszula Giełdon pokazała nam pracownie warsztatowe – rzemiosła, ceramiczną, plastyczną, malarstwa i grafiki, rękodzieła, tkacką, gospodarstwa domowego. Usłyszeliśmy o zajęciach muzycznych, teatralnych, komputerowych i ogrodniczych, jakie odbywają się w placówce. Gospodarze przygotowali dla naszej grupy słodki poczęstunek, wymieniliśmy się doświadczeniami związanymi z pracą z naszymi podopiecznymi. Spotkanie uświetnił Łukasz swoim śpiewem i grą na fortepianie. Na pamiątkę miłych chwil w WTZ w Tczewie przywieźliśmy ceramiczną głowę, wykonaną przez podopiecznych, którą zamierzamy wykorzystać do prezentacji teatralnych oraz jako dekorację w pracowni muzycznej.



Niewątpliwą atrakcją wyjazdu było zwiedzanie miasta Tczewa, Muzeum Wisły, Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, Kościoła Farnego w Tczewie. Kościół pochodzi z XIII w. Zbudowany został w stylu nadwiślańskiego gotyku, a jego wystrój wewnętrzny pochodzi z okresu baroku. Olbrzymia murowana wieża jest najstarszą częścią kościoła, a jej szczyt – dawniej drewniany – został odbudowany po pożarze w 1982. Na ścianach kościoła znaleziono zabytkowe freski, które konserwatorzy starają się odrestaurować; najstarszy z nich pochodzi z II poł. XV i przedstawia święte niewiasty – nieczęsto w średniowiecznej sztuce sakralnej przedstawiano wyłącznie postacie kobiet. W wieży znajdują się cztery dzwony: "Odkupiciel człowieka", "Maryja", "Jan Paweł II" i Wacław".


Wypowiedzi uczestników wyjazdu:

Andrzej – Było fajnie, poznaliśmy bardzo przyjemnych i sympatycznych ludzi z różnych miast i zespołów, podobało mi się bardzo .

Waldek – Cieszę się, że wyjeżdżam - był to mój pierwszy występ w zespole. Dużo pomagam Łukaszowi, bo on ma teraz kłopoty z chodzeniem.

Paweł – Podobały mi się występy, dobrze, że w przedstawieniach nie używano słów, bo jakbym zrozumiał tych z zagranicy?

Kasia – Fajnie było, poznałam dużo kolegów i koleżanek, dużo tańczyłam na dyskotekach.

Małgosia – Fajnie, że jestem w zespole, mogłam zobaczyć jak inni w warsztatach mają. W muzeum (Muzeum Wisły) bardzo dużo zobaczyłam ciekawych rzeczy.

Kasia - Nasz zespół bardzo się podobał, cieszę się z tego. Robiliśmy zakupy, kupiłam sobie super bluzkę.

Ela - Mnie się bardzo podobały krasnale w czasie występów (teatrzyk ze Stumilowego lasu) - były takie kolorowe i piosenka taka wesoła.

Łukasz - Mam nowych znajomych na Ukrainie, robiłem im zdjęcia, a oni mnie i razem śpiewaliśmy Katiuszę i Kazaczoka w czasie dyskoteki, zaprosiłem ich na nasz festiwal. Bardzo się cieszę, że widziałem pana Leszka (Leszek Sykut – człowiek orkiestra , załatwiał wszystkie sprawy związane z noclegami, wyżywieniem, dojazdem, dyskoteką - pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tczewie).

Wioleta (instruktor) – Wyjazd do Tczewa to kolejna okazja do międzynarodowych spotkań, wymiany doświadczeń. Tego typu przeglądy pokazują, jak wspaniale osoby niepełnosprawne odnajdują się na scenie. Dyskoteka to wspaniały element integracji, pokazała, że różnice językowe nie są barierą w komunikowaniu się. Łukasz „na żywo” wykonał kilka utworów po polsku, ukraińsku, angielsku – wszystkich świetnie zabawiał. Podróże kształcą, ten wyjazd utwierdził mnie w tym przekonaniu.

Zespół Artystyczny Figiel od początku swojej działalności, czyli od roku 2001, wziął udział w III, IV i V edycji Przeglądu Teatrów Wspaniałych w Tczewie. Po dwóch latach przerwy mogę stwierdzić, że przegląd rozrósł się bardzo, szczególnie z powodu udziału dużej ilości grup zagranicznych, w tym grup litewskich, ukraińskich, z Bośni i Hercegowiny oraz egzotycznego dla nas Polaków Azerbejdżanu. Cieszę się bardzo, że w tym roku nasz zespół zakwalifikował się do VIII edycji Przeglądu. W czasie kwalifikacji poprzeczka stawiana zespołom jest wyższa z roku na rok, co tylko zwiększa motywację instruktorów i uczestników do bardziej wytężonej pracy nad warsztatem aktorskim i całością prezentacji.

Wyjazdy na przeglądy, festiwale są wspaniałą okazją do integracji, uspołeczniania oraz pozwalają w prawdziwych sytuacjach życiowych pracować nad umiejętnościami radzenia sobie w trudnych momentach, zaskakujących chwilach.

Występ naszego zespołu zarejestrowany został przez ekipę Telewizji z Czernigowa – Ukraina. Uczestnicy zespołu przybliżyli historię zbójnika, którą prezentują w spektaklu „Janosik”, mówili o swoich wrażeniach z pobytu na przeglądzie ( tłumaczenie Maria lisek-Zięba ).

Dziękujemy organizatorom Przeglądu za wspaniale spędzony czas, gratulujemy pomysłowości. Wszystkim pracownikom Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tczewie, pracownikom Stowarzyszenia działającym przy SOSzW i wolontariuszom życzymy wszystkiego najlepszego! Dziękujemy także naszemu przewoźnikowi, za trud i zrozumienie dla nas wszystkich w czasie podróży i pobytu na ziemi pomorskiej.

Autor: Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz